Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 stycznia 2015 r.
19:00
Edytuj ten wpis

600 wolontariuszy na ulicach Lublina. W niedzielę finał WOŚP

W tym roku w samym Lublinie jest ich aż 600. Już w niedzielę wyjdą na ulice zbierać pieniądze do puszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
WOŚP w woj. lubelskim. Co będzie się działo w miastach regionu?

Na terenie województwa lubelskiego działa 71 sztabów WOŚP. W Lublinie jest ich najwięcej.

- W niedzielę na ulice Lublina wyjdzie 600 wolontariuszy. Najwięcej ma sztab w Gimnazjum nr 10: 225 osób - mówi Sebastian Krzesiak, szef lubelskiego sztabu WOŚP przy TVP Lublin. - W tym roku zawiązały się dwa nowe sztaby przy "Chatce Żaka” i lubelskim hufcu ZHP.

Sztab przy lubelskim hufcu ZHP to pomysł Moniki Woźniak, harcerki, która od wielu lat aktywnie uczestniczy w akcjach w ramach WOŚP.

- Wcześniej byłam szefem sztabu w Hrubieszowie i w mojej rodzinnej miejscowości Stęporki. Przez kilka lat brałam udział w zbiórkach ulicznych - opowiada Monika. - Kiedy przeprowadziłam się do Lublina, nie wyobrażałam sobie, żeby nie zorganizować również sztabu przy lubelskim hufcu. Zarejestrowaliśmy 22 wolontariuszy, to głównie gimnazjaliści i studenci.

Pozytywne emocje

- Wszyscy podeszli z entuzjazmem do mojego pomysłu, ale mieliśmy trochę stresu, że się nie uda, ze względu na dwa tygodnie opóźnienia. Puszki były już wyliczone i wydrukowane. Na szczęście w Katowicach mieli ich za dużo i mogli nam oddać - opowiada Monika Woźniak.

- Finały WOŚP dostarczają niesamowitych emocji. Już w listopadzie, kiedy ruszają przygotowania, zaczynamy się pozytywnie nakręcać. A finał to sama radość. Kiedy widzi się ludzi, którzy chcą pomagać, jest się zmotywowanym do dalszej działalności.

Pozytywne emocje to także znak rozpoznawczy wolontariuszek z firmy Super Psy zajmującej się dogoterapią.

- Nasze psy są bardzo kontaktowe, są takimi małymi magnesikami, które przyciągają do nas ludzi. Stwierdziłyśmy, że dzięki nim możemy wspomóc WOŚP. To będzie już nasz trzeci finał - opowiada Marzena Łuszczek. - I rzeczywiście: ludzie bardzo pozytywnie reagują. Za wrzucone do puszki pieniądze można pogłaskać nasze psy, rzucić im piłkę lub poczęstować smakołykiem. To ostatnie cieszy się największa popularnością, nie tylko wśród dzieci, ale i dorosłych. psy też są z tego zadowolone, bo uwielbiają jeść.

Psi wolontariusze na służbie

Wolontariuszki z psami będzie można spotkać w różnych częściach miasta.

- Jeszcze nie mamy opracowanej trasy, ale na pewno będziemy się przemieszczać. Chcemy, żeby to był spacer dla psów. W ubiegłym roku można nas było spotkać m.in. w Ogrodzie Saskim i na kilku osiedlach - wylicza Joanna Kozak. - Ze względu na dobro naszych psów wybieramy raczej spokojniejsze miejsca, na pewno nie będzie nas pod sceną przed Olimpem. Nie wiemy też jeszcze, które psy będą nam w niedzielę towarzyszyć. Weźmiemy te, które nie będą w poniedziałek uczestniczyć w zajęciach. One też muszą mieć wolny dzień.

Ponad 20 lat z Orkiestrą

Jednym z najdłużej działających sztabów w Lublinie jest ten przy Społecznej Szkole Podstawowej i Gimnazjum im. S.F. Klonowica.

- W akcji WOŚP-u nasza szkoła uczestniczy już od ponad 20 lat. Co roku mamy ok. 80 wolontariuszy z gimnazjum oraz podstawówki i bardzo dobre wyniki. Niektórym uczniom udało się zebrać po 2 tysiące złotych - opowiada Paulina Maciążek, uczennica II klasy gimnazjum "Klonowica”, która od 11 lat bierze udział w zbiórce WOŚP. - Oprócz tradycyjnej zbiórki do puszki organizujemy też licytacje orkiestrowych gadżetów m.in. koszulki, kalendarze, torby. Cieszą się dużą popularnością, niektóre gadżety sprzedajemy nawet za ponad 200 zł.

Satysfakcja

W akcji uczestniczą też młodsi uczniowie "Klonowica”.

- To będzie już mój trzeci finał. W tamtym roku kwestowałam w Galerii Olimp z młodszym bratem. Udało mi się zebrać ponad 2 tysiące złotych - mówi Ola Chomka, uczennica IV klasy szkoły podstawowej.
- Będę zbierać pieniądze drugi raz. Bardzo mi się podoba ta akcja, bo mogę komuś pomóc. Nawet, jeśli po całym dniu kwestowania jest się zmęczonym, to czuje się ogromną satysfakcję - podkreśla Julia Sawczuk, uczennica IV kl.

- Wezmę udział w zbiórce trzeci raz i jak dotąd mam same pozytywne wspomnienia. Ludzie chętnie wspierają WOŚP - dodaje Kamila Pożarowska z IV kl.

Zdarzały się też niebezpieczne sytuacje. - Były przypadki napadów na naszych wolontariuszy - kiedyś dwie wolontariuszki z gimnazjum miały taką sytuację. Mimo że mówimy wolontariuszom, że w sytuacjach zagrożenia powinni oddać puszkę, one się nie poddały - opowiada Jolanta Dyrda, szefowa sztabu przy "Klonowicu”. - Zaczęły się szarpać z chłopcami, którzy ich napadli i udało im się obronić zebrane pieniądze. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się sporadycznie.

Najpierw marsz, potem sztab

- Początkowo nie mieliśmy własnego sztabu. W ramach finału WOŚP organizowaliśmy przemarsze ulicami Lublina wspólnie z rycerzami i szczudlarzami zachęcając w ten sposób lublinian do wsparcia tej akcji - opowiada Dyrda. - Cały czas byliśmy w kontakcie listownym z Jurkiem Owsiakiem i to on zachęcił nas do zorganizowania własnego sztabu.

Z okazji 10-lecia WOŚP "Klonowic” dostał nawet medal dla zasłużonych dla akcji. - Mieliśmy także okazję spotkać się z Jurkiem Owsiakiem osobiście. Przyjechał do nas z okazji 10-lecia naszej szkoły. Nasi uczniowie pojechali też do siedziby fundacji - mówi Dyrda. - Na 13. finał nagraliśmy płytę z piosenkami, których muzykę i słowa ułożyła Beata Staniuk, jedna z nauczycielek, a wykonawcami byli nasi uczniowie. Byliśmy z niej bardzo dumni, była licytowana w sztabach w całej Polsce. W tym roku piosenki z tej płyty zaśpiewamy podczas koncertu w Galerii Olimp.

Pozostałe informacje

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty