Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

12 marca 2010 r.
14:45
Edytuj ten wpis

Leszek Mądzik: Moje miejsce to Rogóźno

0 0 A A

Rodzinny przewodnik po Lubelszczyźnie to dobry pomysł. Ważne, żeby taki przewodnik dotykał architektury, pejzażu, ale także ludzi, kuchni, zwyczajów – mówi Leszek Mądzik. Człowiek, który ze swoim teatrem objechał kulę ziemską i widział setki miejsc. A jednak tu, na Lubelszczyźnie, ma swoje miejsce

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jego miejsce nazywa się Rogóźno. – Wiele miejsc na świecie mnie intrygowało i zdobywało. Każde sfotografowałem. Ale tym jednym, wyjątkowym, jest taka enklawa, którą mam między Ludwinem a Sosnowicą. A konkretnie w miejscowości Rogóźno. Mam tam dom, położony daleko od drogi. Za domem jest często przeze mnie odwiedzany kanał Wieprz-Krzna. Nieprzypadkowo powiedziałem o tym kanale, bo on mi tworzy wstążkę, która zamyka teren, po którym spaceruję – mówi Leszek Mądzik, jeden z najbardziej znanych reżyserów teatralnych na świecie. Choć jest bardzo zajęty i jego kalendarz jest wypełniony po brzegi, przez jeden miesiąc w roku mieszka w Rogóźnie. I nigdy się tam nie nudzi.

Łąka

– Siedzę na tarasie i obserwuję łąkę. Tak układam swój leżak, żebym ją widział. Ta łąka zaskakuje wieloma rzeczami. To jest teren bardzo nasączony wodą i nagle ta moja łąka potrafi zamienić się w rzekę. A co najcudowniejsze, na przełomie sierpnia i września na wysokości jednego metra wędruje przez nią mgła. Parokrotnie zdarzyło się, że ludzie idący przez łąkę wyglądali jakby stąpali po chmurach – opowiada Leszek Mądzik.

Artysta nie ukrywa, że większość pomysłów na spektakle tam w Rogóźnie się narodziła. – Ważne są dźwięki mojej łąki. Kiedy wiatr się rozkręca, ożywia drzewa, uderza o dach. Wsłuchuję się wtedy, chłonę dźwięki natury.

Bywa tam sam, bywa z rodziną. Jego córki, Liwia i Ludwika, spędzały tam wakacje. – Pewnego dnia się tam jechało, przerzucało cały majdan, tam były zabawy w chowanego, pierwsze piaskownice w leśnym piachu i obserwacje zwierzyny, podchodzącej pod sam dom. Może jeszcze o jednej rzeczy powiem. Nasz dom w Rogóźnie ma na strychu nietoperze. Kiedy nadchodzi zmierzch, startują jak z lotniskowca i kołują nad nami – opowiada Mądzik.

Cud

W Rogóźnie zdarzyła się historia, którą Leszek Mądzik znał tylko z filmów. To był piękny, sierpniowy dzień. – Dzwoni do mnie córka Ludwika i mówi pamiętne słowa: Tato, nie ma twojego Rogóźna. Nie bardzo wiedziałem, co mówi. A córka na to, że przez Rogóźno przeszła trąba powietrzna.

Dojechał na miejsce i nie poznał okolicy. – Do dziś nie poznaję. Już nie ma tego pejzażu. Las, który mieliśmy za oknem, zamienił się w sterczące, porozrzucane i połamane drzewa. Jakby ktoś rozrzucił zapałki. Cudem, naprawdę cudem nasz dom się ostał. Trąba powietrzna wyrwała drzewa stojące przy domu. Zostały leje na głębokość dwóch metrów.

Ktoś czuwał nad domem? – Figurka Chrystusa. Zawsze jak przyjeżdżałem do Rogóźna, na tarasie stawiałem frasobliwego Chrystusa. Dokładnie rok przed trąbą, kupiłem Chrystusa na jarmarku w Holi. Rzeźbiarz wpisał mi z tyłu rzeźby datę. Wierzę w znak opatrzności i łączę te dwie daty. W rocznicę tego zakupu Frasobliwy ocalił nasz dom. I tych, którzy w nim podczas katastrofy byli.

Kraśnik

Leszek Mądzik zainteresował się naszym rodzinnym przewodnikiem. Gdyby miał z niego korzystać, chciałby, żeby można było w nim wybrać trasę. Z Lublina w kierunku innych miast. – Myślę, że na Lubelszczyźnie jest więcej takich miejsc jak moje Rogóźno. Chodzi o to, żeby je wydobyć, wskazać innym. Ja często pokonuję trasę Lublin–Kielce i w jednym miejscu przerywam podróż na godzinę, dwie.

Gdzie? – W Kraśniku. Wędruję śladem dawnych cegielni. Czy my mamy świadomość tego, że jest tam średniowieczna, archetypiczna kopalnia gliny? Te domy, kominy, suszarnie, fragmenty odsłoniętej ziemi. Aż się marzy zrobić z tego film. Dochodzi do tego lekko pagórkowaty pejzaż za Kraśnikiem, w kierunku Annopola. Jedziemy i nagle z krajobrazu wyłaniają się szałasy, w których suszy się cegła. Ale Kraśnik jeszcze jedną rzecz urodził: suszony tytoń. Wypatruję takich miejsc, zatrzymuję samochód, fotografuję. Suszarnie tytoniu, które jeszcze tam przetrwały, są ewenementem. Takie pejzaże także powinny znaleźć się w przewodniku.

Łęczna

Do niezwykłych miejsc, które powinny znaleźć się w naszym przewodniku, należy Łęczna. – A dokładnie rynek. Oczywiście, on ma jakąś zbrodnię na środku w postaci marketu. Widzę cały czas układ tych domków, jeden róg, który wieńczy synagoga… Takich miasteczek już nie ma. Można budować kolejne, nowoczesne miasta. Ten kawałek dawnej Łęcznej to jest taki smaczek. Z takich smaczków też powinien być zbudowany wasz przewodnik. Może ktoś wpadnie na pomysł, żeby zrekonstruować dawne miasto, zabrać te brzydactwa, które szpecą.

Góra Chełmska

To miejsce, które Leszek Mądzik bardzo ceni. – Już samo wzgórze jest ciekawe. A na nim bazylika, zabudowania kościelne, wieża, droga krzyżowa zagubiona wśród drzew.
Jest też klasztor, w którym można wynająć cele. – Niesamowity klimat tego miejsca mnie intryguje. Są tam nawet schowane klasztorne ogrody. Ilekroć przejeżdżam przez Chełm, wzgórze mnie ciągnie. Ponoć na wzgórzu znajduje się grób księcia Daniela. A rano, kiedy powietrze jest przejrzyste, według legendy widać Kresy, które dziś są poza terenem Polski.
Lublin?

• Gdybyś miał polecić jedno miejsce w Lublinie?

– Wirydarz dominikański. Sam klasztor z bazyliką Dominikanów to jedno z najciekawszych miejsc. Ale wirydarz jest prawdziwą perłą. Dziś bardzo zniszczony, po odnowieniu wyłoni się uroda ścian. Ile tam jest detali rzeźbiarskich, symboli, które można czytać i interpretować. Po kaplicy zamkowej, która jest ewenementem w skali światowej, wirydarz dominikański to druga rzecz w Lublinie. Jestem pod wrażeniem.

Pozostałe informacje

Zaczęło się od wymiany ciosów, a skończyło pewną wygraną. Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Panathinaikosu

Zaczęło się od wymiany ciosów, a skończyło pewną wygraną. Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Panathinaikosu

Polski Cukier AZS UMCS w swoim ostatnim meczu FIBA Eurocup pokonał grecki Panathinaikos 80:62. Po pierwszej kwarcie chyba niewiele osób spodziewało się tak wysokiej wygranej.

Jeden dzień - dwie kolizje na torach. Nierozwaga 60-latki i stłuczka lokomotyw

Jeden dzień - dwie kolizje na torach. Nierozwaga 60-latki i stłuczka lokomotyw

Wczoraj w powiecie włodawskim kierująca suzuki 60-latka miała sporo szczęścia, ale mało rozwagi. Z ustaleń policji wynika, że kobieta wyjechała na tory mimo braku pierwszeństwa. W jej auto uderzył pociąg towarowy.

Pomóżmy młodym talentom z Lublina i Świdnika podbić świat. Każda złotówka się liczy!

Lubelscy tancerze z nominacją do mistrzostw świata. Nie mają pieniędzy na wyjazd do USA

Grupa utalentowanych tancerzy FLY FIVE, dzięki swojej determinacji i pasji zdobyła wyjątkową nominację - ma szansę reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata Cheerleadingu w USA! Aby marzenie to mogło się spełnić, potrzebują pieniędzy. Wyjazd za ocean to koszt ok. 300 tys. zł.

Armia zagra "Armię"
koncert
30 listopada 2024, 19:00

Armia zagra "Armię"

W tym roku zespół Armia obchodzi jubileusz 40-lecia obecności na scenie. Jeden z najbardziej oryginalnych zespołów polskiego punk rocka, już w najbliższą sobotę (30 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt zagra w całości swoją pierwszą płytę.

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"
Radzyń Podlaski

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"

Bobry upodobały sobie Białkę i miasto ma przez to problemy. Burmistrz Radzynia Podlaskiego apeluje do Wód Polskich o zmniejszenie ich populacji.

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Najlepsza polska tenisistka, Iga Świątek, została zawieszona po tym, jak w jej organizmie wykryto śladowe ilości nielegalnej substancji. Sportsmenka nagrała filmik, w których odnosi się do tej sprawy prosząc kibiców o wsparcie w trudnej dla niej chwili. Zapewnia, że sam środek zażyła nieświadomie.

Emmanuel Lecomte podczas meczu Belgia - Łotwa doznał urazu mięśnia dwugłowego

Start Lublin bez najlepszego strzelca, transfer możliwy w każdej chwili

Dopiero do gry po kontuzji wrócił CJ Williams, a już kolejny ważny gracz w Starcie Lublin będzie musiał odpocząć od koszykówki. Podczas występu w reprezentacji Belgii urazu uda mięśnia dwugłowego doznał Emmanuel Lecomte. Rozgrywającego czeka przynajmniej kilka tygodni przerwy.

Rak jelita? W lubelskim centrum guzy wycina robot
zdrowie

Rak jelita? W lubelskim centrum guzy wycina robot

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dla pacjentów z rakiem jelita grubego ma nowoczesne leczenie, także operacje z użyciem robota da Vinci.

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane
ZDJĘCIA
galeria

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane

Po szóstej kolejce rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego nadal mamy trzy niepokonane drużyny. Na czele pozostaje Symbit, który tym razem bez problemów pokonał Adley Hydroizolacje 76:48.

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy
filatelistyka

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy honorujący historyczny sukces Aleksandry Mirosław. Lublinianka w tym roku zdobyła złoty medal olimpijski we wspinaczce na czas. Potret medalistki ozdobi 126 tysięcy znaczków.

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu żyzności gleby, poprawie jej struktury oraz dostarczaniu roślinom niezbędnych składników odżywczych. Współczesne rolnictwo, bazujące na zrównoważonych praktykach, wymaga jednak nie tylko stosowania naturalnych nawozów, ale także wykorzystania technologii, które maksymalizują ich efektywność.

Nowa inwestycja Stock Polska w Lublinie
Dużo zdjęć
galeria

50 milionów euro już płynie w lubelskim Stocku. Nowa instalacja otwarta

10 basenów olimpijskich pełnych czystego spirytusu, a każdy o pojemności 3,5 miliona litrów – taka jest zdolność produkcyjna nowej instalacji do produkcji czystego spirytusu w lubelskim zakładzie Stock Polska. Choć nowa aparatura działa od pewnego czasu, dzisiaj oficjalnie nożyce poszły w ruch i wstęga opadła.

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Nawet 10 lat więzienia grozi trzem mężczyznom zamieszanych w kradzieże aut. Złodzieje upatrzyli sobie niemieckie i japońskie marki.

Plany inwestycyjne Bychawy i Bełżyc na przyszły rok są imponujące.

Mniejsze nie znaczy gorsze. Co planują miasta powiatu lubelskiego?

Małe miasta mają mniej pieniędzy, ale ich ambicje pozostają wysokie. Tak też jest w Bychawie i Bełżycach, gdzie nie brakuje pomysłów. Jakie inwestycje przewidują władze tych miast?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

W kwietniu zapowiedziano jego powstanie, a rada miasta zgodziła się na przyjęcie darowizny od wojewody. Darowizną był teren wraz z budynkiem dawnej przychodni MSWiA. To tam ma powstać centrum, z którego operować będą wszystkie służby w mieście. Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest inwestycja.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium