Wytwórnia Octu i Musztardy w Parczewie, produkująca chyba najlepszą musztardę tradycyjną w Polsce, zgłosiła do piątej edycji konkursu Nasze Dobre Lubelskie "Ketchup łagodny”. Dziś chcemy wam ten markowy produkt szerzej zarekomendować.
Trochę historii
Choć dziś jest najbardziej popularnym sosem w kuchni, to kiedy dotarł do Europy w XVII wieku, był ekscentrycznym i tajemniczym sosem ze wschodnich Indii. Pierwsza zachowana receptura keczupu pochodzi z 1727 roku i została zamieszczona w wydaniu "Compleat Housewife” ("Poradnik Gospodyni Domowej”). W skład wyrafinowanego sosu wchodziły anchois, ocet, białe wino, imbir, goździki i gałka muszkatołowa, pieprz i skórka z cytryny oraz chrzan.
50 lat później w Nowej Szkocji narodził się przepis na ketchup pomidorowy. Anglicy dodali do indyjskiego sosu różne rodzaje grzybów, Amerykanie - pomidory. W wersji ekskluzywnej do keczupu dodawano owoce morza. W XVIII wieku ketchup produkowano ze skórek, pestek i zielonych pomidorów z dużą ilością cukru i octu. W XIX wieku w keczupie zakochali się Amerykanie.
Szlachetna tradycja zobowiązuje. Dobry keczup to szlachetny sos, w którym jak w dobrej oliwie czy occie balsamicznym można odkryć różne smaki i aromaty.
Tajemnica likopenu
Dobrej jakości ketchup zawiera likopen, który nazywany jest anytrakowym wojownikiem. Likopen chroni przed chorobami serca, zawałem, wylewem i cukrzycą. Najnowsze badania pokazują, że likopen zawarty w ketchupie jest przyswajany lepiej niż ten ze świeżych pomidorów. Kiedy będziemy jeść dobry keczup co najmniej 3 razy w tygodniu, doprowadzimy do obniżenia złego cholesterolu we krwi.
Dobry keczup powstaje ze świeżych pomidorów, nie zawiera barwników i dodatków aromatycznych. Wytwórnia Octu i Musztardy w Parczewie przywiązuje wielką wagę do tego, żeby smak keczupu jak najbardziej przypominał świeże, dojrzałe pomidory. Uniwersalna, łagodna receptura sprawia, że ketchup z Parczewa jest smacznym dodatkiem do każdej potrawy. Idealne podkreśla smak frytek, pizzy, pieczonego kurczaka, sałatek, kanapek i kiełbasek. W Parczewie produkowany jest także keczup pikantny i specjalny "Keczuś” dla dzieci.
Na świecie istnieją fan cluby keczupu. Motto fanów ketchupu w Nowym Jorku brzmi: "Nieważne, co jesz, ketchup zawsze pasuje idealnie.”
Pierwsza piątka
W pierwszej piątce produktów zgłoszonych do konkursu jest wędzony pstrąg z pieprzem z Gospodarstwa Rybackiego Pstrąg Pustelnia. Firma Vitagro ze Świdnika zgłosiła dwa produkty. Dietetyczne "Podpłomyki bezcukrowe” to najprostsze pieczywo bez konserwantów, nawiązujące do babcinych podpłomyków. "Chrupacze lubelskie” to prażone pszenne wafle na bazie pszenicy durum, które są produkowane bez barwników i konserwantów. Można z nich robić pyszne kanapki i przekąski.
Pierwszą piątkę zamyka legendarny już serek Bieluch, produkowany bez konserwantów, zagęstników i stabilizatorów przez Spółdzielnię Mleczarską w Chełmie. Czekamy na kolejne zgłoszenia.
JAK GŁOSOWAĆ
Na produkty biorące udział w konkursie "Nasze Dobre Lubelskie” można głosować wysyłając SMS-y pod numer 71466. W treści SMS-a należy wpisać NDL. nr produktu (np. NDL. 99). Z jednego numeru można wysłać nieograniczoną liczbę SMS-ów. Koszt jednego SMS-a wynosi 1,23 zł z VAT. Na wasze głosy czekamy do 22 lutego