Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 listopada 2003 r.
20:29
Edytuj ten wpis

Angielskie orły testowały Sokoły

Autor: Zdjęcie autora Maria Balicka

Nad świdnickim lotniskiem krążą śmigłowce. Mrużymy oczy szukając maszyn. Są coraz bliżej. Żółty malutki SW-4 i wielki biało-czerwony Sokół lądują na stojankach prawie równocześnie. Wysiadają z nich piloci w polskich i angielskich mundurach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Instruktorzy i słuchacze Empire Test Pilots School, prestiżowej brytyjskiej szkoły, przyjechali do Świdnika z własnej inicjatywy.
- Poznaliśmy śmigłowce, z którymi jeszcze nie mieliśmy do czynienia - mówią angielscy piloci. - Świdnickie maszyny mają wiele zalet. Okazało się, że ich parametry nie odbiegają od tych, jakie znamy z opisów. Oceniamy je dobrze.
Świdniccy goście na co dzień latają w królewskich formacjach lotniczych Wielkiej Brytanii, testują przed dopuszczeniem do lotów zarówno cywilne jak i wojskowe śmigłowce. Uczą lotników z całego świata. Jako piloci doświadczalni są najbardziej wtajemniczeni w arkana teoretycznej i praktycznej wiedzy lotniczej, potrafią ocenić jakość i zachowanie się każdego śmigłowca. W ciągu roku testują ich około 20. Wychwytują więc nawet najmniejsze, trudno zauważalne dla zwykłego pilota drgania, bez problemu oceniają siłę dźwigni i różnice konstrukcyjne.
W maju poznawali maszyny od strony teoretycznej, na podstawie instrukcji i rozmów z konstruktorami oraz pilotami. Praktyka dowodzi jednak, że żadna z tych metod nie da lotnikowi tyle, co kwadrans spędzony za sterami. Teraz wykonywali półgodzinne loty dwoma śmigłowcami: wytwarzanym już od ponad 20 lat 6,4-tonowym Sokołem i niespełna dwutonowym, dopiero wchodzącym do seryjnej produkcji, SW-4.
- Bardzo zależy nam na opinii angielskich pilotów - mówi Jan Mazur, rzecznik PZL Świdnik. - Reprezentują najbardziej liczącą się szkołę na świecie. Z ich zdaniem będą się liczyć potencjalni nabywcy naszych śmigłowców. W tym roku sprzedaliśmy tylko dwa Sokoły: do Rosji i Portugalii. W przyszłym liczymy na większe zainteresowanie kontrahentów, szczególnie nowym SW-4.
Świdnicki pilot Leszek Pawuła instruował wsiadających do SW-4 i czuwał nad całym lotem. Już po pierwszym okrążeniu lotniska stwierdził - Anglicy to profesjonaliści, latają naprawdę świetnie. Potwierdzili, że jeśli chodzi o poziom wyszkolenia naszych pilotów, jak i jakość śmigłowców, nawet tych które dopiero wchodzą do seryjnej produkcji, nie musimy mieć żadnych kompleksów.
Mark Macleod, który latał śmigłowcem SW-4 wydał mu pozytywną ocenę, chociaż wytknął kilka drobnych mankamentów. Zdaje sobie jednak sprawę, że sprzęt jest jeszcze udoskonalany i zanim trafi do masowej produkcji będzie działał bez zastrzeżeń. To "małe dziecko” (litlle child), jak się o SW-4 żartobliwie wyraził, kupiłby z przyjemnością dla siebie. Szkopuł w tym, że go na taki wydatek nie stać.

Mark Macleod - podpułkownik brytyjskiego lotnictwa

- Pilot wojskowy od 1995 roku. W powietrzu spędził 1700 godzin, oczywiście w śmigłowcach. Obecnie odbywa roczny kurs, który da mu uprawnienia pilota doświadczalnego. Dotychczas latał na ciężkich Sea King i EH-101 Merlin oraz lżejszej Gazeli. Liczy, że w trakcie szkolenia zasiądzie za sterami około 20 innych maszyn.
Spodobał mu się zwłaszcza Sokół, bo jest stateczny, cichy i łatwy w pilotażu.
x  Gdyby miał szklany kokpit, taki z ciekłokrystalicznymi wskaźnikami, mógłby być wykorzystany w armii do prac poszukiwawczo-ratowniczych - twierdzi angielski pilot. •

Waldemar Jaworski - instruktor, pilot doświadczalny w PZL Świdniku.

- Latał z angielskimi pilotami Sokołem. Także anglicy zadowoleni są z możliwości jakie daje ten śmigłowiec. Podkreślają jego stabilność, łatwość pilotażu. Bardzo im się podobało, że nadmiar mocy jaką dysponuje pozwala na starty i lądowania na jednym tylko silniku - powiedział po wyjściu z kabiny.
Sam zna ten śmigłowiec jak mało kto. Kręcił niemal akrobacyjne figury, by zaprezentować jego możliwości przed światową publicznością na targach lotniczych w Paryżu i Londynie, gasił pożary w Hiszpanii, zwalczał hiacynty nad Nilem i opryskiwał bawełniane pola w Egipcie.

Pozostałe informacje

5000 złotych za pomysł dla szkoły. Wracają Szkolne Budżety Obywatelskie

5000 złotych za pomysł dla szkoły. Wracają Szkolne Budżety Obywatelskie

Uczniowie z Lublina znów mogą zmieniać swoje szkolne otoczenie dzięki Szkolnym Budżetom Obywatelskim. Nabór do konkursu „Rozwój partycypacji uczniowskiej w Lublinie” juz trwa.

Radny Marek Woch (PiS) uważa, że urzędnicy podlegający Teresie Gutowskiej (PO) popełnili błąd i złamali kodeks wyborczy. Starosta puławska z taką oceną się nie zgadza
polityka

Agitacja za Trzaskowskim w urzędzie? Starosta przekonuje, że prawa nie złamano

Wysyłanie drogą urzędową kierowanych do radnych rady powiatu puławskiego ulotek wyborczych Rafała Trzaskowskiego zostało uznane przez starostę puławską Teresę Gutowską za zgodne z prawem. Tym samym komisarz wyborczy nie zostanie o tym fakcie poinformowany.

Dom aukcyjny sprzedaje ponad 70 dzieł sztuki w pałacu Potockich. Ceny: od tysiąca złotych
galeria

Dom aukcyjny sprzedaje ponad 70 dzieł sztuki w pałacu Potockich. Ceny: od tysiąca złotych

W radzyńskim pałacu Potockich odbędzie się aukcja warszawskiego domu aukcyjnego Art in House. Do licytacji będzie 75 przedmiotów.

Kłęby dymu w centrum miasta. Spłonął pustostan

Kłęby dymu w centrum miasta. Spłonął pustostan

Spłonął pustostan przy ulicy Dolnej w Białej Podlaskiej. Trwa dogaszanie pogorzeliska.

Metody stabilizacji podłoża – którą technologię wybrać?

Metody stabilizacji podłoża – którą technologię wybrać?

Stabilizacja podłoża to jeden z najważniejszych procesów w budownictwie lądowym i infrastrukturalnym. Odpowiednie przygotowanie gruntu decyduje o trwałości i bezpieczeństwie inwestycji – od dróg i mostów po budynki mieszkalne i przemysłowe.

Górnicy Związku Zawodowego „Przeróbka” podczas manifestacji w Lublinie
galeria
film

Likwidacja, oskarżenia i Zielony Ład. Górnicy z Bogdanki protestowali w Lublinie

Ostre wystąpienia związkowców i petycja do wojewody lubelskiego klamrą spięły manifestację górników w Lublinie. Pokojowe zgromadzenie na placu Litewskim momentami zmieniało się w wiec polityczny. Nie zabrakło obelżywych przyśpiewek pod adresem premiera Donalda Tuska. Na koniec przedstawiciel czterech związków zawodowych działających w kopalni, złożyli na ręce wojewody Krzysztofa Komorskiego petycję adresowaną do premiera Tuska.

Najczęstsze usterki mostów napędowych i jak je naprawić

Najczęstsze usterki mostów napędowych i jak je naprawić

Mosty napędowe stanowią istotny element w maszynach off-highway, takich jak ładowarki teleskopowe, ładowarki kołowe, koparki kołowe czy ciągniki rolnicze. Ich główną funkcją jest przenoszenie mocy z silnika na koła, co umożliwia poruszanie się maszyn w trudnym terenie.

60 000 papierosów w Audi. Jak tłumaczył się kierowca?

60 000 papierosów w Audi. Jak tłumaczył się kierowca?

Papierosy nie miały polskich znaków akcyzy. Kierowca i pasażer zostali zatrzymani. Za przestępstwo akcyzowe grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Wiceminister Jacek Czerniak z zarzutem spowodowania wypadku

Wiceminister Jacek Czerniak z zarzutem spowodowania wypadku

Prokuratura Okręgowa w Lublinie przedstawiła wiceministrowi rolnictwa Jackowi Czerniakowi (Nowa Lewica) zarzut spowodowania wypadku drogowego. Według ustaleń, polityk mógł przyczynić się do upadku rowerzystki, która złamała rękę. Poseł nie przyznał się do winy.

Portal zmienia lokalizację. Transmisje w Lublinie zostaną wstrzymane

Portal zmienia lokalizację. Transmisje w Lublinie zostaną wstrzymane

Lublinianie i turyści będą mogli obejrzeć Wilno z innej perspektywy. Portal znajdujący się na Litwie zmieni swoją lokalizację. Przez kilka dni transmisja z miastem zostanie zawieszona.

Orlen Oil Motor Lublin podał awizowany skład na mecz otwarcia nowego sezonu w PGE Ekstralidze

Orlen Oil Motor Lublin podał awizowany skład na mecz otwarcia nowego sezonu w PGE Ekstralidze

Już w najbliższy piątek startuje nowy sezon PGE Ekstraligi żużlowej. Na inaugurację nowych rozgrywek Stelmet Falubaz Zielona Góra podejmie u siebie Orlen Oil Motor Lublin. Mistrzowie Polski przedstawili awizowany skład na to spotkanie

Wojska USA wycofują się z Polski? To zaplanowana wcześniej relokacja

Wojska USA wycofują się z Polski? To zaplanowana wcześniej relokacja

Wojska amerykańskie nie wycofują się z Polski, odbywa się zaplanowana wcześniej relokacja pododdziałów – m wyjaśnia Ministerstwo Obrony Narodowej. A hub logistyczny od stycznia jest zabezpieczany przez norweskie systemy NASAMS i niemieckie baterie Patriot.

Adela Piskorska zdobyła dla UMCS Lublin dwa medale
ZDJĘCIA
galeria

AMP w pływaniu: UW Warszawa i AWF Katowice najlepsze w Lublinie

W weekend na Aqua Lublin rozgrywane były Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Rywalizację pań wygrał Uniwersytet Warszawski. U panów triumfował AWF Katowice, a trzecia lokata przypadła UMCS Lublin.

Teatr Osterwy ma nowego dyrektora

Teatr Osterwy ma nowego dyrektora

Redbad Klynstra-Komarnicki nie jest już dyrektorem Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Górnicy przejęli plac Litewski - protest w centrum Lublina
ZDJĘCIA, WIDEO NA ŻYWO
galeria

Górnicy przejęli plac Litewski - protest w centrum Lublina

Rozpoczęło się punktualnie w południe - górnicy z kopalni węgla Bogdanka przybyli do Lublina by manifestować.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty