Do 120. urodzin szykują się miejskie wodociągi, które zaczną świętować już 1 czerwca, czyli miesiąc przed okrągłą rocznicą powołania do życia spółki zaopatrującej mieszkańców w wodę. Tego dnia otwarta dla zwiedzających zostanie stacja wodociągowa „Centralna” mieszcząca się przy al. Piłsudskiego 15.
Pokażemy dyspozytornię pogotowia wodociągowo-kanalizacyjnego, pokażemy sprzęt i postaramy się zorganizować bardzo przyjemną zabawę dla dzieci – zachęca Sławomir Matyjaszczyk, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Bramy spółki będą otwarte dla gości od godz. 11 do 16.
Wczoraj miejska spółka pochwaliła się wydaną z tej okazji książką poświęconą 120-letniej historii współczesnych lubelskich wodociągów, którą zgłębiał Stanisław Michałowski, rektor UMCS.
Z jego pracy można się dowiedzieć m.in., że obecny system zaopatrzenia w wodę nie jest pierwszym w historii Lublina, bo wcześniej wodociągi mieliśmy już w XV w. – Zostały zlikwidowane w roku 1673 i przez ponad 200 lat nie było w mieście wodociągów – mówi prof. Michałowski. – Mieliśmy nosiwodów, beczki, studnie – opowiada rektor. – Decyzję o tym, że w Lublinie będą wodociągi podejmował car Mikołaj II.
Współczesny system został uruchomiony w 1889 r. i miał zaledwie 8,5 km długości. Jego częścią była okazała wieża ciśnień na placu znanym dziś jako pl. Wolności, a wówczas jako pl. Bernardyński. – Pierwsza woda w Lublinie była czasem śmierdząca – mówi Michałowski i wyjaśnia, że pobór „kranówki” był wtedy tak mały, że woda często bardzo długo stała w rurach. Później wodociąg został przejęty przez miasto, a jego unowocześnienie zlecono amerykańskiej firmie Ulen and Company.
Dzisiejsze wodociągi tworzy 81 km magistral, niemal 633 km sieci i ponad 300 km przyłączy. – Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji jest postrzegane jako jedne z najlepszych w kraju – zachwala prezydent Krzysztof Żuk.
Przedstawiciele różnych firm z tej branży mają zjechać do Lublina na XXIX Spartakiadę Pracowników Wodociągów i Kanalizacji im. Tadeusza Jakubowskiego, która będzie rozgrywana od 29 sierpnia do 1 września w obiektach sportowych MOSiR, Targów Lublin, UMCS, Uniwersytetu Przyrodniczego i Politechniki Lubelskiej. – Do Lublina przyjedzie ok. 1800 zawodników z 60 spółek wodociągowych z całego kraju – spodziewa się Matyjaszczyk. Zawodnicy będą się zmagać w 25 dyscyplinach: – Od szachów przez lekką atletykę po gry zespołowe.