Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 października 2020 r.
16:41

Jest zgoda Rady Miasta na dzierżawę gruntów pod budowę akademii piłkarskiej w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
42 43 A A
(fot. Wizualizacja inwestora.)

Prezydent dostał zgodę radnych na wydzierżawienie na 30 lat miejskiej ziemi spółce Zbigniewa Jakubasa, który obiecuje zbudować przy ul. Dzierżawnej ośrodek piłkarski. Szczegółowe warunki umowy dopiero mają być ustalone

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Decyzja dotyczy 11,6 ha gruntu przy Dzierżawnej koło planowanego przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80. O 30-letnią dzierżawę tej ziemi prosiła Ratusz zarejestrowana 29 września spółka Lubelska Akademia Futbolu, należąca do Zbigniewa Jakubasa, jednego z najbogatszych Polaków.

Biznesmen obiecuje zbudować tu na swój koszt (szacowany na 60 mln zł) siedem boisk, w tym jedno kryte, oraz budynek z halą sportową, bursą dla zawodników, siłownią, basenem i stołówką. Deklaruje też, że w pierwszym etapie, do września 2021 r., stworzy cztery boiska i wspomniany budynek.

Prezydent uznał, że to dobry pomysł i poprosił Radę Miasta o zgodę na zawarcie tak długiej umowy z dzierżawcą, który nie był wybrany w przetargu.

Dyskusja radnych w tej sprawie trwała kilka godzin.

Klub PiS powątpiewa

– Czy ktoś zapytał o zgodę mieszkańców przylegającej dzielnicy? – pyta Piotr Breś z klubu radnych PiS, który ma wątpliwości, czy umowa zagwarantuje, że obiecane obiekty faktycznie powstaną. Przypomina historię nieudanej budowy centrum żeglarstwa obiecywanego na Marinie przez fundację, która wydzierżawiła miejski teren na 30 lat.

– Wszystko jest takie patykiem na wodzie pisane – ocenia radny Zdzisław Drozd, zdziwiony tempem decyzji, bo wniosek spółki wpłynął zaledwie 30 września. Szef klubu PiS wolałby krótszą, 10-letnią dzierżawę. – Z możliwością przedłużenia – zastrzega Piotr Gawryszczak, dla którego 30 lat to za dużo. – Pozbawiamy się na 30 lat możliwości wpływania na to, co tam się dzieje - mówi radny. Jego poprawka w tej sprawie została odrzucona przez radę głosami klubu prezydenta Żuka.

Opozycja pyta też o warunki dzierżawy, które na razie nie są znane. – Nie jestem władna zapoznać się z umową, która wydzierżawi taki majątek od miasta? – dziwi się radna Małgorzata Suchanowska (PiS). Jej zdaniem uchwała powinna dotyczyć „umowy wstępnej”, której treść powinna być wypracowana z mieszkańcami. – To nasza ziemia, mieszkańców.

Podobne wątpliwości ma radny Tomasz Pitucha (PiS). – Ta uchwała nie mówi o tym, o czym my mówimy – zauważa Pitucha zaniepokojony tym, że w samej uchwale nie ma słowa o celu wydzierżawienia ziemi. Prawnik Ratusza wyjaśniał, że w uchwale nie można tego zastrzec.

– Treść uchwały powinna się ograniczać jedynie do wyrażenia zgody na wydzierżawienie nieruchomości – mówi Zbigniew Dubiel i podkreśla, że radni nie mogą narzucić ani przeznaczenia nieruchomości, ani stawek czynszu. – To są niedopuszczalne zapisy.

Klub Żuka zachwala

– Za kilka lat wszystkie samorządy w Polsce będą stawiały ten projekt za wzór – ocenia Zbigniew Jurkowski z klubu radnych prezydenta Żuka. Szefowa klubu podkreśla, że w mieście potrzeba boisk treningowych i mocno zachwala Jakubasa, obruszona krytycznymi głosami opozycji.

– Lubelski patriota chce zainwestować własne, prywatne środki – przypomina Ryfka. – Staramy się go obciążyć jakimiś złymi intencjami, złymi założeniami? Ludzie kochani! – obrusza się radna. – Czuję się, jakbyśmy debatowali nie o siedmiu boiskach tylko siedmiu nadajnikach 5G – komentuje radny Bartosz Margul.

Obóz prezydenta Żuka podkreśla również, że samorządu nie byłoby stać na to, co obiecuje zbudować Jakubas. – Kiedy miasto mogłoby wydać na ten cel 50-60 mln zł? – docieka radny Dariusz Sadowski, a jego klubowy kolega przypomina, że gdyby nie zamożni mecenasi, w Lublinie nie mielibyśmy wielu obiektów. – To dzięki wielkim mecenasom mamy dzisiaj budynek szkół Vetterów – przypomina Stanisław Kieroński.

Na „czołobitność” niektórych radnych zwraca uwagę Marcin Nowak z klubu Żuka. – W jaki sposób skonstruowana będzie umowa, by zabezpieczyć interesy miasta? – docieka Nowak, którego interesuje też to, o ile zmniejszą się dochody miejskiej spółki MOSiR z wynajmu boisk, gdy pojawią się konkurencyjne obiekty.

– Nie będzie żadnych strat z tego tytułu dla spółki MOSiR – zapewnia Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta miasta. Miejscy urzędnicy przekonują, że niedobór boisk jest tak duży, że miejska spółka nie straci.

Na jakich warunkach?

Przed wyrażeniem zgody na 30-letnią dzierżawę miejskich gruntów radni nie dostali projektu umowy, jaka ma być zawarta między miastem a spółką. Ratusz wyjaśnia, że do negocjacji umowy można zasiąść dopiero po uzyskaniu wspomnianej zgody radnych.

– Nie możecie zatwierdzać umowy, uczestniczyć w niej jako ten negocjujący, jest to kompetencja prezydenta – tłumaczy radnym Arkadiusz Nahuluk, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem w Urzędzie Miasta. Obiecał radnym, że poinformuje ich o efekcie negocjacji w sprawie zabezpieczeń umowy.

Radni nie zobaczyli umowy, usłyszeli jednak o tym, jakie zabezpieczenia mogą się w niej znaleźć. – Podstawowym zabezpieczeniem jest cel umowy dzierżawy – tłumaczy Nahuluk. – Jeżeli ten cel nie będzie realizowany, będą zapisy o natychmiastowym wydaniu nieruchomości.

Ratusz obiecuje też określić czas budowy obiektów. – Zechcemy te terminy określić w umowie – mówi dyrektor. – Będziemy się starali wprowadzić karę umowną w razie opóźnienia realizacji inwestycji – dodaje Nahuluk. Deklaruje, że miasto będzie się starało wprowadzić do umowy zapis o kaucji.

Według Nahuluka umowa ma gwarantować, że miasto nie wyłoży na obiekt ani złotówki, a po zakończeniu dzierżawy przejmie go na własność. Ma też zastrzec, że boiska będą dostępne nie tylko dla Motoru Lublin, ale też innych klubów.

– Czynszu nie znamy, kaucji nie znamy, zabezpieczeń też nie – podkreśla radny Zbigniew Ławniczak (PiS), a jego klubowy kolega zauważa, że Jakubas będzie w stanie zadbać o zabezpieczenie swoich interesów w umowie. – Jego stać na najlepszych prawników – stwierdza Stanisław Brzozowski.

Szykują zmianę planu

Spółka Lubelska Akademia Futbolu już w zeszłym tygodniu złożyła w Urzędzie Miasta oficjalny wniosek o taką zmianę planu zagospodarowania części terenu po LKJ, która uwzględni rozmieszczenie tu obiektów ośrodka piłkarskiego. Prace nad zmianą planu zaczęły się już w zeszłym roku, na wniosek firm z rejonu ul. Przeskok.

– Chodziło o takie zapisy rozwojowe, które by zabezpieczały możliwości rozwojowe tych przedsiębiorstw – mówi Małgorzata Żurkowska, główna urbanistka miasta. Dodaje, że już w trakcie prac nad zmianą planu wpłynął wniosek miejskiego Wydziału Inwestycji i Remontów o uwzględnienie tu stadionu żużlowego i boisk sportowych zgłoszonych jako pomysł do budżetu obywatelskiego.

To właśnie lubelskie kluby sportowe upominały się o ulokowanie w tym miejscu kompleksu boisk treningowych, a za pieniądze z budżetu obywatelskiego powstała nawet ich koncepcja. – Na którą Urząd Miasta przeznaczył 144 tys. zł – potwierdza Stepaniuk-Kuśmierzak.

– Czy będzie zabezpieczone w planie, że nie będzie możliwe zabudowanie tego terenu zabudową wielorodzinną? – pyta wprost radny Breś. – Z punktu widzenia planu nie ma prawa się tam taka zabudowa pojawić – odpowiada Żurkowska. – Jeżeli tam jest uchwalony plan miejscowy, to on już jest prawem zabezpieczającym sposób zagospodarowania tego terenu – podkreśla szefowa miejskich planistów i przypomina, że każdy plan zagospodarowania musi być zgodny z obowiązującym studium przestrzennym. – Studium uchwalone w roku 2018 przewiduje tu usługi sportu i rekreacji.

Większość za dzierżawą

W ostatecznym głosowaniu większość Rady Miasta poparła prezydencki projekt uchwały, która daje Krzysztofowi Żukowi zielone światło do zawarcia umowy z Lubelską Akademią Futbolu. Opowiedziało się za tym 18 radnych, 5 było przeciwnych, a 7 wstrzymało się od głosu. 

Zobacz: Lubelska Akademia Futbolu: prezentacja projektu

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Fajerwerki mogą być śmiertelnym zagrożeniem. Używajmy ich z głową

Fajerwerki mogą być śmiertelnym zagrożeniem. Używajmy ich z głową

Zbliża się Sylwester i Nowy Rok. Policja przestrzega przed bezpiecznym używaniem fajerwerków, a wojewoda lubelski wydał rozporządzenie.

Nowe auta w lubelskiej policji. A nawet 277 nowych aut

Nowe auta w lubelskiej policji. A nawet 277 nowych aut

W 2024 roku Komenda Wojewódzka Policji zakupiła 510 pojazdów służbowych. 277 zasili garnizon lubelski.

Policja go szukała. Wpadł z marihuaną

Policja go szukała. Wpadł z marihuaną

Zamojscy policjanci zatrzymali 29-latka, który poszukiwany był listem gończym i nakazem doprowadzenia. Mężczyzna w chwili zatrzymania miał przy sobie narkotyki.

Marek Marciniak z Azotów Puławy w kadrze Polski na Turniej 4 Narodów

Marek Marciniak z Azotów Puławy w kadrze Polski na Turniej 4 Narodów

Konsultacja szkoleniowa reprezentacji Polski odbywać się będzie w Płocku od 26 do 30 grudnia oraz od 2 do 13 stycznia. Na liście wybrańców selekcjonera Marcina Lijewskiego znalazło się 27 zawodników, w tym skrzydłowy Azotów Marek Marciniak.

Amatorka darmowych kosmetyków w rękach policji

Amatorka darmowych kosmetyków w rękach policji

Policjanci z Lublina zatrzymali kobietę, która dokonała co najmniej 9 kradzieży w drogeriach. Łupy wyceniono na ponad 4 tys. zł.

Ostrożnie na drogach, bo nie będzie nic widać. IMGW wydało alert

Ostrożnie na drogach, bo nie będzie nic widać. IMGW wydało alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega mieszkańców województwa lubelskiego przed gęstymi mgłami. Widoczność może spaść nawet do 100 metrów.

Jazda na podwójnym gazie zakończona przez policję

Jazda na podwójnym gazie zakończona przez policję

Dzień przed wigilią dęblińscy policjanci zatrzymali dwie kobiety jadące pod wpływem alkoholu. Rekordzistka miała 2,5 promila alkoholu.

Mały gest, a tak wiele znaczy. Podarujmy rodzinie iskierkę nadziei w te święta!

Każda złotówka to iskierka nadziei. 2-letni Szymon potrzebuje pomocy

„W te święta marzymy tylko o zdrowiu naszego synka” – mówią rodzice 2-letniego Szymona Zelenta, z prośbą o pomoc w uratowaniu jego życia. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową Duchenne’a i jedyną jego nadzieją jest terapia genowa dostępna w USA... za 15 milionów złotych.

Jacek Kosierb zaprezentował publikację pt. „550-ludzi futbolu na 550-lecie Województwa Lubelskiego”

550-ludzi futbolu na 550-lecie Województwa Lubelskiego promocja książki za nami

W galerii Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku odbyła się promocja książki Jacka Kosierba pt. „550-ludzi futbolu na 550-lecie Województwa Lubelskiego”

Pracowita Wigilia strażaków. Nie żyje 5 osób

Pracowita Wigilia strażaków. Nie żyje 5 osób

Tylko w Wigilię strażacy w całej Polsce mieli 871 interwencji. Głównie to pożary i zatrucia czadem.

Pilnie poszukiwani pracownicy do pracy w Niemczech

Pilnie poszukiwani pracownicy do pracy w Niemczech

Agencja pracy QUIP AG od ponad 20 lat rekrutuje pracowników do pracy w Niemczech. W dziedzinie przemysłu, handlu i produkcji oferujemy specjalistom i specjalistkom przyszłościowe i interesujące oferty pracy z perspektywami. Poszukujemy i oferujemy wiedzę, rzetelność i uczciwą grę.

Wykolejenie lokomotywy i wyciek paliwa

Wykolejenie lokomotywy i wyciek paliwa

W wigilijne popołudnie zamojscy strażacy zostali wezwani do wykolejonej lokomotywy.

Gdzie po leki w święta? Niektóre apteki są czynne
LISTA APTEK

Gdzie po leki w święta? Niektóre apteki są czynne

Podczas świąt Bożego Narodzenia oraz w Nowy Rok sklepy oraz apteki są zamknięte. Jedna są także miejsca, które pełnią świąteczny dyżur i można zakupić lekarstwa.

Policja zadba o nasze bezpieczeństwo. O czym warto pamiętać?
Święta na drodze

Policja zadba o nasze bezpieczeństwo. O czym warto pamiętać?

Mundurowi patrolują drogi całego województwa. Tradycyjnie sprawdzają prędkość, trzeźwość kierowców oraz stan techniczny ich pojazdów.

Kacper Adamski odchodzi z Azotów Puławy

Azoty Puławy tracą kluczowych zawodników. "Klub może nie przetrwać połowy nowego roku"

Puławski klub, od wycofania się ze sponsorowania partnera strategicznego klubu Grupy Azoty Puławy, boryka się z kłopotami finansowymi. Drużyna wprawdzie przystąpiła do rozgrywek 2024/2025, ale obecnie wydaje się, że dotarła już do ściany. Na przełomie roku sprawdził się bowiem czarny scenariusz.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Poszukuję

kobieta poszukuje pracy

lublin

0,00 zł

Praca -> Poszukuję

szukam pracy

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Komunikaty