Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

12 marca 2010 r.
14:45
Edytuj ten wpis

Leszek Mądzik: Moje miejsce to Rogóźno

Rodzinny przewodnik po Lubelszczyźnie to dobry pomysł. Ważne, żeby taki przewodnik dotykał architektury, pejzażu, ale także ludzi, kuchni, zwyczajów – mówi Leszek Mądzik. Człowiek, który ze swoim teatrem objechał kulę ziemską i widział setki miejsc. A jednak tu, na Lubelszczyźnie, ma swoje miejsce

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jego miejsce nazywa się Rogóźno. – Wiele miejsc na świecie mnie intrygowało i zdobywało. Każde sfotografowałem. Ale tym jednym, wyjątkowym, jest taka enklawa, którą mam między Ludwinem a Sosnowicą. A konkretnie w miejscowości Rogóźno. Mam tam dom, położony daleko od drogi. Za domem jest często przeze mnie odwiedzany kanał Wieprz-Krzna. Nieprzypadkowo powiedziałem o tym kanale, bo on mi tworzy wstążkę, która zamyka teren, po którym spaceruję – mówi Leszek Mądzik, jeden z najbardziej znanych reżyserów teatralnych na świecie. Choć jest bardzo zajęty i jego kalendarz jest wypełniony po brzegi, przez jeden miesiąc w roku mieszka w Rogóźnie. I nigdy się tam nie nudzi.

Łąka

– Siedzę na tarasie i obserwuję łąkę. Tak układam swój leżak, żebym ją widział. Ta łąka zaskakuje wieloma rzeczami. To jest teren bardzo nasączony wodą i nagle ta moja łąka potrafi zamienić się w rzekę. A co najcudowniejsze, na przełomie sierpnia i września na wysokości jednego metra wędruje przez nią mgła. Parokrotnie zdarzyło się, że ludzie idący przez łąkę wyglądali jakby stąpali po chmurach – opowiada Leszek Mądzik.

Artysta nie ukrywa, że większość pomysłów na spektakle tam w Rogóźnie się narodziła. – Ważne są dźwięki mojej łąki. Kiedy wiatr się rozkręca, ożywia drzewa, uderza o dach. Wsłuchuję się wtedy, chłonę dźwięki natury.

Bywa tam sam, bywa z rodziną. Jego córki, Liwia i Ludwika, spędzały tam wakacje. – Pewnego dnia się tam jechało, przerzucało cały majdan, tam były zabawy w chowanego, pierwsze piaskownice w leśnym piachu i obserwacje zwierzyny, podchodzącej pod sam dom. Może jeszcze o jednej rzeczy powiem. Nasz dom w Rogóźnie ma na strychu nietoperze. Kiedy nadchodzi zmierzch, startują jak z lotniskowca i kołują nad nami – opowiada Mądzik.

Cud

W Rogóźnie zdarzyła się historia, którą Leszek Mądzik znał tylko z filmów. To był piękny, sierpniowy dzień. – Dzwoni do mnie córka Ludwika i mówi pamiętne słowa: Tato, nie ma twojego Rogóźna. Nie bardzo wiedziałem, co mówi. A córka na to, że przez Rogóźno przeszła trąba powietrzna.

Dojechał na miejsce i nie poznał okolicy. – Do dziś nie poznaję. Już nie ma tego pejzażu. Las, który mieliśmy za oknem, zamienił się w sterczące, porozrzucane i połamane drzewa. Jakby ktoś rozrzucił zapałki. Cudem, naprawdę cudem nasz dom się ostał. Trąba powietrzna wyrwała drzewa stojące przy domu. Zostały leje na głębokość dwóch metrów.

Ktoś czuwał nad domem? – Figurka Chrystusa. Zawsze jak przyjeżdżałem do Rogóźna, na tarasie stawiałem frasobliwego Chrystusa. Dokładnie rok przed trąbą, kupiłem Chrystusa na jarmarku w Holi. Rzeźbiarz wpisał mi z tyłu rzeźby datę. Wierzę w znak opatrzności i łączę te dwie daty. W rocznicę tego zakupu Frasobliwy ocalił nasz dom. I tych, którzy w nim podczas katastrofy byli.

Kraśnik

Leszek Mądzik zainteresował się naszym rodzinnym przewodnikiem. Gdyby miał z niego korzystać, chciałby, żeby można było w nim wybrać trasę. Z Lublina w kierunku innych miast. – Myślę, że na Lubelszczyźnie jest więcej takich miejsc jak moje Rogóźno. Chodzi o to, żeby je wydobyć, wskazać innym. Ja często pokonuję trasę Lublin–Kielce i w jednym miejscu przerywam podróż na godzinę, dwie.

Gdzie? – W Kraśniku. Wędruję śladem dawnych cegielni. Czy my mamy świadomość tego, że jest tam średniowieczna, archetypiczna kopalnia gliny? Te domy, kominy, suszarnie, fragmenty odsłoniętej ziemi. Aż się marzy zrobić z tego film. Dochodzi do tego lekko pagórkowaty pejzaż za Kraśnikiem, w kierunku Annopola. Jedziemy i nagle z krajobrazu wyłaniają się szałasy, w których suszy się cegła. Ale Kraśnik jeszcze jedną rzecz urodził: suszony tytoń. Wypatruję takich miejsc, zatrzymuję samochód, fotografuję. Suszarnie tytoniu, które jeszcze tam przetrwały, są ewenementem. Takie pejzaże także powinny znaleźć się w przewodniku.

Łęczna

Do niezwykłych miejsc, które powinny znaleźć się w naszym przewodniku, należy Łęczna. – A dokładnie rynek. Oczywiście, on ma jakąś zbrodnię na środku w postaci marketu. Widzę cały czas układ tych domków, jeden róg, który wieńczy synagoga… Takich miasteczek już nie ma. Można budować kolejne, nowoczesne miasta. Ten kawałek dawnej Łęcznej to jest taki smaczek. Z takich smaczków też powinien być zbudowany wasz przewodnik. Może ktoś wpadnie na pomysł, żeby zrekonstruować dawne miasto, zabrać te brzydactwa, które szpecą.

Góra Chełmska

To miejsce, które Leszek Mądzik bardzo ceni. – Już samo wzgórze jest ciekawe. A na nim bazylika, zabudowania kościelne, wieża, droga krzyżowa zagubiona wśród drzew.
Jest też klasztor, w którym można wynająć cele. – Niesamowity klimat tego miejsca mnie intryguje. Są tam nawet schowane klasztorne ogrody. Ilekroć przejeżdżam przez Chełm, wzgórze mnie ciągnie. Ponoć na wzgórzu znajduje się grób księcia Daniela. A rano, kiedy powietrze jest przejrzyste, według legendy widać Kresy, które dziś są poza terenem Polski.
Lublin?

• Gdybyś miał polecić jedno miejsce w Lublinie?

– Wirydarz dominikański. Sam klasztor z bazyliką Dominikanów to jedno z najciekawszych miejsc. Ale wirydarz jest prawdziwą perłą. Dziś bardzo zniszczony, po odnowieniu wyłoni się uroda ścian. Ile tam jest detali rzeźbiarskich, symboli, które można czytać i interpretować. Po kaplicy zamkowej, która jest ewenementem w skali światowej, wirydarz dominikański to druga rzecz w Lublinie. Jestem pod wrażeniem.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium