Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 sierpnia 2001 r.
21:34
Edytuj ten wpis

Bolszewicy rozgromieni w Lublinie

To jakaś lipa - nagle odzywa się rumiany jegomość obserwujący bijących się nieopodal na śmierć
i życie statystów. - Rano byli bolszewikami, a teraz to niby Polacy.
Bogusław Wołoszański, autor popularnego cyklu telewizyjnego ''Sensacje XX wieku'', ostatecznie przegnał wczoraj wieczorem bolszewików znad Wisły ''płynącej'' w lubelskim skansenie. Radość w ekipie filmowej zapanowała podwójna. Bo Europa uratowana przed widmem komunizmu i - co dla telewizyjnej księgowości było ważniejsze - terminy, a tym samym wydatki, nie zostały przekroczone. I to był prawdziwy cud.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ostatnie godziny warszawskiej bitwy toczyły się w coraz to innym miejscu Muzeum Wsi Lubelskiej. Huki, błyski, dymy rozciągające się nad drewnianymi chałupami - można było pomyśleć, że to prawdziwa wojna.

Bitwa pod Radzyminem i przerwanie polskich szeregów przez konnicę i piechotę Tuchaczewskiego odbywała się w rejonie muzealnym Roztocze. Z kolei Czechówka, bardziej przypominająca strumyk niż rzekę, robiła na potrzeby produkcji za szeroką Narew. Zwycięskie kontruderzenie armii Piłsudskiego toczyło się natomiast wśród chat lubelskiego Powiśla, z którego na tę okazję zwinięto szpetne elektryczne druty.

Na pierwszą linię, wprost do okopów, amunicję taszczył jedenastoletni Kacper Mazur, czyli historyczny Tadzio Jaworski. W samą porę, bo na polskie okopy nacierała właśnie bolszewicka piechota i konnica. Rozrywające się petardy oraz świece dymne imitowały artyleryjski ostrzał. Żołnierzy obu armii nie dziwił widok biegającego z pochodnią w tę i z powrotem członka ekipy technicznej, który robił wszechobecną zasłonę dymną. Naprawdę strzelały zaś - ślepakami rzecz jasna - karabiny oraz jeden z dwóch cekaemów maxim (rocznik 1920), wypożyczonych na wojnę od prywatnego kolekcjonera.

To nie była jedyna filmowa zagrywka. Pasjonaci koni z lubelskiego Szwadronu Jazdy Rzeczpospolitej oraz konni strażnicy przyrody filmową karierę rozpoczynali wczorajszego ranka jako konarmia Tuchaczewskiego, a wieczorem... jako jej pogromcy. Ale Alicja Niewoda, Radosław Skowron i ich koledzy nie mieli jednak z tego tytułu wyrzutów sumienia. - Zarabiamy na owies dla naszych koni - tłumaczą. - Ale też kończymy po właściwej stronie...


To warto zapamiętać: 17 września, o godz. 21.05 Telewizja Polska w Programie I wyemituje kolejny odcinek popularnego programu Bogusława Wołoszańskiego ''Sensacje XX wieku''. Będzie to widowisko poświęcone wojnie polsko-bolszewickiej, jej historii, ale przede wszystkim sensacyjnym kulisom bitwy, której zwycięski dla nas przebieg zadecydował
o przyszłości Polski i Europy. W tej opowieści znajdziemy dużo znajomych akcentów, bowiem widowisko niemal w całości zrealizowane zostało w Lublinie (Stare Miasto, skansen, UMCS i UW) zaś lublinianie wystąpili nie tylko w roli statystów.

- Do tej realizacji przygotowywaliśmy się od kilku lat - mówi Bogusław Wołoszański.

- Z Janem Tarczyńskim z Instytutu Sikorskiego w Londynie pisaliśmy scenariusz, w którym chcieliśmy pokazać bolszewickie plany zawładnięcia Europą, ale także nieznane fakty z działań wojennych. Mówi się: cud nad Wisłą, nie wiedząc np. o znakomitym polskim wywiadzie lądowym, powietrznym i radiowym, dzięki któremu Piłsudski znakomicie orientował się w zamiarach Tuchaczewskiego. Dużo wysiłku kosztowało nas zgromadzenie militariów, w tym cekaemów (strzelających!) z tamtej epoki.


Na lubelskim planie ''Sensacji'' spotkaliśmy popularnych i lubianych aktorów, m.in. Krzysztofa Globisza (Stalin), Wojciecha Wysockiego (Trocki), Tadeusza Malaka (Piłsudski). A spośród lubelskich: Pawła Sanakiewicza, Henryka Sobiecharta, Jerzego Kurczuka, Andrzeja Kocięckiego, Zbigniewa Pudzianowskiego. Prawdziwą karierę zrobił natomiast szóstoklasista
z Sichowa Dużego (woj. świętokrzyskie) Kacper Mazur. W scenariuszu była tylko jedna scena
z jego udziałem- dekoracja Krzyżem Walecznych przez Marszałka. Kacper zagrał tak wzruszająco, że dopisano mu dwa dalsze ujęcia: przy werbunku ochotników i obronie Warszawy.

Realizacja widowiska trwała cztery dni, emisja - 50 minut.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty