Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 marca 2022 r.
14:58

Lublin. Jest pierwsza zgoda na budowę "lex deweloper"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
27 9 A A

Rada Miasta zgodziła się na inwestycję „lex deweloper” na zdegradowanym, terenie po wytwórni prefabrykatów betonowych między ul. Gospodarczą a linią kolejową. Mają tu powstać cztery bloki z 300 lokalami mieszkalnymi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwszą w Lublinie zgodę na inwestycję „lex deweloper” dostała spółka BIK, która ma swoją siedzibę w Jaśle. Starała się o to dwukrotnie. Po raz pierwszy w 2020 roku, gdy planowała sześć bloków mających łącznie 400 mieszkań, ale wtedy radni nie dali jej pozwolenia. Firma przyniosła nową, zmienioną koncepcję. Zamiast sześciu bloków mają być cztery, zamiast 400 mieszkań przewidziano 300. Pomiędzy budynkami a linią kolejową ma powstać park, a tory ma zasłonić ekran akustyczny.

– Park stanowi 17 proc. terenu – podkreśla Bartłomiej Kożuchowski, architekt pracujący nad koncepcją spółki BIK. Firma zwiększyła również liczbę miejsc parkingowych. Na każdy lokal, niezależnie od jego metrażu, ma przypadać 1,5 miejsca parkingowego. Z zapewnień inwestora wynika, że miejsca naziemne nie będą sprzedawane, mają być ogólnodostępne.

Większość radnych pozytywnie przyjęła zmiany wprowadzone w koncepcji nowego osiedla. – Jest to dobry przykład tego, jak może wyglądać współpraca między miastem a inwestorem – ocenia radny Bartosz Margul (klub prezydenta Żuka). – Już najwyższy czas na uporządkowanie tego terenu – stwierdza jego klubowy kolega Adam Osiński.

Inaczej do sprawy podchodzi radny Tomasz Pitucha (klub PiS). – W Lublinie potrzebujemy nie tylko mieszkań, ale także miejsc pracy, fabryk – mówi Pitucha, którego zdaniem szkoda tracić miejsce nadające się na inwestycje gospodarcze. – Jak się wyzbędziemy takich terenów, nie uzyskamy innych na potrzeby działalności gospodarczej, bo nikt nie sprzeda bloków, żeby tam zbudować fabryki.

– Ponad 30 lat ten teren leży i nie widziałem tłumów inwestorów, którzy ubiegaliby się o zbudowanie tu czegokolwiek o znaczeniu gospodarczym – odpowiada radny Dariusz Sadowski (przewodniczący klubu Żuka). Przekonuje, że jest to dobre miejsce na budowę osiedla, a jego powstanie nie spowoduje konieczności budowy nowej szkoły, bo taka placówka już jest.

Również Ratusz przekonuje, że zmiana będzie korzystna dla tego miejsca i dla miasta. – Mamy brak mieszkań, o czym świadczy rynek: ceny mieszkań rosną, bo ich brakuje – stwierdza Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina.

Zgoda Rady Miasta na inwestycję „lex deweloper” straci ważność, jeżeli inwestor przed upływem trzech lat od podjęcia przez radnych uchwały nie uzyska ostatecznego pozwolenia na budowę.

Wnioskując o pozwolenie, deweloper będzie musiał się trzymać parametrów, które są zapisane w koncepcji zatwierdzonej przez radnych. – Inwestor musiał je bezwzględnie spełnić – potwierdza Magdalena Zbiciak, dyrektor miejskiego Wydziału Architektury i Budownictwa. – Są to obligatoryjne wymogi, które muszą być spełnione, by inwestor mógł uzyskać pozwolenie na budowę.

Spółka BIK jest pierwszym inwestorem, który dostał w Lublinie zgodę Rady Miasta na budowę w trybie „lex deweloper”.

Tak głosowali radni

Za zgodą na inwestycję „lex deweloper” głosowali radni z klubu prezydenta Żuka: Marcin Bubicz, Piotr Choduń, Elżbieta Dados, Zbigniew Jurkowski, Magdalena Kamińska, Stanisław Kieroński, Monika Kwiatkowska, Grzegorz Lubaś, Jadwiga Mach, Bartosz Margul, Marcin Nowak, Monika Orzechowska, Adam Osiński, Jarosław Pakuła, Anna Ryfka, Dariusz Sadowski i Zbigniew Targoński oraz niezrzeszony radny Stanisław Brzozowski.

Przeciw zgodzie na budowę bloków głosowali radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości: Eugeniusz Bielak, Piotr Breś, Robert Derewenda, Zdzisław Drozd, Piotr Gawryszczak, Marcin Jakóbczyk, Tomasz Pitucha, Piotr Popiel, Radosław Skrzetuski i Małgorzata Suchanowska.

Od głosu wstrzymała się radna Maja Zaborowska z klubu Żuka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

Przetwornice napięcia to niezwykle praktyczne urządzenia, które umożliwiają zasilanie urządzeń w miejscach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony np. w samochodzie, na kempingu czy w instalacjach fotowoltaicznych. W jaki sposób? Za pomocą swojego układu elektronicznego przetwornica konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) o napięciu 230V, czyli taki jaki mamy w gniazdkach domowych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Poszukuję

kobieta poszukuje pracy

lublin

0,00 zł

Praca -> Poszukuję

szukam pracy

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Komunikaty