Samorząd województwa lubelskiego nie zaprzestaje pomocy ogarniętej wojną Ukrainie. W czwartek z Lublina wyruszył kolejny, już 41. transport z żywnością długoterminową, chemią gospodarczą, środkami higieny osobistej, agregatami prądotwórczymi i środkami medycznymi. Wartość darów, które trafią do mieszkańców obwodu ługańskiego to ponad 200 tysięcy złotych.
To pierwszy transport pomocy humanitarnej dla obwodu ługańskiego, będącego jednym z najstarszych regionów partnerskich województwa lubelskiego. Od czasu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku obwód ługański stał się terenem działań wojennych. Uniwersytet Ługański przeniesiono do Równego, władze regionu swoją siedzibę przeniosły i funkcjonują w mieście Dniepr, ludność wyjechała także do innych regionów – w większości do obwodu lwowskiego i zakarpackiego, a także do Polski.
Pomoc, z którą teraz pośpieszyło województwo lubelskie, to pokłosie niedawnych rozmów wicemarszałka Zbigniewa Wojciechowskiego z przewodniczącą Starobielskiej Administracji Wojskowej Janą Litwinową oraz marszałka Jarosława Stawiarskiego z Artemem Lysogorem, przewodniczącym Ługańskiej Obwodowej Administracji Państwowej, szefem Obwodowej Administracji Wojskowej. Dary zakupione zostały zgodnie z prośbą przekazaną przez przez Litwinową i Lysogora.
- 11 tysięcy konserw mięsnych, 1500 sztuk musów dla dzieci, agregaty prądotwórcze, 7 palet chemii gospodarczej i 8 palet środków higieny osobistej – marszałek Jarosław Stawiarski wylicza dary, jakie znalazły się w tirze, który w czwartek udał się na Ukirainę – Łącznie 33 palety o wadze 17 ton, które trafią do mieszkańców obwodu ługańskiego - dodaje.
Pomoc już jutro (piątek) zostanie przekazana bezpośrednio na ręce Artema Lysogora, z którym we Lwowie spotkają się marszałek Stawiarski i wicemarszałek Wojciechowski.
Od początku wojny województwo lubelskie zorganizowało już 41 transportów humanitarnych na Ukrainę.
Samorząd na wsparcie naszych wschodnich sąsiadów z budżetu województwa i państwa przekazał już prawie 30 mln zł. Blisko sześć milionów przeznaczono na pomoc medyczną, a pięć mln na pomoc rzeczową.
W ramach projektu „Lubelskie pomaga Ukrainie” po 5 mln zł przekazano na tymczasowe miejsce pobytu w Zamościu dla matek z dziećmi uciekającym przed wojną na Ukrainie oraz na integrację społeczną oraz wsparcie socjalno-bytowe. Za prawie trzy miliony organizowany jest kurs języka polskiego. Przeszkolono już 172 osoby, kolejnych 1500 może jeszcze z niego skorzystać.