Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 stycznia 2021 r.
11:29

Lublin: Proszą o zwołanie "okrągłego stołu" w sprawie Starego Gaju

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
10 44 A A
(fot. Jacek Szydłowski)

Zwołanie „okrągłego stołu” w sprawie Starego Gaju proponują lubelscy ekolodzy. To odpowiedź na ogłoszony przez Ratusz zamiar uznania części lasu za zespół przyrodniczo-krajobrazowy. O taką decyzję apelują sami ekolodzy, ale przyznają, że potrzeba jeszcze mocniejszej ochrony lasu, więc proponują rozmowy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uznanie południowo-zachodniego zakątka lasu za zespół przyrodniczo-krajobrazowy zaproponowali działacze Towarzystwa dla Natury i Człowieka. Taki pomysł zgłosili już latem zeszłego roku, ale oficjalne deklaracje władz zaczęły w tej sprawie padać dopiero teraz, gdy o Starym Gaju zrobiło się głośno z powodu wycinek prowadzonych tutaj przez Nadleśnictwo Świdnik. Widok ściętych drzew i zapowiedź kolejnych cięć zaniepokoił mieszkańców tak bardzo, że już ponad 2 tys. osób podpisało petycję przeciw wycinkom, która jednocześnie jest apelem o większą ochronę przyrodniczą dla tego obszaru.

– Zainicjowaliśmy petycję, ponieważ Stary Gaj jest nam wyjątkowo bliski. Jesteśmy mieszkańcami os. Poręba, bywamy w tym lesie przynajmniej raz w tygodniu. Od kilku miesięcy obserwujemy drastyczny wzrost liczby wycinanych drzew – wyjaśnia Kamil Raczyński, inicjator petycji z fundacji Tu i Tam. – Tak, Stary Gaj jest lasem gospodarczym. Nie oznacza to jednak, że należy go traktować jak plantację. W każdy weekend odwiedzają go setki, a może nawet tysiące mieszkańców i mieszkanek naszego miasta. Las ten pełni nieocenione funkcje przyrodnicze, społeczne i ochronne.

W piątek Ratusz zapowiedział działania w sprawie objęcia części lasu większą ochroną. – Zwracam się do Lasów Państwowych z propozycją podjęcia rozmów w sprawie ustanowienia na obszarze lasu Stary Gaj zespołu przyrodniczo-krajobrazowego – informuje prezydent Krzysztof Żuk. – Uważam za konieczne rozszerzenie zakresu ochrony ekosystemu Starego Gaju.

– Bardzo wspieramy tę deklarację i liczymy na to, że władzom miasta nie zabraknie determinacji – komentuje Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka. – W związku z tą deklaracją przekazaliśmy prezydentowi koncepcję zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Lipowa Dolina, którą złożyliśmy w lipcu 2020 w Nadleśnictwie Świdnik.

Wspomniana koncepcja dotyczy odległego od blokowisk zakątka lasu, jego południowo-zachodniej części przy granicy z Zemborzycami Podleśnymi. To obszar zbliżony do granic oddziałów 177 i 178. Oddziały to fragmenty lasu, ich granice są oznaczone niskimi betonowymi słupkami, a widniejące na nich numery to właśnie numery oddziałów.

– Ten fragment Starego Gaju ma charakter wielowiekowego i wielogatunkowego lasu z dużym udziałem dojrzałego drzewostanu ponadstuletniego, dużą liczbą drzew o rozmiarach pomnikowych – wyjaśnia prezes Towarzystwa. W odpowiedzi na jego apele prezydent oznajmia, że przygotowuje dla Rady Miasta projekt uchwały o ustanowieniu zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. Aktywiści przekonują, że Stary Gaj wymaga bardziej stanowczych działań.

– Jeśli nawet Rada Miasta uchwali ochronę Lipowej Doliny, nie ochroni to przed masowymi wycinkami reszty kompleksu, który pozostanie zwykłym lasem gospodarczym – ocenia Gorczyca. – Dlatego proponujemy prezydentowi i leśnikom okrągły stół, który wypracuje kompromisowe zasady gospodarki leśnej.

W oświadczeniu prezydenta Żuka pojawia się też wątek… przejęcia Starego Gaju od Lasów Państwowych przez miasto w celu utworzenia tu „miejskiego lasu”. – O formie takiego przejęcia będzie można mówić, jeśli Lasy Państwowe jako właściciel Starego Gaju wyrażą wolę do rozmowy na ten temat – tłumaczy prezydent w dyskusji na Facebooku.

Petycja w sprawie wstrzymania wycinek i zapewnienia ochrony Staremu Gajowi, zamieszczona na portalu naszademokracja.pl, ma być aktywna do końca stycznia. – Po tym terminie przekażemy zebrane podpisy na ręce adresatów – zapowiada Raczyński, który dodaje, że cieszą go prezydenckie deklaracje o podjęciu rozmów z Lasami Państwowymi. – Będziemy uważnie przyglądać się tym i kolejnym krokom.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jak długo może pracować agregat prądotwórczy?

Jak długo może pracować agregat prądotwórczy?

Częste przerwy w dostawie prądu potrafią być uciążliwe, jednak jest na to rozwiązanie – agregat prądotwórczy. To niezawodne urządzenie może dostarczać energię elektryczną nawet przez kilkadziesiąt godzin bez przerwy. Szukasz modeli dla siebie? Dowiedz się, jaki wybrać.

Jeden z zatrzymanych członków zorganizowanej grupy przestępczej

Przemytnicy zatrzymani. Nielegalny towar wozili pociągami

Pięć osób działających w ramach zorganizowanej grupy przestępczej zatrzymali strażnicy graniczni. Podejrzani zajmowali się przemytem papierosów przez granicę z Białorusią. Kontrabanda była transportowana pociągami towarowymi.

Pielęgnacja skóry według Dr Barbary Sturm

Pielęgnacja skóry według Dr Barbary Sturm

Dr Barbara Sturm, niemiecka lekarka medycyny estetycznej, jest znana na całym świecie z unikalnego podejścia do pielęgnacji skóry, które łączy minimalnie inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej z zaawansowaną kosmetologią oraz personalizowaną pielęgnacją.

Jak wybrać i gdzie kupić idealne łóżko do sypialni?

Jak wybrać i gdzie kupić idealne łóżko do sypialni?

Łóżko to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia domu – to tutaj regenerujemy siły, odpoczywamy i dbamy o nasze zdrowie. Dlatego wybór odpowiedniego modelu to klucz do komfortowego snu i dobrego samopoczucia. Na rynku dostępnych jest wiele opcji, od klasycznych ram z drewnianymi listwami, przez łóżka kontynentalne, aż po nowoczesne modele z dodatkowymi funkcjami. Jak znaleźć to najlepsze i gdzie go szukać? Przygotowaliśmy praktyczny poradnik, który pomoże Ci podjąć tę ważną decyzję.

Jak długo trwa sprowadzenie samochodu z USA do Polski?

Jak długo trwa sprowadzenie samochodu z USA do Polski?

Sprowadzanie samochodu z USA do Polski może być fascynującym, ale żmudnym procesem. Jeśli marzysz o posiadaniu amerykańskiego auta, prawdopodobnie masz wiele pytań na ten temat.

Na forach rolniczych wrze! – sytuacja na wsi jest napięta

Na forach rolniczych wrze! – sytuacja na wsi jest napięta

Sytuacja na polskiej wsi jest tematem, który od lat budzi emocje. Choć wielu rolników podkreśla, że obecnie nie jest najgorzej, to coraz wyraźniej wyczuwalna jest niepewność. Rosnące koszty produkcji, zmieniające się przepisy i wyzwania klimatyczne sprawiają, że mieszkańcy wsi czują się, jakby stąpali po cienkim lodzie. Jak radzą sobie rolnicy i jakie tematy dominują w dyskusjach na forach rolniczych? Przeglądając rolnik-forum.pl najpopularniejszy portal o tematyce wiejskiej, nie natrafiliśmy na wątki o umowie z Mercosur, którą Unia Europejska zamierza podpisać. W media budzi to duże kontrowersje, a rolniczym forum temat przemilczany. Czyżby młode pokolenie nie interesowało się geopolityką?

Członkowie Koalicji Obywatelskiej wybierają dzisiaj swojego kandydata do wiosennych wyborów prezydenckich

Sikorski czy Trzaskowski? KO wybiera dzisiaj kandydata na prezydenta

Między ministrem spraw zagranicznych a prezydentem Warszawy działacze Platformy Obywatelskiej, ale też innych ugrupowań wchodzących w skład Koalicji Obywatelskiej wybierają dzisiaj swojego kandydata na wiosenne wybory prezydenckie.

Siatkarze z Lublina w dobrym stylu wywalczyli awans do 1/8 finału CEV Volleyball Challenge Cup

Bogdanka LUK Lublin zagra trzeci mecz w tym tygodniu. Tym razem na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn

Po awansie do 1/8 finału CEV Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin wraca do ligowych rozgrywek. Marcin Komenda i spółka zagrają w Olsztynie z tamtejszym Indykpolem AZS. Piątkowe spotkanie rozpocznie się o godzinie 20.30.

Zdobywca pierwszego miejsca - zdjęcia "Wawel we mgle" autorstwa Daniela Turbasy
galeria

Tak fotografują mistrzowie. Zabytki uwiecznione na zdjęciach

Znamy wyniki XXIX Międzynarodowego Biennale Fotografii „Zabytki”. Wydarzenie zgromadziło miłośników fotografii z kraju i zagranicy, oferując przestrzeń do ukazania artystycznej wizji dziedzictwa kulturowego.

Wyczyściła bankowe konto, a gotówkę wyrzuciła do śmieci

Wyczyściła bankowe konto, a gotówkę wyrzuciła do śmieci

Nie do wiary. 72-letnia mieszkanka Puław sądząc, że ratuje swoje oszczędności przed kradzieżą, sama podarowała pieniądze oszustom.

Większość ratuje mandaty pięciu radnych prezydenta
Lublin

Większość ratuje mandaty pięciu radnych prezydenta

Po doniesieniach medialnych pięć radnych klubu prezydenta Krzysztofa Żuka znalazło się pod lupą. Ich mandaty były zagrożone. Ale w Radzie Miasta Lublin jest większość, która zagłosowała przeciwko wnioskom PiS w tej sprawie.

Po wygranej w Gliwicach Piotr Ceglarz i jego koledzy chcą przywieźć pełną pulę także z Lubina

Motor Lublin jedzie do Lubina na mecz z Zagłębiem po kolejne trzy punkty

Po przerwie reprezentacyjnej jako pierwsi do walki o punkty wrócą piłkarze Motoru Lublin i Zagłębia Lubin. Obie ekipy zmierzą się na stadionie „Miedziowych” już w piątek o godz. 18.

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty