Występy artystów z Litwy, Polski i Ukrainy oraz spacery z przewodnikiem – tak miasto świętowało kolejną rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej.
Organizatorzy obchodów w tym roku chcieli podkreślić międzynarodowy charakter miasta oraz jego bogate dziedzictwo historyczne i kulturowe. W programie pojawił się m.in. występ litewskiego zespołu wokalnego Ugniavijas oraz połączony z potańcówką koncert polsko-ukraińskiej kapeli folkowej HrayBery. Dla uczestniczek i uczestników obchodów przygotowano także bogaty program przewodnicko-edukacyjny „Śladami Unii Lubelskiej”, w ramach którego zainteresowani mieli okazję dowiedzieć się o najważniejszych wydarzeniach i miejscach związanych z Unią Lubelską. Dzisiaj (1.07) na Placu Litewskim została również otwarta wystawa pt."Unia Lubelska: Historia - pamięć - tradycja", której towarzyszył wykład dr Marcina Gapskiego "Dziedzictwo Unii Lubelskiej i jej nowe formy upamiętnienia".
- Idea unii narodów wciąż jest żywa i jej dziedzictwo trwa, co widzimy w obliczu agresji Rosji na Ukrainę, którą wspierają państwa tworzące kiedyś Rzeczypospolita Obojga Narodów. Unia, która w Lublinie połączyła Polskę i Litwę, jest dziś dla nas inspiracją w trakcie tworzenia aplikacji w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Naszym staraniom przyświeca, odwołująca się do prekursorskiej koncepcji Unii Lubelskiej, idea Re:Union, rozumiana jako ponowna integracja, dialog, troska o siebie nawzajem oraz nowe spojrzenie na miasto – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk.
1 lipca od 9 lat jest Dniem Unii Lubelskiej. W tym roku obchody były częścią starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.