500 złotych w postaci elektronicznego bonu będzie można odbierać już od soboty. Kończy się też nabór firm, u których za wypoczynek zapłacimy kuponem. Termin ważności to marzec 2022.
Przeszkodą w sprawnej dystrybucji tej zapomogi może być dla wielu osób konieczność posiadania tzw. profilu zaufanego lub innego narzędzia do autoryzowania naszej tożsamości w internecie. Bo żeby dostać bon w postaci 16-cyfrowego numeru, konieczne jest zalogowanie się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE).
– Osoby, które nie mają tam jeszcze konta, będą musiały się zarejestrować. Najprościej można to zrobić przy pomocy profilu zaufanego ePUAP, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub bankowości elektronicznej – wylicza Piotr Olewiński z ZUS w Lublinie. – Osoby, które nie mogą tego zrobić, gdyż nie mają tzw. tożsamości internetowej, powinny zarejestrować się, wypełniając formularz. W ich przypadku niezbędne jest jednak uwierzytelnienie.
Czyli osobiste stawiennictwo z dowodem osobistym w najbliższej siedzibie ZUS. W woj. lubelskim Zakład ma 19 placówek.
Bon przysługiwać będzie na każde dziecko pobierające już świadczenie 500 plus w Polsce lub jego odpowiednik za granicą. Otrzymać będzie można go także na dzieci jeszcze nieurodzone, których rodzice do końca grudnia 2021 otrzymają prawo do pobierania świadczenia wychowawczego.
Gdzie można korzystać?
1 sierpnia na PEU ZUS ruszy zakładka dla uprawnionych, w której będzie można aktywować bon. – Bonu nie można wymieniać na gotówkę. Można nim płacić za wypoczynek dziecka podczas imprez turystycznych, takich jak np. kolonie lub za usługi hotelarskie, także te w gospodarstwach turystycznych – mówi Grzegorz Cendrowski, rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Turystycznej. W sobotę POT opublikuje listę firm i przedsiębiorców, u których będzie można płacić bonem. Na razie na listę wpisało się ponad 1400 przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego.
– Czy bonem będzie można płacić za bilet wstępu dziecka do parku rozrywki? – z takim pytaniem zwrócił się do nas wczoraj jeden z czytelników. – Tak, ale tylko w sytuacji, gdy przedsiębiorca zgłosi się na naszą listę oferując połączoną usługę noclegową z biletem wstępu – wyjaśnia Cendrowski. – Często pojawia się też pytanie, czy za nocleg podróżującego z dzieckiem rodzica będzie można zapłacić bonem. Odpowiadam, że można. Warunkiem korzystania z bonu jest to, aby z wypoczynku skorzystało dziecko. Wiadomo jednak, że o ile nie mówimy o koloniach, to podróżować będzie ono z rodzicem lub z rodzicami sprawującymi nad nim opiekę.
Zadzwoń, spytaj
W piątek ZUS uruchomił infolinię o bonie turystycznym. Pytania pod numerem 22 11 22 111 przyjmowane są przez całą dobę przez 7 dni w tygodniu. Tylko w ciągu pierwszych czterech godzin konsultanci odebrali ponad tysiąc połączeń. Do godz. 14.00 w poniedziałek było ich już ponad 6 tys. Pytania dotyczące bonu można też przesyłać mailem pod adres bon@zus.pl.