3-letnia dziewczynka pozostawiona bez opieki dorosłych poprosiła sąsiadkę o jedzenie. W tym samym czasie w mieszkaniu matki dziecka, przy ul. Kunickiego w Lublinie trwał impreza. Na miejscu interweniowała policja.
– Wczoraj kilka minut po godz. 17 dyżurny policji otrzymał telefon – informuje nadkom. Renata Laszczka-Rusek, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie. – Z przekazanej informacji wynikało, że w jednym z mieszkań przy ul. Kunickiego w Lublinie odbywa się impreza, a 3-letnia córka właścicielki mieszkania chodzi po klatce schodowej pozostawiona bez opieki.
Na miejsce zostali wysłani policjanci z „Przyjaznego patrolu”. – Początkowo nikt nie chciał otworzyć drzwi do mieszania – relacjonuje nadkom. Laszczka-Rusek. – Rozpytano sąsiadów, gdzie może znajdować się dziecko. 3-latka odnaleziona została w jednym z mieszkań, do którego dziewczynka zapukała prosząc o jedzenie.
Tymczasem w mieszkaniu 25-letniej matki dziewczynki trwała impreza. – Kobieta znajdowała się w towarzystwie czterech mężczyzn. Badanie na zawartość alkoholu wykazało, że nieodpowiedzialna matka miała w organizmie ponad promil. Została zatrzymana do wytrzeźwienia – dodaje nadkom. Laszczka-Rusek.
Funkcjonariusze sprawdzą czy 25-latka swoim zachowaniem nie naraziła dziecka na utratę zdrowia bądź życia. Całość materiałów zostanie przekazana także do sądu ds. rodziny i nieletnich.
Pozostawioną bez opieki 3-latką zajęła się ciocia dziewczynki. Wczęsniej dziewczynka została zbadana przez załogę wezwanej na miejsce karetki pogotowia.
"Przyjazne patrole" w Lublinie
W tym roku rozpoczęły funkcjonować w marcu. Wzorem lat ubiegłych organizowane są w piątki, soboty i niedziele w godzinach 16 –24, na terenie miasta Lublin. „Przyjazny patrol” pojawia się wszędzie tam, gdzie zagrożone jest dobro dziecka, w szczególności, gdy dziecko pozostawione jest bez opieki w domu lub poza nim, gdy jest świadkiem bądź doświadcza przemocy w rodzinie, również, gdy dziecko jest uczestnikiem wypadku komunikacyjnego, w wyniku, którego pozostało bez opieki oraz w innych sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu fizycznemu i psychicznemu dziecka. Głównym celem projektu jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, które znajdą się w sytuacji zagrażającej ich dobru. „Przyjazny patrol” uczestniczy w interwencjach podejmowanych przez policjantów Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. Jego rolą jest także monitorowanie sytuacji dzieci w środowiskach niewydolnych wychowawczo, w rodzinach dysfunkcyjnych z problemami opiekuńczo – wychowawczymi i zagrożonymi przemocą w rodzinie. W skład takiego patroli wchodzą - policjant z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, psycholog lub pedagog z Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie oraz pracownik socjalny z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.