Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

3 lipca 2006 r.
20:25
Edytuj ten wpis

Rowerem przez Roztocze

Autor: Zdjęcie autora Fabisn Plapis

Szlak z Kraśnika do Zwierzyńca to pierwszy etap Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza. Liczy on 100 kilometrów i wiedzie niezwykle malowniczymi trasami. Nie zabraknie więc ani emocji na trasie, ani rzeczy, które naprawdę warto zobaczyć.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na rowerową wędrówkę ruszamy z Kraśnika. Wjazd na szlak znajduje się tuż obok stacji kolejowej. Zanim jednak zaczniemy pedałować, warto jeszcze zajrzeć w kilka miejsc w samym Kraśniku. Miasto ma klasyczny, stary układ urbanistyczny z rynkiem w centrum i licznymi ulicami od niego odchodzącymi. Krążąc wokół rynku warto zobaczyć późnogotycki kościół parafialny Wniebowzięcia NMP z zabytkowym wystrojem wnętrza i barokowe budynki klasztoru. Za kompleksem klasztornym znajduje się wzgórze po starym zamczysku. Wart zobaczenia jest również niewielki barokowy kościółek Świętego Ducha z drewnianym kompleksem budynków szpitalnych. W okolicach rynku na ulicy Buźnicznej możemy zwiedzić dwie żydowskie synagogi. W ich wnętrzach znajdują się przepiękne freski i malowidła ścienne.

Gdzie biją źródła

Ale czas na jazdę. Z Kraśnika ruszamy w kierunku Stróży. Tam przejeżdżamy w okolicach kompleksu stawów i źródeł niewielkiej, ale urokliwej, bo jeszcze nieuregulowanej, rzeczki Wyżnicy. W samej Stróży możemy jeszcze zobaczyć stary drewniany kościółek. Jest on trochę zapomniany, jednak lokalne stowarzyszenie już działa na rzecz jego renowacji.
W góry!
Dalej kierujemy się do Batorza. I tu już przydaje się doświadczenie w jeździe na rowerze. Zaczynają się bowiem typowe dla całej trasy wzniesienia. Od tej pory nasza droga będzie pofałdowana i cały czas będziemy wjeżdżać w górę i zjeżdżać w dół.
W górę, w dół.
Wysiłek związany z kręceniem pedałami mogą jedynie wynagrodzić pojawiające się coraz częściej typowe dla Roztocza krajobrazy, czyli pofalowane pola z licznymi lasami w tle. I tak, mijając Słodków, Szastarkę i Błażek dojeżdżamy do Batorza.

Przystanek Batorz

W tej stosunkowo niedużej wsi znajdziemy sporo atrakcji do obejrzenia. Nie możemy przegapić wzniesionego w latach 1881-83 kościoła parafialnego pw. Stanisława Biskupa. Ani pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. A jest jeszcze obelisk i kopiec wystawiony ku czci Marcina Borelowskiego. Całkiem dużo, jak na niewielką wieś.

Wieże zamiast kopuł

Sam Batorz jest pięknie położony. Z trzech stron otaczają go wysokie wzniesienia. Są na tyle duże, że znajduje się tam wyciąg narciarski. Przy wyjeżdżaniu z Batorza natrudzimy się więc sporo. Kierujemy się do Otrocza. Tu już czeka kościół Narodzenia NMP. Zbudowany w latach 1872-74 jako świątynia greckokatolicka, w 1928 roku został przebudowany na kościół katolicki, a kopuły zastąpiono wieżami.

Prawdziwe Roztocze

Po wizycie w Otroczu kierujemy się do Chrzanowa. Wjeżdżamy już W Roztoczański Obszar Chronionego Krajobrazu. Kolejno mijamy Chrzanów, gdzie przystajemy na spoczynek przy drewnianym kościółku. Następnie oglądamy osiemnastowieczny murowany kościół św. Bartłomieja wraz z dzwonnicą i murami w Goraju. Teraz trochę odpoczniemy zjeżdżając do malowniczej Doliny Białej Łady; to już Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy. Przez Kondraty i Gilów dojeżdżamy do Radecznicy. Na miejscu wart zwiedzenia jest zespół klasztorny oo. Bernardynów oraz stara, z 1924 roku, drewniana kaplica na wodzie pw. św. Antoniego.

W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie

Najważniejsza rzecz to oczywiście pomnik Chrząszcza, który rozsławił Szczebrzeszyn w całej Polsce. Znajduje się tu również kilka godnych uwagi zabytków. Koniecznie musimy zobaczyć dwa kościoły (św. Katarzyny i św. Mikołaja) z początku XVII wieku w stylu renesansu lubelskiego. Kaplicę św. Leonarda odnajdziemy na cmentarzu, a obecny dom kultury był kiedyś synagogą.
I jeszcze jedna dobra wiadomość: po tak trudnej trasie zostało nam już tylko dziesięć kilometrów do końca trasy; do Żwierzyńca. •

Pozostałe informacje

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor Lublin kontra KGHM MKS Zagłębie Lubin. Tylko wygrana daje lubliniankom nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

Lekarze z oddziału chorób płuc nie wycofali swoich wypowiedzeń. Oddział jeszcze jest, ale nie wiadomo, czy uda się go utrzymać

Pat na pulmonologii. Lekarze nie wycofali wypowiedzeń

Póki co, oddział jeszcze funkcjonuje, choć pacjentów przyjmuje już w bardzo ograniczonym zakresie. Pulmonolodzy z Zamojskiego Szpitala Niepublicznego nie wycofali swoich wypowiedzeń. Jeśli nie uda się znaleźć lekarzy na ich miejsce, oddział będzie musiał zawiesić działalność.

zdjęcie ilustracyjne

Dzieci wracały ze szkoły. W centrum miasta zaatakował je pies

Dzieci wracały ze szkoły. W centrum Parczewa zaatakował je pies. Sprawą zajęła się policja.

Drugie miejsce Wiktora Przyjemskiego na turnieju w Gdańsku

Drugie miejsce Wiktora Przyjemskiego na turnieju w Gdańsku

Dobry występ Wiktora Przyjemskiego w turnieju eliminacyjnym Indywidualnych mistrzostw Polski. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin zajął drugie miejsce ustępując jedynie Oskarowi Fajrerowi  

Ursus zatrudnia i odkrywa karty: będzie produkować drony

Ursus zatrudnia i odkrywa karty: będzie produkować drony

Nie tylko ciągniki, ale również drony rolnicze. Taką produkcję w zakładach Ursusa w Lublinie i Dobrym Mieście zapowiada nowy właściciel, Oleg Krot, ukraiński biznesman. Poszukuje też nowych pracowników.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium