Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

5 lutego 2012 r.
18:50
Edytuj ten wpis

Muzea w woj. lubelskim tracą zwiedzających

0 9 A A
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (Jacek Świerczyński)
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (Jacek Świerczyński)

Pałac Zamoyskich w Kozłówce był w ubiegłym roku najbardziej obleganym muzeum w naszym regionie. Chętnie odwiedzany były też lubelski Zamek i Majdanek. Ale nawet wszystkie trzy razem nie mogą się pochwalić taką popularnością jak Muzeum Powstania Warszawskiego czy Auschwitz-Birkenau.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W 2011 roku muzeum w Kozłówce odwiedziło ok. 200 tys. osób, w tym m.in. pierwsza dama Anna Komorowska.

– Frekwencja była nieco niższa niż rok wcześniej – przyznaje Grażyna Antoniuk z Muzeum Zamoyskich. Spadek liczby zwiedzających tłumaczy kryzysem. – Generalnie, w całej kulturze z tego powodu spadła frekwencja– przekonuje Antoniuk. – U nas było to widać zwłaszcza w pierwszej połowie roku. Na szczęście, miesiące letnie były już lepsze.

Mniej osób zwiedziło też lubelski Zamek. – W 2011 r. odwiedziło nas 166 tys. 859 osób, a rok wcześniej ok. 172 tys. osób – wylicza Grażyna Jakimińska, wicedyrektor Muzeum Lubelskiego.

Tutaj powody niższej frekwencji były inne. – W ubiegłym roku z powodu remontu część naszych ekspozycji była zamknięta – tłumaczy Jakimińska. – Poza tym, w 2010 r. mieliśmy wystawę grunwaldzką (z "Bitwą pod Grunwaldem” autorstwa Popiela i Rozwadowskiego – red.), która przyciągnęła wiele osób.

Trzecie na liście najpopularniejszych muzeów w naszym regionie jest Państwowe Muzeum na Majdanku. W 2011 r. odwiedziło je ok. 120 tys. osób. Prawie połowa z nich to turyści z zagranicy – głównie z Izraela.
Z kolei do Muzeum Wsi Lubelskiej zajrzało ok. 70 tys. osób, również mniej niż rok wcześniej.

– Po pierwsze dlatego, że społeczeństwo ubożeje – usłyszeliśmy w skansenie. – Po drugie ze względu na pogodę. W naszym przypadku warunki atmosferyczne odgrywają kluczową rolę. A w zeszłym roku ta nie zawsze nam sprzyjała.

Ani na pogodę, ani na kryzys nie narzekają za to inne muzea w kraju. Niektóre w ub. roku pobiły rekordy frekwencji.

Muzeum Powstania Warszawskiego odwiedziło prawie 590 tys. osób – o 100 tys. więcej niż rok wcześniej. Ale w ciągu 2011 r. muzeum zorganizowało ponad 1200 lekcji, 100 warsztatów dla dzieci, 35 wykładów, 16 koncertów, a także gry miejskie, wycieczki rowerowe i spektakle teatralne.

Rekordowa liczba 1 miliona 405 tysięcy osób odwiedziło w 2011 r. tereny byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wzrosła zwłaszcza liczba młodych zwiedzających, których w porównaniu z poprzednim rokiem było o ponad 150 tys. więcej.

Z kolei o 45 proc. w porównaniu z wcześniejszym rokiem wzrosła liczba osób, które odwiedziły wszystkie oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie. W 2011 r. liczba turystów sięgnęła tu 625 tys.

A na świecie…
Słynny paryski Luwr jest najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie. W 2011 r. jego próg przekroczyło 8,8 milionów ludzi, o 5 proc. więcej niż w 2010 r. Kolejne miejsca zajęły British Museum (5,8 mln) oraz New York's Metropolitan Museum of Art (5,2 mln).

Pozostałe informacje

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Totalizator Sportowy to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich spółek, działająca nieprzerwanie od ponad 68 lat. Firma jest właścicielem marki LOTTO i oferuje swoim Klientom dostęp do szerokiej gamy produktów losowych w sieci sprzedaży obejmującą ponad 27 000 punktów. Współpraca z Totalizatorem Sportowym to gwarancja stabilnego i udanego biznesu.

Co do przebiegu posiedzenia komisji wiceprezydent Pfeifer i radna Klimczuk przedstawiały sprzeczne relacje. Obie były zgodne, że gdyby posiedzenie zostało nagrane, łatwiej byłoby stwierdzić, co naprawdę zaszło

Nagrywać czy nie nagrywać? Spór radnej z wiceprezydent

Nie o taki Zamość walczyłam – stwierdziła Agnieszka Klimczyk, radna Koalicji Obywatelskiej wnioskując o obowiązkowe nagrywanie obrad komisji i uzasadniając, co skłoniło ją do złożenia interpelacji w tej sprawie.

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?
film

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?

Nowe kierunki, coraz więcej pasażerów i ambitne plany na przyszłość. Tak w skrócie można opisać obecną sytuację lubelskiego lotniska. O tym, co obecnie dzieje się w porcie lotniczym Lublin i jaka czeka go przyszłość opowiada w programie Dzień Wschodzi rzecznik Piotr Jankowski.

Fredro w rytmie rocka
teatr
30 listopada 2024, 18:00

Fredro w rytmie rocka

Jedyne i niepowtarzalne zestawienie najciekawszych tekstów mistrza komedii – Aleksandra Fredry, w wykonaniu aktorów Teatru Seniora. Wszystko to w rytm klasycznych rockowych hitów już w sobotę w lubelskim Centrum Kultury.

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

Największy protest odbędzie się w Warszawie, ale 1 grudnia również w Białej Podlaskiej odbędzie się manifestacja pod hasłem "Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!".

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

Będzie to doskonała okazja, by przypomnieć sobie jakie emocje towarzyszyły mistrzom Polski w drodze po kolejny tytuł PGE Ekstraligi

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Przy granicy z Białorusią powstaje zapora elektroniczna, a to wiąże się z wycinką drzew na odcinku ponad 170 kilometrów. Posłanki Lewicy interweniują w tej sprawie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium