Lubelskie to wciąż tajemniczy i nieodkryty rejon na turystycznej mapie Europy. Polesie to raj dla obserwatorów przyrody i miłośników wieloreligijnej przeszłości. Roztocze to magnes dla turystów aktywnych. Lublin i okolice to miejsca inspiracji. Malowniczy Kazimierz to mały Gdańsk, Nałęczów to zdrowie, a Janów Lubelski to multimedialny zoom natury i zagłębie dla grzybiarzy. A dla wszystkich mamy fantastyczną, regionalną, pełną smaków kuchnię.
Od Kodnia po Włodawę
Północno-wschodnia część województwa lubelskiego rozpostarta w dolinie Bugu i Krzyny to dziś najbardziej atrakcyjny turystycznie obszar naszego regionu. Południowe Podlasie pełne katolickich i unickich sanktuariów, prawosławnych cerkwi czy tatarskich mizarów osadzonych w nieskażonej przyrodzie – zaczyna wygrywać z Mazurami. Z kolei Polesie to raj dla obserwatorów przyrody. Kraina bagien, moczarów i torfowisk, gdzie żyje ponad 150 gatunków ptaków, konkuruje z Puszczą Białowieską. A liczne jeziora plus atrakcyjne spływy kajakowe to woda dla młyn dla miłośników wodnej rekreacji i wędkowania.
Wędrując tym kierunkiem zajrzyjcie do Kodnia z historią zuchwałej kradzieży Madonny. Nieopodal czeka na was rezerwat przyrody "Szwajcaria Podlaska” i kamienna baba w miejscowości Neple. W Jabłecznej – można zwiedzić monastyr, a nawet w nim zamieszkać, zostawiając komórkę w depozycie. Na terenach Poleskiego Parku Narodowego czekają chodniki i pomosty pływające, w okolicach Woli Uhruskiej cztery rzeki: Bug, Uherska, Włodawa i Krzemianka sprawiają, że można łowić ryby, pływać kajakiem, podglądać ptaki. W Dolinie Zielawy – czeka na was rumiankowe spa, Jezioro Białe zapewni czystą wodę, spacery i smażone ryby.
Na Roztoczu
Region chełmsko-zamojski słynie z niebywale różnorodnych krajobrazów, wielkiej historii, Starego Miasta w Zamościu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz doliny Bugu, gdzie spływ nieuregulowaną, dziką rzeką i bliskość granicznych zasieków – działają jak kolejny magnes.
Na północy tej części województwa lubelskiego czeka na turystów Chełm. Miasto z jedną z najdłuższych nadrzecznych ścieżek rowerowych, podziemiami kredowymi i Wysoką Górką, gdzie stał zamek Daniela Halickiego. Józefów kusi rezerwatami Czartowe Pole i Szum. Do osady w Masłomęczu pielgrzymują miłośnicy Gotów z całej Europy.
Na Roztoczu (gminy Józefów, Kransobród, nadleśnictwa Józefów i Zwierzyniec, Roztoczańśki Park Narodowy) biegnie szlak turystyczny liczący 69 kilometrów. W Siedliskach czekają rezerwaty Skamieniałych Drzew i Źródlisko, Kamienny Las na Roztoczu jest już ponadregionalną marką.
Podziemna trasa turystyczna w Zamościu, zrewitalizowana Starówka, unowocześniony Ogród Zoologiczny i idea miasta harmonii – ściąga do miasta tłumy, ulica Ormiańska zaowocowała ormiańskimi potrawami w miejscowych restauracjach. W Biłgoraju i okolicach można wędrować literackim szlakiem powieści Singera. Zabytkowy kościół św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu i wspaniały zabytkowy układ wodno-pałacowy nazwany Zwierzyńczykiem – pozwolą spędzić bajkowe chwile.
Centralna część województwa lubelskiego to leniwie płynący Wieprz, zagospodarowane zalewy i jeziora, siedziby wielkich rodów (pałac Lubomirskich w Lubartowie, Zamojskich w Kozłówce, księżnej Anny w Kocku), stawy hodowlane pełne smacznych ryb i Lublin – miejsce inspiracji, miasto pełne wielokuturowych smaków.
Wśród atrakcji na pierwsze miejsce wybija się projekt "Kajakiem po Bystrzycy i Wieprzu” liczący około 180 km. Na turystów czekają przystanie kajakowe, ruiny zamków, dworki, opuszczone chałupy i liczne zagrody agrotusytyczne z regionalną kuchnią.
W Lublinie czekają na turystów Kaplica Trójcy Świętej, odremontowane wzgórze zamkowe i Brama Krakowska, multimedialne muzeum w "Piwnicy pod Fortuną”, wspaniały gotycki kościół powizytkowski z odkrytymi kryptami, Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN z wirtualnym spacerem po nieistniejącym Mieście Żydowskim, festiwal "Carnaval Sztuk-Mistrzów” (święto miłośników sztuki teatru i cyrku), Miasteczko Prowincjonalne w Muzeum Wsi Lubelskiej i wrześniowy Europejski Festiwal Smaku z wystawami, koncertami, jarmarkiem św. Jacka i prezentacjami wielokulturowej kuchni.
Zoom natury
Region Puławski to najbardziej na zachód wysunięta część naszego województwa. Jego chlubą jest unikatowy w skali Europy Małopolski Przełom Wisły, Lasy Janowskie z Zoomem Natury, renesansowy Kazimierz Dolny, zwany Małym Gdańskiem i miasteczko zdrowia w Nałęczowie. Ale to tylko początek przygody w tej części regionu.
Na odkrycie wciąż czeka Janowiec nad Wisłą, wzgórze zamkowe staje się multimedialnym centrum obserwacji doliny Wisły, miejscem festiwali (Dwa Brzegi, Land Art), a teren wokół – wielką strefą rekracyjno-wypoczynkową.
Bagienne Bractwo Obserwatorów Terenowych w Janowie Lubelskim kusi terenowymi wyprawami 4x4, spływami kajakowymi i nordic walking. Działająca w Opolu Lubelskim firma Hardworkes Team zapewnia ekstremalne loty balonem. Przy starorzeczu Wisły w Stężycy na 23 ha znajduje się raj dla wędkarzy i kajakarzy. Ukoronowaniem przygód jest Park Rekreacji "Zoom Natury” nad zalewem w Janowie Lubelskim. Wzdłuż Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej czekają atrakcje agrotustyczne, karczmy, zajazdy, gdzie można powrócić do smaków dzieciństwa.