Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 czerwca 2014 r.
20:46
Edytuj ten wpis

Bez protestów przed pokazem spektaklu "Golgota Picnic" w Lublinie (wideo)

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Kontrowersyjny spektakl "Golgota Picnic przyciągnął około 100 osób do prywatnego klubu, który pokazał filmowy zapis przedstawienia. Przed lokalem nie protestował nikt, choć wcześniej po protestach narodowców i kurii swój pokaz odwołało miejskie Centrum Kultury

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Będziemy robić wszystko, by każdy w tym miejscu czuł się bezpiecznie - zapowiadał Janusz Wójtowicz, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji. I rzeczywiście, w pobliżu klubu Dom Kultury krążyły patrole, a na równoległej ul. Zielonej stał szpaler radiowozów. Ale nie było żadnych zamieszek, ani jedna osoba nie wznosiła okrzyków, nie było transparentów.

Na pokaz sztuki ostro potępianej przez część duchowieństwa i narodowców przyszło ok. 100 osób. - Chcę mieć swoją opinię na ten temat - mówi Natalia Wlizło, która przyszła do klubu na projekcję. O burzy wokół spektaklu mówi krótko. - To typowe dla Polaków zamieszanie wokół rzeczy kontrowersyjnych lub mogących budzić kontrowersje. A spektakl trzeba najpierw obejrzeć, a potem dopiero oceniać.

Pokazu w Lublinie pewnie by nie było, gdyby spektakl nie spadł z programu poznańskiego festiwalu Malta. Tam policja obawiała się demonstracji nawet 30 tys. przeciwników i poinformowała dyrekcję festiwalu, że nie daje gwarancji bezpieczeństwa. Decyzja odbiła się szerokim echem, a placówki kultury w wielu miastach spontanicznie podchwyciły pomysł, by pokazać u siebie filmowy zapis przedstawienia.

Projekcja miała się odbyć też w lubelskim Centrum Kultury, ale jego dyrekcja odwołała go powołując się m.in. na "bezprecedensowy apel Kurii Lubelskiej” oraz "ostrzeżenia formułowane przez Wydział Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego [Urzędu Miasta]”.

Dyrektora wydziału pytaliśmy o tę sprawę już w czwartek rano, kilkanaście godzin po tym, jak dyrekcja CK odwołała wydarzenie. Chcieliśmy wiedzieć, jakie ostrzeżenia formułował. - Ja ich nie ostrzegałem - odpowiedział Jerzy Ostrowski. Później zamienił kilka słów z rzeczniczką prezydenta i odpowiedział jeszcze raz. - Nie ostrzegałem CK, tylko informowałem panią rzecznik, jakie mogą z tego wyniknąć problemy - mówił w czwartek.

W piątek, pytaliśmy go, jak licznej demonstracji spodziewano się w razie projekcji w CK. - Mowa była o liczbie od 200 do 500 osób - mówi Ostrowski. Tymczasem te same osoby, które zapowiadały protest przed CK, zgłosiły też na najbliższy wtorek demonstrację przed Ratuszem w sprawie odwołania dyrektorów Centrum Kultury. Tu mowa tylko o… 60 osobach.

W piątek grupa artystów i pracowników CK* wystosowała do prezydenta list otwarty. Proszą w nim o "wyjaśnienie roli” prezydenta i wydziału w decyzji dyrekcji. Piszą m.in., że urząd zamiast chronić prawa obywateli do wolności słowa "zachował się jak cenzor sugerując odwołanie wydarzenia”.

W swej odpowiedzi prezydent pisze, że nie wpływał na decyzję dyrektora CK o odwołaniu pokazu, urzędnicy od bezpieczeństwa określali ryzyko monitorując "możliwość wystąpienia zagrożeń” i że bezpieczeństwo imprezy powinien zapewnić nie prezydent, ale organizator.

*List podpisali: Katarzyna Hołda, Katarzyna Tadeusz, Izabela Śliwa, Monika Stolat, Szymon Pietrasiewicz, Małgorzata Kobus, Anna Krawczyk, Robert Kuśmirowski, Anna Kalita, Kamil Filipowski, Rafał Sadownik, Irmina Antoszczuk, Paweł Laufer, Zofia Jakubowska.

Pozostałe informacje

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty