Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Koncerty

4 kwietnia 2022 r.
21:22

Lublin koncertową białą plamą. Kultowe miejsce nie istnieje, metal i rock poszły w odstawkę

Koncert Mikromusic w Klubie30
Koncert Mikromusic w Klubie30 (fot. Paweł Buczkowski/archiwum)

Zespoły metalowe, rockowe i punkowe nie goszczą w Lublinie tak często jak przed pandemią. Kultowe miejsce, gdzie odbywały się głównie takie koncerty, przestało istnieć. – Czasami niektórym się wydaje, że wystarczy coś „zalajkować” na Facebooku, ale z tego się lokal nie utrzyma. Przez tę pandemię trochę zmieniło się w umysłach ludzi – mówi nam właściciel jednego z lubelskich pubów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Klub Graffiti

Jedną z ofiar pandemii jest Klub Graffiti, który funkcjonował przy al. Piłsudskiego od 1991 roku. W marcu 2020 roku został zamknięty i już się więcej nie otworzył. Jak przekazał nam Łukasz Białopiotrowicz, który odpowiadał za impresariat, w październiku 2021 roku zapadła decyzja o tym, że to kultowe miejsce zostanie zlikwidowane.

Właścicielem lokalu, w którym znajdował się klub, jest lubelska spółka Telkam. – Chcielibyśmy, żeby w tym miejscu dalej była prowadzona działalność koncertowa o takim charakterze, jak wcześniej robiło to Graffiti – mówi nam jeden ze współwłaścicieli lokalu. – Mamy dwóch potencjalnych inwestorów, prowadzimy z nimi bardzo zaawansowane rozmowy, ale zostały one wstrzymane przez wojnę na Ukrainie. Mogę powiedzieć, że z jednym z nich mamy już nawet przygotowaną umowę wynajmu. Na razie czekamy – uzupełnia.

Klub30

Z mapy Lublina zniknął – dosłownie – także Klub30. Budynek przy ul. Jasnej, w którym się mieścił, został zrównany z ziemią. W listopadzie 2020 roku na stronie facebookowej „Trzydziestki” pojawiła się informacja, że „niedługo” poznamy nową lokalizację. Jednak od tego momentu zrobiło się cicho.

Skontaktowaliśmy się z Karolem Mockiem, który był managerem klubu. Powiedział nam, że Klub30 tymczasowo zawiesił działalność, ale planuje ponownie otworzyć się na gości najwcześniej pod koniec tego roku. Nowa lokalizacja ma być już ustalona, ale zdaniem naszego rozmówcy, jest „za wcześnie”, żeby ją ogłaszać.

Kultowa Klubokawiarnia

Przykład tego miejsca pokazuje, że pandemia nie dla wszystkich była przeszkodą do prowadzenia biznesu. Wojciech Rynkiewicz, właściciel Kultowej Klubokawiarni przy ul. Herbowej, zaczął przyjmować gości 1 czerwca ubiegłego roku. Na frekwencję nie narzeka.

– Pomysł powstania klubokawiarni zrodził się jeszcze przed COVID-em, więc to nas właściwie zaskoczyło. Długo też czekaliśmy na to, żeby zeszły obostrzenia. Kiedy tylko nadarzyła się okazja, że już możemy wpuszczać ograniczoną liczbę osób, to postanowiliśmy się otworzyć – tłumaczy Wojciech Rynkiewicz. – Zrobiliśmy ten klub, żeby przybliżyć ludziom kulturę – koncerty, stand-upy, różne gatunki muzyczne, opieramy się o rock, pop, hip-hop, ale nie brakuje też operetki. Chcieliśmy, żeby ludzie, którzy mieszkają na osiedlu, niekoniecznie musieli jechać do CSK, żeby posłuchać fajnego koncertu – dodaje.

Rock Pub Ramzes

W trudnej sytuacji znalazł się Waldemar Abramowski, właściciel Rock Pub Ramzes przy ul. Kołłątaja.

– Czasy pandemii na pewno zmieniły funkcjonowanie lokalu. Przychodzi trochę mniej ludzi, niektórzy są ostrożniejsi i siedzą w domu. Ludzie przychodzą bardziej na imprezy organizowane, a tak na tygodniu jest zauważalnie mniej osób. Cały czas odrabiamy straty. Teraz jeszcze doszła wojna na Ukrainie i ludzie znowu zaczęli przygotowywać się na to, że może dosięgnie też nas – tłumaczy Waldemar Abramowski.

Plusem w tej trudnej sytuacji jest to, że jest on jednocześnie właścicielem lokalu, w którym mieści się pub, czyli ma niższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Otwarcie przyznaje, że właśnie to ratuje jeszcze ten biznes.

– Koncerty odbywają się z reguły w soboty, a w pozostałe dni są rockoteki, karaoke, inne wydarzenia muzyczne, czasami też stand-upy, jam session, spotkania szachowe. Staramy się organizować różne wydarzenia, które ściągają ludzi. Jest taka możliwość, że Ramzes będzie zamknięty, na przykład od niedzieli do środy i będzie otwierany tylko na trzy-cztery dni w tygodniu – wyjaśnia.

Rock Pub Ramzes nie był do tej pory wystawiony na sprzedaż, chociaż pojawiły się takie plotki. Waldemar Abramowski nie ukrywa jednak, że rozważa jego całkowite zamknięcie ze względu na „zmęczenie obecną sytuacją”.

Rider’s Pub

Trudne czasy przetrwał Rider’s Pub przy ul. 3 Maja. W połowie ubiegłego roku jego właściciel, Karol Mansz, przyznał na łamach Dziennika, że aby utrzymać to miejsce, sprzedał samochód i dwa motocykle.

– Zacząłem oszczędzać, pracując więcej. Mam dwa lokale: pub i bistro. W bistro pracuję sam. Wtedy odchodzi koszt pracownika, bo zamiast pracować w godzinach szczytu we dwoje, uwijam się jak mogę. Całą jesień, zimę i teraz wiosnę pracuję w lokalu sam, po 11 godzin dziennie – tłumaczy Karol Mansz. – Gastronomię teraz dobijają inne rzeczy. Kiedy już się wszystko unormowało i ludzie zaczęli wracać do knajp, to zaczęły drożeć produkty. Ja chcę utrzymać jakość swoich produktów. Przed pandemią za butlę gazu, na której gotuję w kuchni, płaciłem 40 zł. W tej chwili kosztuje ona 130 zł. Nie mogę sobie pozwolić na podniesienie trzykrotnie ceny, na przykład, zapiekanki, bo nikt tego nie kupi – dodaje.

Rider’s Pub to miejsce, gdzie regularnie odbywają się koncerty zespołów rockowych i punkowych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia