Piaszczysta plaża, mostki i ścieżki rowerowe - to część atrakcji, z jakich będą mogli korzystać mieszkańcy Stężycy i turyści.
- Koncepcja została już przedstawiona mieszkańcom Stężycy i została przez nich zaakceptowana - mówi Jarosław Ptaszek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Stężycy. - Do końca lipca ma powstać już gotowy projekt i będziemy się starać o pozwolenie na budowę. Potem złożymy wnioski o dofinansowanie inwestycji z pieniędzy unijnych.
Tereny rekreacyjne będą sąsiadowały z miejskim stadionem. Powstanie około 25-metrowa piaszczysta plaża, obok której ma być również plaża trawiasta. Dno łachy będzie oczyszczone na odcinku kilku kilometrów. Osad z dna zbiornika ma użyźnić przeciwległy brzeg, na którym będzie posiana trawa.
Ale to nie koniec. Brzegi połączą dwa mostki, z których będą mogli korzystać rowerzyści i spacerowicze. Jeden będzie drewniany, drugi - stalowy. Dookoła łachy będą wytyczone ścieżki rowerowe i spacerowe, przy których staną ławeczki. Nie zabraknie pomostu, przy którym będą mogły cumować kajaki i rowery wodne. Na brzegu będzie wiata z wypożyczalnią sprzętu. Znajdzie się także miejsce dla gastronomii. Teren ma być otoczony drewnianym płotem, a na końcu całość projektu mają dopracować specjaliści od architektury krajobrazu.
- Po to, żeby wydobyć naturalne walory naszych terenów. Liczymy, że dzięki tej inwestycji uda nam się zatrzymać w Stężycy część turystów, którzy tą trasą jadą z Warszawy np. do Kazimierza - dodaje Jarosław Ptaszek.
Z myślą o przyjezdnych zaplanowano także dwa parkingi: pierwszy będzie przy stadionie, drugi jest zlokalizowany od strony Rynku.
W inwestycję zaangażowało się Starostwo Powiatowe w Rykach, które w tegorocznym budżecie zapisało 70 tys. zł na zagospodarowanie łachy wiślanej. Natomiast gmina Stężyca przystąpiła do pilotażowego programu Lider Plus, w ramach którego współpracę nawiązało 10 nadwiślańskich gmin z Lubelskiego i Mazowieckiego. Gminy mają opracować kompleksowy program rozwoju swoich miejscowości w oparciu właśnie o Wisłę.