Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 czerwca 2023 r.
23:10

75-lecie Teatru Muzycznego w Lublinie. Sezon kończony z fajerwerkami

0 A A

O Galowym Koncercie Jubileuszowym, który w piątkowy wieczór odbył się w Teatrze Muzycznym w Lublinie jeszcze długo będzie mówiło się w mieście nad Bystrzycą. Z okazji jubileuszu 75-lecia teatru artyści zabrali publiczność w przepiękną, trzygodzinną podróż po świecie opery, operetki i musicalu - od "Carmen" Georges'a Bizeta, przez arie z "La Traviata" Giuseppe Verdiego po nieśmiertelny cancan i utwory z dzieła Andrew Lloyd Webbera "Upiór w operze" oraz Michaela Graceya "Król rozrywki".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W kończącym się, jubileuszowym sezonie artystycznym Teatr Muzyczny, który jak zapowiedział marszałek województwa Jarosław Stawiarski wkrótce przekształcony zostanie w Operę Lubelską, został wyróżniony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego brązowym medalem  "Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a przez władze samorządowe honorowym tytułem „Ambasador Województwa Lubelskiego” oraz odznaką honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”. Podczas piątkowej, uroczystej gali na ręce dyrektor Kamili Lendzion medal od ministra i odznakę od samorządu wręczył na scenie Bartłomiej Bałaban, członek Zarządu Województwa. Kulturalną Nagrodę Województwa otrzymała również Żaneta Magryta – Sidoruk, wiolonczelistka teatralnej orkiestry.

W imieniu Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność przewodniczący Marian Król uhonorował Teatr Muzyczny oraz działającą w placówce Komisję Zakładową Medalem Bene Meritus. Kilkudziesięciu pracowników teatru otrzymało także pamiątkowe dyplomy i listy gratulacyjne.  

W jubileuszowym koncercie znalazły się utwory, które były grane na deskach Teatru Muzycznego lub dopiero będą, tak jak "Tosca", której premierę zaplanowano pod koniec września.

Paulina Janczaruk i chór dziecięco-młodzieżowy skradły show

Serca publiczności już na początku koncertu skradła Paulina Janczaruk, która kilka tygodni temu z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru uhonorowana została przez Lubelski Oddział Związku Artystów Scen Polskich prestiżową nagrodą - Złotą Maską. Podczas piątkowej gali solistki Teatru Muzycznego nie zobaczyliśmy jednak w nagrodzonej roli Adeli z „Zemsty nietoperza”, reżyserowanej przez Artura Barcisia. Janczaruk uwiodła widzów najpierw fantastycznym wykonaniem Arii Królowej Nocy „Der Hölle Rache” z II aktu opery "Czarodziejski Flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Później zaśpiewała Arię Kunegudny z "Kandyda" Leonarda Bernsteina, za którą w 2022 roku w Krakowie zajęła drugie miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Operetkowo-Musicalowym pod honorowym patronatem Wiesława Ochmana. Na koniec Janczaruk, która debiutowała na lubelskiej scenie przed pięcioma laty, z Patrykiem Pawlakiem wykonała fantastyczny duet Christine i Eryka z najpopularniejszego musicalu wszech czasów "Upiór w operze" Andrew Lloyd Webbera.

Podczas jubileuszowego koncertu furorę wywołał także występ nowo powstałego w Teatrze Muzycznym chóru dziecięco-młodzieżowego, prowadzonego przez Małgorzatę Papiewską i Agnieszkę Milaniuk (koordynatorem zespołu jest Grzegorz Paluch). 91 młodych artystów w wieku od 5 do 21 lat zaśpiewało dwie piosenki z amerykańskiego musicalu filmowego  „The Greatest Showman” (Król rozrywki) - "A million dreams" i "This is me". Nie obyło się bez owacji i bisu.

Chwilę później na scenie wybrzmiał kolejny utwór z musicalu Michaela Graceya z 2017 roku. Po raz pierwszy i jedyny w piątkowy wieczór zaśpiewała Kamila Lendzion, dyrektor Teatru Muzycznego w Lublinie, a utwór „Never Enough” (Nigdy dość)  zadedykowała z okazji Dnia Ojca, będącemu na widowni tacie.

Na scenie zaprezentowali się wszyscy soliści lubelskiego teatru oprócz wspomnianych już Pauliny Janczaruk i Patryka Pawlaka także: Dorota Laskowiecka-Urban, Dorota Szostak-Gąska, Anna Barska, Agnieszka Piekaroś-Padzińska, Agnieszka Kurkówna, Mariola Zagojska, Agnieszka Tyrawska-Kopeć, Jakub Gąska, Patrycjusz Sokołowski, Jarosław Cisowski i Paweł Stanisław Wrona. Gościnnie wystąpili Karina Skrzeszewska i Oleg Lanovyi z Opery Lwowskiej.

W efektownych choreografiach mogliśmy oglądać balet lubelskiego teatru. Utalentowaną orkiestrę Teatru Muzycznego poprowadził maestro Vincent Kozlovsky.

Sezon w pigułce. Oj, działo się!

Jubileuszowy sezon artystyczny 2022/23 Teatr Muzyczny w Lublinie rozpoczął z potrójnym przytupem. 3 września ubiegłego roku lubelskich artystów można było spotkać i podziwiać aż w trzech miastach – w Tomaszowie Lubelskim na Rodzinnym Pikniku Europejskim, w Lublinie na Placu Litewskim podczas Narodowego Czytania oraz w Białej Podlaskiej, gdzie swoim ostatnim hitem – operetką "Zemsta nietoperza" w reżyserii Artura Barcisia  zainaugurowali 4. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego.

Oficjalne sezon w Teatrze otwarto 17 września podczas pierwszego z cyklu koncertów jubileuszowych „Operetka na poważnie, Opera na wesoło” w reżyserii Anny Barańskiej-Wróblewskiej.

W październiku odbyła się akcja „Słyszę Cię – Teatr Muzyczny w Lublinie dla psychiatrii dzieci i młodzieży z I Kliniki Psychiatrii Psychoterapii i Wczesnej Interwencji przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Realizowana była z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, przypadającego rokrocznie na 10 października. Jej kulminacyjnym punktem był koncert z udziałem gwiazd: Kayah i Viki Gabor.

Z okazji jubileuszu w Tetrze Muzycznym wznowiono także dwa dzieła: musical wszech czasów "Phantom" Maury'ego Yestona – historię miłości Upiora zamieszkującego piwnice paryskiej opery do ślicznej sopranistki Christine, w reżyserii Daniela Kustosika z 2012 roku, a także operę "La Traviata" - najdoskonalsze dzieło Giuseppe Verdiego, które w nowej odsłonie zachwyciły lubelską publiczność.

29 listopada w siedzibie teatru dwukrotnie zaprezentowano spektakl dla dzieci i młodzieży – "Nie taki Straszny Dwór - opera w pigułce", na podstawie „Strasznego Dworu” Stanisława Moniuszki, w rezyserii Marioli Zagojskiej. Skrócona wersja narodowej epopei muzycznej była okazją do wysłuchania najważniejszych muzycznych fragmentów i obejrzenia scen połączonych narracją, która przybliżyła treść tego wyjątkowego dzieła najmłodszym widzom.

Pod koniec 2022 r. lubelski teatr wystawił w Kieleckim Centrum Kultury musical „Skrzypek na dachu”, a  soliści  Dorota Szostak-Gąska i Jakub Gąska wystąpili w świątecznym koncercie w Living Arts Centre Mississauga w Kanadzie, a także wzięli udział w Wigilii Starego Miasta organizowanej przez  Klasztor Dominikanów oraz Fundację Restaurare Basilicam.

Z okazji Nowego Roku lubelscy artyści zaprosili publiczność na dwa Jubileuszowe Koncerty Sylwestrowe w reżyserii dyrektor Kamili Lendzion. Na prośbę widzów koncerty zostały powtórzone w marcu i w kwietniu - Jubileuszowe Koncerty Sylwestrowe - Na Bis!

W sezonie 2022/23 w Teatrze Muzycznym odbyły się w sumie aż 72 wydarzenia, które obejrzało ponad 22 tysiące widzów. Oprócz już wspomnianych w repertuarze znalazły się wieokrotnie grane spektakle dla dorosłych: operetki "Baron Cygański" i "Księżniczka Czardasza”, musical "Hallo Szpicbródka”, a dla dzieci bajki: "Kot w butach”, "Pinokio, “O Krasnoludkach i Sierotce Marysi"  oraz  "Królewna Śnieżka" .

W sobotę jeszcze jeden koncert
Wyjątkowy sezon Teatr Muzyczny zakończy w sobotę, 24 czerwca, drugim Galowym Koncertem Jubileuszowym. Początek o godz. 18.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji
Wideo i zdjęcia z operacji
galeria
film

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji

Operuję robotem od 13 lat i w tej chwili widzę, że bardzo trudno jest wykonać zabieg bez tego narzędzia – mówi dr n. med. Jerzy Draus, chirurg, który szkoli personel medyczny w zakresie chirurgii robotycznej. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie wykonano już pół tysiąca operacji z pomocą robota da Vinci.

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

W pierwszą niedzielę lipca na stadionie w Górze Puławskiej odbędzie się festyn pod hasłem "Truskawkobranie". Organizatorzy imprezy finalizują rozmowy z gwiazdą wieczoru: zespołem założonym przez znanego aktora.

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Przed niespełna dwoma tygodniami rozstrzygnięto przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej, a dzisiaj (22 maja) prezydent Chełma Jakub Banaszek podpisał umowę z wykonawcą. Za blisko 95 milionów w Chełmie powstanie piłkarska perełka.

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Wczoraj w centrum Hrubieszowa ulicami miasta jechał Chevrolet, który ciągnął na przyczepie potężną łódź motorową. Policjanci zatrzymali więc kierowcę do kontroli.

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena
25 maja 2024, 16:00

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena

Koniec sezonu w Teatrze Andersena coraz bliżej. To ostatni moment, żeby odwiedzić teatr przed wakacjami. A jakie spektakle możemy jeszcze zobaczyć?

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

O tym, że w naszym regionie możemy znaleźć relikty z dawnych epok nie trzeba nikogo przekonywać. Do konserwatora zabytków trafiły kolejne artefakty.

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień
24 maja 2024, 12:00

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień

Od najbliższego piątku (24 maja) aż do kolejnej niedzieli (2 czerwca) potrwają tegoroczne Dni Tomaszowa Lubelskiego. Będą koncerty, wystawy, imprezy sportowe i wiele trakcji dla najmłodszych.

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila
WIDEO
film

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila

Działania policjantów z KWP w Lublinie oraz KWP w Szczecinie doprowadziły do zatrzymania poszukiwanego listem gończym pedofila. Mężczyzna najbliższe dwa lata spędzi w więzieniu.

Michał Wasilewski W 2019 roku otrzymał Fryderyka w kategorii płyta roku muzyka elektroniczna za album „Gradient” XXANAXXU. Ma na swoim koncie współpracę z indywidualnymi artystami takimi jak: Ania Karwan, Bovska, Quebonafide, Marika, Pezet, Małolat, Reni Jusis, Vnm, Wojciech Waglewski, Ras czy Ten Typ Mes.

Beksiński.Live 2024: muzyka inspirowana obrazami Beksińskiego

Dziś w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak Wishlake. Z Michałem Wasilewskim rozmawiamy o inspiracjach, muzyce i obrazach Zdzisława Beksińskiego.

Sport to zdrowie, ale z głową
WIDEO
film

Sport to zdrowie, ale z głową

W kolejnym odcinku Dziennika dla Zdrowia zapytaliśmy trenera personalnego Wojciecha Brodaczewskiego jak wygląda jego praca, co należy zrobić aby osiągnąć najlepsze efekty na siłowni i dlaczego na początku lepiej zacząć ćwiczyć z trenerem niż samemu.

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy
NASZ PATRONAT
26 maja 2024, 10:00

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy

Już w najbliższą niedzielę na terenie Lubelskiego Aeroklubu w Radawcu: Lotniczy Dzień Dziecka. A przy okazji będzie można wesprzeć szczytny cel.

Darmowa atrakcja z Pepsi
galeria
film

Darmowa atrakcja z Pepsi

Do niedzieli (26 maja) w Lublinie w pobliżu placu Litewskiego i deptaka, przy Galerii Centrum można spotkać wyjątkową atrakcję, która z pewnością przypadnie do gustu fanom nietypowych instalacji miejskich.

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni będzie gwiazda ostatniego dnia imprezy

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni, Kubańczyk i Andrzej Rybiński

Do tego triathlon w Zimnej Wodzie, zlot motocyklowy i jeszcze więcej koncertów. Wszystko przez trzy dni: w najbliższy weekend w Łukowie.

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Lumpeksy, zwane także second-handami, zyskały ogromną popularność w ostatnich latach. Dla jednych są sposobem na odnalezienie unikalnych, modnych ubrań za niewielkie pieniądze, dla innych – świadomym wyborem ekologicznym. Ale skąd właściwie pochodzą te ubrania? Odpowiedź na to pytanie prowadzi nas do miejsc, które są kluczowym ogniwem w tym procesie – hurtowni ubrań używanych.

Uczniowie świętowali 550 lat województwa lubelskiego
galeria

Uczniowie świętowali 550 lat województwa lubelskiego

Przepiękna rocznica, pięknego województwa, które ma wspaniałą historię, a przede wszystkim miało i ma wspaniałych mieszkańców – tak mówiła Agnieszka Szczebiot, dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie z okazji świętowania jubileuszu 550-lecia Województwa Lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty