Powiat kraśnicki
Miasto też ma się czym pochwalić. Polepszyła się baza sportowa w mieście. Wybudowano dwa Orliki i halę sportową przy Gimnazjum nr 1. Miasto uruchomiło również nowatorski program "Czyste Miasto”, który pomaga osobom będącym w bardzo trudnej sytuacji. Kilkuset bezrobotnych zdobyło pracę, a miasto odzyskuje ładny wygląd.
– To najważniejsze wydarzenie społeczne. Daliśmy zatrudnienie ponad 200 osobom, które często były w beznadziejnej sytuacji, pozostawały bez pracy, korzystały z pomocy opieki społecznej. Teraz inne samorządy biorą z nas przykład – dodaje Piotr Czubiński.
Podczas obecnej kadencji wiele kontrowersji wzbudziła sprzedaż miejskiej ciepłowni. Były nawet próby zablokowania prywatyzacji przez opozycję i rozpisanie referendum wśród mieszkańców w tej sprawie. Mimo że większość głosujących była przeciwna prywatyzacji, to wynik referendum ze względu na małą frekwencję nie był wiążący. Z perspektywy czasu władze miasta uważają to posunięcie za bardzo trafione.
– Uzyskaliśmy bardzo dobrą cenę, co pozwoliło uruchomić szereg inwestycji w mieście. Pomógł nam trochę los, bo później nie udałoby się uzyskać tak korzystnej ceny – tłumaczy burmistrz Czubiński.
Ten rok będzie również bogaty w miejskie inwestycje. Zakończona zostanie budowa ulicy Granicznej, będzie przebudowana droga powiatowa Budzyń–Wyżlica. Planowana jest także rozbudowa infrastruktury sportowo–turystycznej przy zalewie, renowacja parków miejskich i budowa kolejnej ścieżki rowerowej.
Nie wszystkim jednak podobają się działania władz miejskich. – Nie udało się pozyskać znaczących unijnych dotacji. Nic się nie dzieje w sprawie strefy ekonomicznej, nie ma żadnej zachęty dla inwestorów – ocenia radny Mirosław Włodarczyk (PiS).
Hit i kit gminy
HIT: Akcja "Czyste Miasto”. Ponad 200 bezrobotnych ma pracę, a w mieście jest porządek.
KIT: Brak infrastruktury hotelowej
Kryteria ekonomiczne
Inwestycje w roku 2009 – 25.,433 mln zł
Dofinansowanie zewnętrzne od 2007 roku – 7,984 mln zł
Liczba firm – 3300
Bezrobocie koniec 2009 roku – ok. 18 proc.
Zadłużenie na koniec 2009 roku – 15,872 mln zł
Kryteria społeczne
Finansowania kultury, rekreacji i sportu – 8 proc. budżetu
Żłobki – brak
Przedszkola – 7
Szkoły podstawowe – 6
Gimnazja – 2
Szkoły średnie – 4
Zwodociągowanie gminy – 100 proc.
Kanalizacja – 100 proc.
Sieć gazociągowa – 100 proc.