Lublin

25 maja 2023 r.
9:05

Artyści wycofują się z imprezy w Lublinie. "Granice podłości są przekraczane codziennie"

Kontrowersyjny plakat Wojciecha Korkucia na jednej z warszawskich ulic<br />
Kontrowersyjny plakat Wojciecha Korkucia na jednej z warszawskich ulic
(fot. Facebook/Wojciech Korkuć)

Jurorzy jeszcze raz ocenią propozycje nadesłane na Międzynarodowe Biennale Plakatu w Lublinie. Organizatorzy zdecydowali się na taki krok po tym, jak z udziału w konkursie masowo zaczęli wycofywać się zakwalifikowani uczestnicy. Ich oburzenie wywołała jedna z nominowanych prac, nawiązująca do katastrofy smoleńskiej, przedstawiająca uśmiechniętych Donalda Tuska i Władimira Putina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Międzynarodowe Biennale Plakatu w Lublinie to cykliczna impreza, której celem jest przegląd twórczości plakatowej z ostatnich dwóch lat. W tym roku wydarzenie odbywa się po raz szósty. Jego organizatorami są Instytut Sztuk Pięknych UMCS i Centrum Spotkania Kultur. To właśnie w CSK 17 czerwca ma zostać otwarta wystawa pokonkursowa.

„Haniebne dzieło”

We wtorek ogłoszono listę zakwalifikowanych prac. Wśród nich znalazł się plakat Wojciecha Korkucia z wkomponowanym w trupią czaszkę obrazkiem uśmiechających się do siebie Władimira Putina i Donalda Tuska. Pod spodem znalazł się napis „10.04.2010”, wskazujący datę katastrofy smoleńskiej. To, jedno z kilkuset wyróżnionych dzieł, wywołało największe kontrowersje w związku z decyzją jury.

- Zdaję sobie sprawę, że żyjemy w czasach, w których granice podłości są przekraczane codziennie i że coraz częściej przechodzimy nad nimi do porządku dziennego, nie mogę się jednak zgodzić na to, by moja praca wisiała na wystawie obok haniebnego dzieła pana Korkucia – napisał w mediach społecznościowych Szymon Szymankiewicz, poznański artysta, którego plakat również został zakwalifikowany do konkursu. Poinformował jednocześnie, że rezygnuje z udziału w tegorocznym biennale.

Lawina rezygnacji

Wpis Szymankiewicza wywołał lawinę, bo wkrótce decyzje o wycofaniu swoich prac zaczęli ogłaszać także inni uczestnicy. W komentarzach pojawiły się zarzuty dotyczące popierania mowy nienawiści, przekroczenia granic czy wręcz wpisywania się w „PiS-owską propagandę”.

- Praca Wojciecha Korkucia to dzieło "graficznego wagnerowca", który nie cofnie się przed najgorszym świństwem, byle tylko dobrze wypozycjonować się w awangardzie lizusów obecnej władzy – napisał w swoim oświadczeniu grafik i ilustrator Victor Soma.

>>Wystawa Wojciecha Korkucia w lubelskim IPN. Ksenofobiczna? <<

Korkuć jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Stworzył Ruch Higieny Moralnej, który umieszcza plakaty o prowokacyjnych treściach na ulicach polskich miast. Projektuje okładki dla prawicowych mediów, czy plakaty zapraszające na takie wydarzenia, jak recitale nazywanego „bardem prawicy” Jana Pietrzaka, festiwal filmowy poświęcony żołnierzom wyklętym czy marsz papieski. Poznańska „Gazeta Wyborcza” pisała o jednej z wystaw jego prac, na której miały się znaleźć plakaty z hasłami: „III RP śmierdzi od łba”, „Feministko, użyj mózgu przed stosunkiem. Nie pieprz bez sensu!” czy „Jesteś homo? OK. Ale nie spedalaj nieletnich”. Korkuć jest też autorem głośnej grafiki powstałej po aneksji Rosji na Krym w 2014 roku. Chodzi o napis „Achtung Russia” z dwiema literami „S” nawiązującymi do niemieckiej nazistowskiej formacji paramilitarnej Schutzstaffel (SS) i podobizną Putina użytej jako czaszka ze skrzyżowanymi piszczelami, symbol wykorzystywany przez współczesne ruchy neonazistowskie. Po ekspozycji tego plakatu autorowi postawiono zarzut propagowania faszyzmu i totalitaryzmu. Po rekacji mediów i organizacji pozarządowych prokuratura zrezygnowała z oskarżenia.

- Słyszałem, że wiele osób wycofuje się z uczestnictwa w biennale z powodu zakwalifikowania tego plakatu. Nie dziwię im się – komentuje Jarosław Koziara, lubelski artysta i członek jury podczas jednej z poprzednich edycji wydarzenia. I dodaje: - Nie można lansować kiepskiej propagandy, to jest niesmaczne i niezdrowe. Nie bardzo wiem, o czym jest ta praca, czy to plakat społeczny, czy propagandowy. Na pewno jest chora w swojej wymowie.

- Do biennale zgłoszono ok. 3 tys. prac, które były wybierane w jednym etapie. W jury są też jurorzy zagraniczni, którzy pewnie nie znają wszystkich kontekstów związanych z sytuacją polityczną w Polsce – tłumaczył z kolei w rozmowie z poznańską „Wybroczą” jeden z tegorocznych jurorów dr Witold Modrzejewski, dziekan Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Organizatorów wydarzenia mailowo poprosiliśmy o komentarz dotyczący zaistniałej sytuacji. Zapytaliśmy też o sposób, w jaki odbywały się obrady jury i o to, ilu artystów poinformowało o rezygnacji z udziału w konkursie. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Jury zbierze się ponownie

Wczoraj po południu na profilu biennale na Facebooku pojawiło się oświadczenie w tej sprawie. Poinformowano w nim, że w związku z licznymi wątpliwościami dotyczącymi zakwalifikowanych zgłoszeń, komisja konkursowa zbierze się jeszcze raz w celu ponownego przeanalizowania i zweryfikowania nadesłanych prac.

- Wszystkich zainteresowanych niniejszym tematem prosimy o cierpliwość i zapewniamy jednocześnie, że w dalszym przebiegu procedury konkursowej dołożymy wszelkich starań, aby zadbać o wolność wypowiedzi artystycznej przy jednoczesnym zachowaniu wzajemnego szacunku – napisali organizatorzy. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty