Już w niedzielę w całej Polsce po raz kolejny wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będą zbierać pieniądze. To co wrzucimy do puszek i to co przekażą sponsorzy posłuży poprawie standardów opieki medycznej dzieci i seniorów.
Na terenie województwa lubelskiego działa 71 sztabów, w samym Lublinie jest ich sześć. - W niedzielę na ulice Lublina wyjdzie 600 wolontariuszy. Najwięcej ma sztab w Gimnazjum nr 10 - 225 osób - mówi Sebastian Krzesiak, szef lubelskiego sztabu WOŚP przy TVP Lublin.
Jednym z najdłużej działających sztabów jest ten przy Społecznej Szkole Podstawowej i Gimnazjum im. S.F. Klonowica. - W akcji WOŚP nasza szkoła uczestniczy już od ponad 20 lat. Co roku kwestuje ok. 80 wolontariuszy z podstawówki i gimnazjum. Mamy bardzo dobre wyniki, niektórym uczniom udało się zebrać po 2 tysiące złotych - opowiada Paulina Maciążek, uczennica II kl. gimnazjum im. Klonowica, która od 11 lat bierze udział w zbiórce WOŚP.
- Oprócz tradycyjnej zbiórki do puszki organizujemy też licytacje orkiestrowych gadżetów m.in. koszulek, kalendarzy i toreb. Cieszą się dużą popularnością, niektóre gadżety sprzedajemy nawet za ponad 200 zł.
WOŚP - program wydarzeń w regionie
Lubelski finał organizuje TVP Lublin wspólnie ze spółką Transhurt, właścicielem i zarządcą Galerii Olimp, w której odbędą się najważniejsze wydarzenia tegorocznej imprezy.
W głównym holu południowej części galerii powstanie studio telewizyjne TVP Lublin, transmitujące od godz. 9.20 na antenę lokalną i ogólnopolską najważniejsze wydarzenia finału. Wystąpią tam m.in. lubelska grupa Sztukmistrze i tancerze z UDS Mistrzowie. Odbędą się też pokazy karate, warsztaty bębniarskie i pokazy tańca zespołu Etezja. Do udziału zostali także zaproszeni seniorzy. Wystąpią lubelskie Senioritki, Czaderki i Aktywne Babcie. Usłyszymy także koncert w wykonaniu uczniów lubelskiej Rock Music School.
W ramach programu TVP Lublin "Przestrzeń Dźwiękowa” będzie można m.in. posłuchać koncertu Tomasza Momota, muzyka i kompozytora, który wystąpi razem ze swoją orkiestrą i gośćmi m.in. Krzysztofem Cugowskim, Tomaszem Korpantym, zespołem Pawkin, Łukaszem Jemiołą, Natalią Wilk, DrGree i Przemysławem Buksińskim.
Przed budynkiem południowej części galerii będzie można obejrzeć pokaz sprzętu i umiejętności policji, straży miejskiej, straży pożarnej, żandarmerii wojskowej i straży granicznej.
O godz. 16 na parkingu przy północnej części Galerii Olimp (przy Multikinie) rozpocznie się plenerowy koncert "Przestrzeń Dźwiękowa na Olimpie”. Wystąpią: Fsc Hot Rod, DrGree, Goście, Pawkin, Sex Machine Band i Lolo Ferrari. O godz. 20 na scenie pojawi się zespół LemON, tegoroczna gwiazda lubelskiego finału. Wtedy też rozpocznie się pokaz sztucznych.
Biała Podlaska
Bieg pokoleń po zdrowie, licytacje, koncert zespołu Plateau oraz światełko do nieba. To tylko niektóre z atrakcji 23. Finału WOŚP w Białej Podlaskiej.
W tym roku w mieście i okolicach kwestować będzie 480 wolontariuszy. Szefem bialskiego sztabu jest dr Riad Haidar, ordynator Oddziału Neonatologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. Oddział nosi imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nowoczesny sprzęt, który posiada neonatologia to głównie dary od Orkiestry. W sumie szpital otrzymał od WOŚP sprzęt za ponad 3,5 mln zł.
Bialski finał odbędzie się, jak co roku, na Placu Wolności. O godz. 15:00 wystartuje tu rekreacyjny bieg pokoleń po zdrowie. Później, przewidziano licytacje. Muzyczną gwiazdą imprezy będzie zespół Plateau. Gościnnie z muzykami wystąpi Martyna Jakubowicz. Będą występy miejscowych kapel, zagra też Podoba Mi Się z Siedlec.
W laboratorium bialskiego szpitala będzie można zarejestrować się do bazy dawców szpiku. O godz. 20:00 imprezę zwieńczy "Światełko do nieba”, czyli pokaz fajerwerków.
Chełm
Rolę koordynatora WOŚP po raz dziesiąty będzie pełnił Automobilklub Chełmski. Pierwsze takty orkiestra zagra już w piątek i sobotę na antenie Radia Bon Ton. Od godziny 9 do 13 radiowcy zaplanowali szereg atrakcyjnych licytacji. Pod młotek m.in. pójdą kursy na prawo jazdy, prestiżowe numerowane złote serduszka, wyroby jubilerskie, orkiestrowe gadżety, w tym tradycyjnie kubki z podpisem Jurka Owsiaka, przedmioty użytkowe oraz kilka atrakcyjnych niespodzianek.
- W niedzielę będą dwie główne sceny orkiestrowego grania - mówi Grzegorz Gorczyca, szef Automobilklubu Chełmskiego. - Od 10.23 do 13.23 na deptaku zaplanowaliśmy ofertę motoryzacyjno-mundurową. Będzie pokaz specjalistycznego sprzętu, koncert kapeli Kataryna, akcje "Zobacz Chełm z wysoka”, czyli wyjazd strażackim podnośnikiem na 25 metrów i "Chełmianie w hełmie”. Za grosik wrzucony do kwestarskiej puszki każdy będzie mógł ustawić się do zdjęcia w metalowej "czapce”. Inne atrakcje to "więzienna grochówka na wolności”, loteria fantowa, pokaz kowalstwa artystycznego, przejażdżki segwayami, licytacje, szkolenia w udzielaniu pierwszej pomocy oraz wiele innych niespodzianek.
O godzinie 16. orkiestrowe granie przeniesie się do miejskiej hali sportowej przy ul. Granicznej. Zaprezentują się tam formacje taneczne i zespoły z Młodzieżowego oraz Chełmskiego Domu Kultury. Finałem dnia będzie "Światełko do nieba”.
Hrubieszów
Finał odbędzie się w sali widowiskowej Hrubieszowskiego Domu Kultury przy ul. 3 Maja 7. Od godz. 16 będzie można oglądać występy kabaretów i zespołów młodzieżowych. W międzyczasie licytacja, m.in. koszulek, kalendarzy, kubków z logo WOŚP. Kwestować będzie 45 osób.
Na ulice Krasnegostawu wyjdzie 30 wolontariuszy. Ich bazą i sztabem będzie Krasnostawski Dom Kultury, gdzie zaplanowano cykl koncertów oraz licytacji. Między innymi pod młotek pójdą albumy, książki, pamiątkowy medal, olejne obrazy oraz przekazane przez burmistrz miasta filiżanki ręcznie zdobione krasnostawskimi motywami.
Na scenie (początek o godz. 12) zaprezentują się formacje artystyczne działające przy KDK oraz Młodzieżowym Domu Kultury. Wystąpią także miejscowe zespoły. Organizatorzy zaplanowali także pokaz Tae Kwon-Do. Imprezę przypieczętuje "Światełko do nieba”.
Kraśnik
Granie z WOŚP w Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku rozpocznie się o godz. 15 od koncertu Orkiestry Dętej OPS Kraśnik. O godz. 15.30 wystartuje zaś IX Bieg "Policz się z cukrzycą”.
Pół godziny później w CKiP zaczną się koncerty. Wystąpią zespoły m.in. Herba Micze, Nie ma wyjścia, Fabryka napięć, Yummy Mummy i Patologia. Będzie też licytacja. - W przerwach między występami zespołów będzie można wylicytować m.in. gadżety WOŚP, w tym koszulki, kubki, szelki czy też plakat z podpisem Jurka Owsiaka - wylicza Aneta Sapuła-Kołodziejczyk z CKiP w Kraśniku. - Będą też licytowane przejazdy terenówką i rajdówką.
Zaplanowano je na parkingu przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. O godz. 20 "Światełko do nieba”.
Lubartów
Wszystkie imprezy odbędą się przy Rynku II. Będzie można wziąć udział w zabawie "Szalone konkurencje” przygotowanej przez Wyspę Przygód, Laboratorium turystyki, Stowarzyszenie "Sąsiedzi” oraz wolontariuszy. Będzie także specjalny bieg WOŚP na dystansie 4,5 km.
Dzieci będą mogły pobawić się w Interaktywnej Sali Zabaw Kinderhaus (Twoja Galeria, II piętro). Za pieniądze wrzucone do puszki będzie można skorzystać z nielimitowanej zabawy.
O godz. 20 - "Światełko do nieba”.
Łęczna
Już po raz 23 w I LO im. Jana Zamoyskiego został utworzony sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W zbiórce weźmie udział 40 wolontariuszy: uczniów, nauczycieli i pracowników Zespołu Szkół nr 1. Współorganizatorem akcji jest Centrum Kultury. W programie imprezy znalazły się m.in. występy zespołów muzycznych. Zagrają dwie kapele rockowe z Łęcznej: The Ravel i Gone Astray. O godz. 19 zacznie się licytacja gadżetów WOŚP, a o 20 "Światełko do nieba”.
Łuków
Godz. 15:00, sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury: koncerty m.in. wystąpi dziecięcy zespół regionalny Kropelki Rosy, licytacje i kiermasz gadżetów WOŚP. Pływalnia Delfinek oraz lodowisko Biały Orlik organizują dni otwarte - zamiast biletów będą zbierane datki na rzecz WOŚP. Godz. 20:00, stadion miejski: "Światełko do nieba”.
Międzyrzec Podlaski
Godz. 17:00, Miejski Ośrodek Kultury: Turniej Tańca Towarzyskiego ISKRA dla WOŚP, aukcja na rzecz WOŚP; godz. 18:00 koncert zespołu Blue Rain; godz. 20:00 "Światełko do nieba”.
Opole Lubelskie
W tym roku z puszkami WOŚP będzie kwestować 34 wolontariuszy z Klubu Wolontariusza działającego przy Opolskim Centrum Kultury wraz z zaprzyjaźnioną młodzieżą z Karczmisk. Start kwesty o godz. 9. Imprezy towarzyszące odbędą się w Opolskim Centrum Kultury. Będą występy zespołów wokalnych i tanecznych oraz solistów z Opola Lubelskiego i okolic. Na scenie pojawią się m.in. Raptor, Killoff, WDPR (Nieformalna Grupa Młodzieży SPICHLERZ). Zagra też zespół rockowy GRZANIEC i Marcin Dąbski z zespołem. O godz. 20 jam session lubelskiej sceny muzycznej (rock, blues, jazz, funk).
Parczew
Godz. 14:00, sala konferencyjna Urzędu Miasta: aukcja orkiestrowych gadżetów, występy zespołów taneczno-wokalnych.
Puławy
Orkiestra będzie grała w dwóch galeriach handlowych w centrum miasta. W Zielonej zabawa zacznie się o godzinie 11:00. W programie zabawy dla dzieci, m.in. malowanie aniołów i serduszek WOŚP oraz spotkanie z Leonem - policyjną maskotką. Oprawę muzyczną zapewni zespół Music Club 2, soliści ze Szkoły Podstawowej nr 2, a także wokaliści GOK w Gołębiu.
W tym samym czasie wiele będzie się działo także w Galerii Novej oraz na scenie Radia Puławy 24 przed tą galerią. Na dzieci będzie czekać m.in. malowanie buziek i włosów, a klienci otrzymają piernikowe serca oraz balony WOŚP.
Na scenie od południa muzykę serwować będą lokalni DJ-e, a później ich miejsce zajmą wokaliści. Wystąpi m.in. Zespół 11. Nutka oraz Alicja Bil-Traciłowska. O godzinie 17:00 rozpoczną się aukcje. O godz. 20:00 w niebo wystrzelą fajerwerki.
Radzyń Podlaski
Godz. 15:00, Radzyński Ośrodek Kultury: występy i koncerty, m.in. Jacka Musiatowicza z synem Michałem, Mariana Kwasowca z zespołem, zespołu Moll Ass Band oraz NAZIME.
Świdnik
W Miejskim Ośrodku Kultury - w Sali kinowo-widowiskowej, już o godz. 12 rozpoczną się występy i koncerty muzyczne. Na scenie wystąpią m.in. przedszkolaki, Świdnicki Zespół Baletowy, Dziecięcy Chór Gospel czy też Muchachos. O godz. 17 rozpocznie się licytacja przedmiotów podarowanych na rzecz WOŚP.
- Od 5 lat współpracujemy ze sklepem jubilerskim Karat w Świdniku, który także w tym roku przekazał na licytację złote serduszko - mówi Aneta Komsta z MOK w Świdniku.
Wśród innych przedmiotów, które w niedzielę będzie można licytować są m.in. obrazy świdnickich artystów, albumy i kalendarze poświęcone lotnictwu, modele do sklejania oraz gadżety, np. świdnickiego magistratu. O godz. 20 zaplanowano "Światełko do nieba” (skate park).
Terespol
Godz. 16:00, Miejski Ośrodek Kultury: występy miejscowych zespołów tanecznych i wokalnych, pokazy ratownictwa medycznego i tresury psa ze straży granicznej. Gwiazdą imprezy będzie zespół TerraKod z Białorusi. Na koniec "Światełko do nieba”.
Tomaszów Lubelski
Godz. 15.00, Tomaszowski Dom Kultury. Występy dzieci z przedszkoli i szkoły podstawowej. Wstęp: dobrowolny datek do puszki.
Włodawa
Po raz 16 koordynatorem WOŚP będzie Piotr Misiura. Tym razem organizatorem jest Urząd Miejski, a nie Włodawski Dom Kultury, który wycofał się z imprezy.
Naszym sztabem będzie sala konferencyjna UM, a sceną Stara Targowica (od godz. 17) - mówi pan Piotr. - Artyści, którzy przyjęli nasze zaproszenie będą zatem występowali pod gołym niebem.
Gwiazdą świątecznego grania we Włodawie ma być zespół Londyn 70 z Hajnówki. Na licytację organizatorom udało się pozyskać m.in. gipsowe rzeźby aniołów, logo Włodawy podpisane przez Jurka Owsiaka, zdjęcie Justyny Kowalczyk z autografem.
Zamość
Zamojski sztab WOŚP po raz 11 mieści się w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Kamiennej 20. Udział w niedzielnej akcji weźmie 650 wolontariuszy. Impreza rozpocznie się o godz. 11 od występów zespołów młodzieżowych, które działają w domu kultury.
- Zaplanowaliśmy także pokazy sztuk walki i ratownictwa medycznego. Na zewnątrz będzie można obejrzeć sprzęt wojskowy, np. wozy bojowe - zapowiada Andrzej Szumowski, dyrektor MDK w Zamościu.
O godz. 16 rozpocznie się turniej szachowy. Będą także licytacje i loteria. Do wylicytowania jest m.in. koszulka mistrzów olimpijskich w podnoszeniu ciężarów lub płaskorzeźba Jana Pawła II, którą przygotował jeden z więźniów Zakładu Karnego w Zamościu. Oprócz tego można wygrać wiele gadżetów, smyczy, kalendarzy, a nawet tortów. O godz. 18 dyskoteka, którą poprawadzi Dj Pex, a o 20 tradycyjne "Światełko do nieba”. Zamojski sztab w ubiegłym roku zebrał ponad 100 tys. zł. Wartość sprzętu, który w ubiegłym roku otrzymał zamojski szpital od Orkiestry to ponad 700 tys. zł.