Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 marca 2022 r.
7:51

Lublin. Ratusz szykuje przemeblowanie. Gdzie mogą powstać mieszkania?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Ratusz chce, by radni na nowo określili przeznaczenie gruntów leżących między ul. Krzemionki, Łęczyńską, al. Witosa i linią kolejową. Jeszcze bardziej chce tego spółka Stalmet. To ona prosiła o zmianę, która dopuści zabudowę mieszkaniową na tym obszarze.
Ratusz chce, by radni na nowo określili przeznaczenie gruntów leżących między ul. Krzemionki, Łęczyńską, al. Witosa i linią kolejową. Jeszcze bardziej chce tego spółka Stalmet. To ona prosiła o zmianę, która dopuści zabudowę mieszkaniową na tym obszarze. (fot. Maciej Kaczanowski)

Budowę bloków mieszkalnych w rejonie centrum meblowego Wokulski umożliwić ma nowy plan zagospodarowania terenu, nad którym już w najbliższy czwartek będzie głosować Rada Miasta. Zmiany mają objąć również kilka innych miejsc w tej części Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ratusz chce, by radni na nowo określili przeznaczenie gruntów leżących między ul. Krzemionki, Łęczyńską, al. Witosa i linią kolejową. Jeszcze bardziej chce tego spółka Stalmet. To ona prosiła o zmianę, która dopuści zabudowę mieszkaniową na tym obszarze.

Dziś budowa bloków jest wykluczona, bo obowiązujący od 2004 r. plan zagospodarowania wyznacza tu obszar produkcji, usług i magazynów. Nowy plan miałby przeznaczyć to miejsce pod zabudowę wielorodzinną oraz usługową, przy czym sam inwestor swobodnie określałby proporcje pomiędzy mieszkaniami i usługami.

Nowa zabudowa, o ile radni faktycznie zmienią plan zagospodarowania, będzie mogła mieć maksymalnie 22 m wysokości. Inwestorzy liczyli na więcej.

Stalmet prosił o to, by budynki mogły sięgnąć 27 metrów, jednak miejscy planiści się nie zgodzili. Uwagi spółki dotyczyły terenu przy Krzemionki 4 (jest tu m.in. skup złomu). Podobną uwagę zgłaszała planistom spółka Salonika, która – również bezskutecznie – prosiła o zgodę na 25-metrowe budynki przy ul. Łęczyńskiej 53 (taki adres ma działka ciągnąca się wzdłuż al. Witosa). Chciała też przesunięcia nieprzekraczalnej linii zabudowy, by mieć więcej miejsca na inwestycje.

Plan zagospodarowania dopuszczający budownictwo wielorodzinne i usługowe ma też objąć należący do lubelskiej spółki Otex teren, na którym działa centrum meblowe Wokulski. Uchwała Rady Miasta oczywiście nie będzie przekreślać dalszej działalności centrum handlowego, podobnie jak innych firm w tym obszarze. Stworzy za to możliwość zburzenia budynków i postawienia nowych. Niemal cały teren objęty planem ma otoczyć pas zieleni izolacyjnej z zakazem lokalizacji parkingów.

Uchwała Rady Miasta ma też określić minimalną liczbę miejsc parkingowych mających towarzyszyć nowej zabudowie. Dla lokali mieszkalnych ustalono trzy przeliczniki: 1 miejsce postojowe na małe mieszkanie (do 50 mkw.), 1,2 miejsca na średnie (do 70 mkw.) i 1,5 miejsca na duże mieszkanie (ponad 70 mkw.). Dla tzw. akademików, które mogłyby tu powstać jako obiekty usługowe, ustalono jako minimum jedno miejsce postojowe na trzy pokoje mieszkalne. W przypadku sklepów mowa jest o 32 miejscach parkingowych na każdy 1000 mkw. powierzchni handlowej.

Nowa zabudowa miałaby zająć nie więcej niż 45 proc. działki budowlanej. Wskaźnik ten będzie mógł być zwiększony do 60 proc., jeżeli inwestor zagospodaruje zielenią przynajmniej połowę dachu lub połowę elewacji budynku. Zielony dach będzie się też wliczać do wymaganego planem 30-procentowego udziału powierzchni biologicznie czynnej w powierzchni działki budowlanej.

Również w czwartek Rada Miasta ma głosować nad innymi zmianami planu zagospodarowania w tej części Lublina. Przy ul. Przyjaźni umożliwi to nadanie nowej funkcji budynkowi dawnej centrali telefonicznej, wpisanemu do gminnej ewidencji zabytków. Bryła budynku z 1958 r. musi pozostać bez zmian, niemożliwa będzie nawet zmiana rozmieszczenia okien, jego wnętrze może za to zostać przekształcone w obiekt mieszkalny lub usługowy. Jeśli inwestor zdecyduje się na mieszkania, będzie musiał zapewnić 1,1 miejsca postojowego na każdy lokal do 50 mkw., dla średnich lokali (do 70 mkw.) będzie musiał wygospodarować 1,3 miejsca, zaś dla większych mieszkań konieczne będzie zapewnienie 1,6 miejsca postojowego. Z kolei dla domów studenckich wymaganym minimum będzie jedno miejsce na trzy pokoje.

Przy Firlejowskiej zmiana planu zagospodarowania ma ułatwić inwestycje dwóch firm. Pierwszą z nich jest Mastermięs, chcący rozbudować swój obiekt z wykorzystaniem sąsiedniej działki, będącej również jego własnością, ale przeznaczonej obecnie pod budownictwo jednorodzinne. Planiści postanowili pójść mu na rękę. Z kolei firma Galadom, która postawiła tu swoje bloki, nie może kontynuować inwestycji ze względu na obowiązujące ograniczenia dotyczące wielkości wydzielanych działek budowlanych.

Ostatnia ze zmian w tym rejonie dotyczy nieruchomości przy ul. Podlaskiej w pobliżu ul. Fabrycznej. Prywatni właściciele chcieli zgody na zabudowanie większej części działki, niż wynikałoby to z obecnie obowiązującego planu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

Piłkarze Motoru po wygranej ze Stalą Mielec chcą pójść za ciosem we Wrocławiu

Motor zagra we Wrocławiu mecz przyjaźni. Śląsk musi wygrać

Przed kibicami Motoru wyjątkowe spotkanie. W końcu ich pupile zagrają w sobotę o godz. 17.30 mecz przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Na trybunach będzie święto, ale na boisku gospodarze zrobią wszystko, żeby wywalczyć kolejne punkty, bo nadal zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty