Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

8 lutego 2008 r.
19:59
Edytuj ten wpis

Rozwinie skrzydła?

0 0 A A

Znaleziony w Uhrusku ranny orzeł przedni przybrał na wadze już 3 kilogramy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W powrocie do zdrowia kibicują mu sztokholmskie media. Wszystko przez to, że został zaobrączkowany właśnie w Szwecji.


Oskar, bo tak nazwali go lekarze, dochodzi do zdrowia w Katedrze i Klinice Chirurgii Zwierząt w Lublinie. Ale swoich opiekunów nie lubi. - I o to chodzi - mówi dr Dorota Różańska, która się nim zajmuje. - Mam nadzieję, że mój podopieczny jeszcze wzbije się w powietrze. Dlatego lepiej, aby nie przyzwyczajał się do ludzi. Na wolności byłoby to dla niego niebezpieczne.

Tymczasem Oskar nabiera sił. Gdy został znaleziony trzy miesiące temu ważył zaledwie 2,5 kg, był ranny i ledwo żywy. Od tej pory przybrał na wadze prawie trzy kg. Jak każdy drapieżnik jest karmiony mięsem. I to nie byle jakim. Codziennie zjada około 60 dkg mieszanki wołowiny, wieprzowiny, drobiu i podrobów. A wszystko okraszone kompozycją minerałów i witamin. Jadłby więcej, ale lekarze nie chcą, by nazbyt przytył. Jedno niepokoi weterynarzy: to, że rana bardzo wolno się goi. Wciąż nie wiadomo też, czy orzeł będzie latał.

- Jeszcze nigdy nie leczyliśmy tak dużego ubytku w okolicy stawu łokciowego - mówi Różańska. - Oskar, zanim go znaleziono, musiał długo cierpieć. Pojawiła się martwica i trzeba było usunąć obumarłe tkanki.

Po sprawdzeniu obrączki okazało się, że ptak przyleciał do nas aż ze Szwecji. Zaobrączkowali go pracownicy Riksmuseum w Sztokholmie. Robert Bochen z Zespołów Parków Krajobrazowych Polesia, który pierwszy zaopiekował się znalezionym drapieżnikiem, powiadomił ich o znalezisku. Od tamtego czasu Oskar stał się ulubieńcem sztokholmskich mediów. Szwedzkie redakcje interesują się stanem jego zdrowia i utrzymują stały kontakt z lubelską kliniką.

Mało orłów przednich

Szwedzi tym bardziej przejęli się losem orła, że z powodu zanieczyszczenia środowiska ten ptak u nich wyginął. Po latach starań w końcu udało im się odtworzyć gatunek. W Polsce orły przednie miały się lepiej, ale niewiele. Żyje ich u nas zaledwie kilka par w Bieszczadach i tylko jedna w Tatrach. Bochen dowiedział się od szwedzkich ornitologów, że Oskar ma niewiele ponad pół roku. Informację o jego losach otrzymała także stacja ornitologiczna w Gdańsku.

Pozostałe informacje

Duhowość i tradycja. Przed nami festiwal „Drzewo życia”
21 czerwca 2024, 18:00

Duhowość i tradycja. Przed nami festiwal „Drzewo życia”

Eseje, debaty, teatr, koncerty, historia, smak, spacery w rytmie słów – to wszystko czeka na nas podczas Festiwalu „Drzewo Życia”, który odbędzie się od 21 do 23 czerwca na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Gardzienicach.

353 rodziny zastępcze, czyli szansa na drugi dom
ZDJĘCIA
galeria

353 rodziny zastępcze, czyli szansa na drugi dom

Dziecko ma prawo do wychowywania się w rodzinie pełnej ciepła, miłości, wsparcia, wartości i możliwości rozwoju psychicznego i społecznego. Mówi się, że rodziców się nie wybiera. Czasem jednak los sprawia, że dzieci wychowują się poza biologiczną rodziną. Rodzinna piecza zastępcza to szansa na stabilność, bezpieczne środowisko i miłość. Szansa na „drugi dom”.

Sławomir Ćwik w wyniku październikowych wyborów parlamentarnych wszedł do Sejmu RP. Teraz z pierwszego miejsca na liście Trzeciej Drogi w Lubelskiem walczy o mandat europosła

Poseł Polski 2050 w Zamościu: Idźmy na wybory

Dwa główne obozy polityczne przerzucały się oskarżeniami. Tylko Trzecia Droga pokazywała program pozytywny i merytoryczny – tak mniej więcej poseł Sławomir Ćwik, „jedynka” Polski 2050 podsumował kończącą się kampanię przed wyborami do Europarlamentu.

Śmierć podczas prac polowych

Śmierć podczas prac polowych

Tragiczny wypadek podczas prac polowych w powiecie janowskim. Mężczyzna zginął przygnieciony przez kosiarkę sadowniczą.

Tajemne triki na współdzielenie konta Netflix: jak obejść ograniczenia – nowe zasady

Tajemne triki na współdzielenie konta Netflix: jak obejść ograniczenia – nowe zasady

Netflix to niezwykle popularna platforma streamingowa, dostępna na całym świecie. Chociaż w swojej bibliotece udostępnia wiele ciekawych produkcji, ceny abonamentów pozostawiają wiele do życzenia. Nie dziwi więc fakt, że dużo osób interesuje się współdzieleniem konta. Jakie triki warto znać, jeśli chcemy korzystać z Netflixa „na spółkę” w 2024 roku? Podpowiadamy!

Najczęstsze mity o ubezpieczeniu OC – co warto wiedzieć?

Najczęstsze mity o ubezpieczeniu OC – co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie OC, czyli obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, to temat doskonale znany każdemu kierowcy. Niestety, wokół tego koniecznego ubezpieczenia narosło wiele mitów. Czas je obalić!

Oprawy LED – czy to na pewno inwestycja na lata?

Oprawy LED – czy to na pewno inwestycja na lata?

Szukasz oświetlenia, które łączy funkcjonalność, estetykę i oszczędność? Postaw na oprawy LED! To rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w Twoim domu, jak i w firmie. Mają szereg zalet i wyróżnia je ogromna różnorodność. Różnią się od siebie designem, mocą, sposobem montażu i zastosowaniem. Jak więc wybrać odpowiednią oprawę dla siebie? Czym się kierować przy wyborze i co trzeba o nich wiedzieć? Zapraszamy do lektury!

Sianokosy w Muzeum Wsi Lubelskiej
9 czerwca 2024, 11:30

Sianokosy w Muzeum Wsi Lubelskiej

W najbliższą niedzielę lubelski skansen zaprasza na tradycyjne sianokosy. Będą pokazy koszenia, grabienia i przewracania siana.

Ciasto ratuje życie " Razem dla Ewy"
ZDJĘCIA
galeria

Ciasto ratuje życie " Razem dla Ewy"

Licytacja charytatywna " Razem dla Ewy" odbyła się w czwartek w XXIII Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. Uczniowie zbierali pieniądze na pomoc swojej nauczycielce Pani Ewie, która uczy historii. Jest jedyną nauczycielką w Lublinie jeżdżącą na wózku. I właśnie dla niej uczniowie już po raz drugi zorganizowali specjalną akcję.

Pożar podczas burzy. Spaliła się stodoła
galeria

Pożar podczas burzy. Spaliła się stodoła

Najprawdopodobniej od uderzenia pioruna zapaliła się drewniana stodoła w Niedzieliskach (gm. Szczebrzeszyn). Do pożaru doszło dzisiejszej nocy, gdy nad powiatem zamojskim przechodziły burze.

Marta Wcisło
Dzień Wschodzi
film

Marta Wcisło: Mam megafon torebkowy

W ostatnim dniu kampanii wyborczej gościem Krzysztofa Kota w cyklu „Dzień Wschodzi” jest Marta Wcisło — kandydatka do Parlamentu Europejskiego z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Ostatnia szansa na zdobycie przekonanie do siebie wyborców.

Nieformalna stolica Trójmorza to Lublin
galeria

Nieformalna stolica Trójmorza to Lublin

Już tylko 5 dni pozostało do IV Samorządowego Kongresu Trójmorza. To wydarzenie co roku gromadzi liderów Europy Środkowej.

Orlen Oil Motor Lublin jedzie dzisiaj po kolejną wygraną w PGE Ekstralidze

Orlen Oil Motor Lublin jedzie dzisiaj po kolejną wygraną w PGE Ekstralidze

Orlen Oil Motor Lublin zamykał siódmą kolejkę PGE Ekstraligi, a najbliższą otworzy. W piątek o godzinie 18 Bartosz Zmarzlik i spółka zmierzą się na własnym torze z walczącym o utrzymanie ZOOleszcz GKM Grudziądz. Faworyt jest znany, a celem lubelskiej ekipy poza wygraną jest śrubowanie rekordu zwycięstw

Wakacje nie muszą być nudne! Miasto po raz kolejny wychodzi z ofertą dla najmłodszych i młodzieży i organizuje zajęcia edukacyjne i warsztaty.

Półkolonie, zajęcia sportowe lub ciekawe spotkania. Zapisz swoje dziecko na "Lato w mieście"

Lato w mieście wcale nie musi być nudne. Miasto po raz kolejny wychodzi z ofertą dla najmłodszych. Zapisy ruszają już w najbliższy poniedziałek.

Dziś mecz Polska - Ukraina. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i inernecie

Dziś mecz Polska - Ukraina. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i inernecie

Reprezentacja Polski, która od początku tygodnia przygotowuje się do udziału w mistrzostwach Europy dziś wieczorem zagra pierwszy przed Euro mecz kontrolny. O godzinie 20.45 na PGE Stadionie Narodowym drużyna selekcjonera Michała Probierza zmierzy się z Ukrainą

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium