Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej rozpoczął w październiku kształcenie z zakresu logistyki. O jedno miejsce na tym kierunku starało się ponad dziesięciu kandydatów.
Studia z zakresu logistyki mają charakter interdyscyplinarny, łączący różne aspekty systemu: człowiek-otoczenie gospodarcze-innowacje.
– W ramach tego kierunku realizowane będą zagadnienia ekonomiczne, informatyczne, transportowe i prawne, odwołujące się do gospodarki towarowej oraz funkcjonowania rynków dostawców i odbiorców dóbr oraz usług – dodaje Adamska. – Kierunek ten ma przede wszystkim za zadnie kształcenie kadr dla nowoczesnej gospodarki, stawiającej rosnące wymagania w zakresie mobilności osób i towarów.
Studenci logistyki mogą wybierać spośród dwóch specjalności: zarządzanie przedsiębiorstwem logistycznym i logistyka międzynarodowa. Poznają zagadnienia z zakresu ekonomiki transportu, spedycji, analizy i projektowania systemów logistycznych, czy podejmowania wyzwań wchodzących w zakres międzynarodowych kontaktów gospodarczych i logistyki międzynarodowej.
– Wykształceni w ten sposób specjaliści stanowią potencjalne kadry dla wszystkich działów gospodarki, w których występują problemy przemieszczania ludzi oraz towarów – mówi Adamska. – Absolwenci są także przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach zajmujących się różnorodną działalnością wytwórczą i usługową, w których występuje konieczność planowania, koordynowania i zaspokajania realnych potrzeb rynku.
Potencjalne miejsce zatrudnienia absolwenta logistyki to firmy transportowe, spedycyjne, centra usług logistycznych, firmy komunikacyjne, firmy i sklepy internetowe, instytucje samorządowe i rządowe, a także własna działalność gospodarcza.