Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 lutego 2025 r.
8:09

Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Lublinie otrzymało ponad 7 mln zł na rozwój

(fot. Artur Siekaczyński)

To na co czekaliśmy, stało się faktem. Niezwykle pokaźna kwota trafia na konto Centrum Wsparcia Badań Klinicznych poprzez Agencję Badań Medycznych, a pochodząca z Krajowego Planu Odbudowy – tymi słowami rozpoczęto konferencję prasową, podczas której ogłoszono, że Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK) działające przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie otrzymało dotację w wysokości ponad 7,1 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone na dalszy rozwój ośrodka, zatrudnienie nowych specjalistów oraz szkolenia dla pracowników.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prof. Krzysztof Giannopoulos, dyrektor CWBK, podkreślił, że badania kliniczne to obecnie standard postępowania medycznego. – W pewnych sytuacjach jest to jedyne i najlepsze, co możemy zaoferować pacjentom – zaznaczył. – Jest to jest to taki obszar, którego się bardzo, ale to bardzo nie docenia, ale tak naprawdę dzięki tym badaniom powstają nowe leki, nowe terapie, to dzięki temu mamy dzisiaj nowoczesne metody leczenia chociażby chorób nowotworowych, ale nie tylko – mówił prorektor ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego prof. Marek Sawicki.

Polska na mapie badań klinicznych

Polska zajmuje piąte miejsce na świecie pod względem rekrutacji i udziału w rynku badań klinicznych, wyprzedzając wiele krajów o wyższym PKB. W 2023 roku zarejestrowano rekordową liczbę 784 badań klinicznych, z czego 40 to badania niekomercyjne. – Jesteśmy piątym krajem na świecie – po Chinach, Hiszpanii, Korei Południowej i Tajwanie. Także myślę, że piąty kraj na świecie pod kątem rekrutacji i udziału w rynku badań klinicznych to jest ogromne osiągnięcie, nawet biorąc pod uwagę nasz potencjał PKB – poinformował prof. Giannopoulos.

Wśród niekomercyjnych badań finansowanych przez Agencję Badań Medycznych znajduje się projekt dotyczący stosowania kladrybiny w leczeniu miastenii, choroby charakteryzującej się szybkim zmęczeniem i osłabieniem mięśni. Rekrutacja pacjentów do tego badania zakończy się w czerwcu 2025 roku, a obecnie zgłosiło się już 150 osób, z czego 100 pochodzi z lubelskiego ośrodka.

Inne projekty obejmują badania nad liszajem u dzieci, przewlekłą białaczką limfocytową, rakiem jajnika oraz szerokie badanie epidemiologiczne dotyczące chorób nerek, w którym uczestniczy ponad 2,5 tys. pacjentów. CWBK angażuje się również w badania fazy pierwszej, czyli tzw. First in Human, które polegają na pierwszym podaniu nowego leku człowiekowi.

– Wiadomo, że muszą być bardzo doświadczeni lekarze, żeby bezpiecznie podać, gdyż bezpieczeństwo w badaniach klinicznych to jest oczywiście nasz priorytet. Jesteśmy do tego przygotowani i patrząc jak się ta kompozycja badań klinicznych zmienia, myślę, że pozycja CWBK się będzie umacniała – podkreślił prof. Giannopoulos.

Wsparcie dla pacjentów i badaczy

CWBK nie tylko prowadzi badania, ale również angażuje się w edukację i szkolenia. Ośrodek oferuje studia z zakresu biomedycyny, które mają na celu przygotowanie specjalistów do koordynowania i prowadzenia badań klinicznych. Nowe środki finansowe pozwolą na zatrudnienie dodatkowych koordynatorów badań klinicznych, monitorów oraz osób odpowiedzialnych za administrację.

– Te pieniądze będą umożliwiały nam rozwój kadrowy. Myślę, że już w najbliższych dniach będą pierwsze ogłoszenia o pracę w obszarze badań klinicznych, będziemy zatrudniać koordynatorów badań klinicznych, będziemy zatrudniać monitorów badań klinicznych, osoby do obsługi administracyjnej – powiedział prof. Giannopoulos.

Daje to możliwość wyszkolenia nowych kadr, bo potrzeby są bardzo duże jeśli chodzi o osoby wyspecjalizowane – mówił prof. Sawicki.

Współpraca z organizacjami pacjenckimi

CWBK aktywnie współpracuje z organizacjami pacjenckimi, organizując spotkania edukacyjne, które mają na celu zwiększenie świadomości na temat badań klinicznych. Jak podkreślają przedstawiciele ośrodka, udział w badaniach jest zawsze dobrowolny, a pacjenci mogą w każdej chwili zrezygnować z udziału w projekcie.

– To nie są lata 90. tamtego wieku. Badania kliniczne to jest obecnie standard postępowania medycznego w pewnych sytuacjach medycznych – podsumował prof. Giannopoulos.

Perspektywy na przyszłość

Dzięki dotacji CWBK planuje dalszy rozwój, w tym zwiększenie liczby prowadzonych badań oraz poprawę jakości usług oferowanych zarówno pacjentom, jak i badaczom. Ośrodek ma ambicję stać się wiodącym centrum badań klinicznych w Polsce, które będzie przyciągać zarówno krajowych, jak i międzynarodowych partnerów.

– To niezwykle ważny moment dla naszego ośrodka. Docenienie dotychczasowych osiągnięć i możliwość dalszego rozwoju to ogromna szansa dla pacjentów i nauki – podkreślał rzecznik UM Wojciech Brakowiecki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł
galeria

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł

Urząd Marszałkowski w Lublinie rozdał fundusze dla samorządów. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 dofinansowanie na niskoemisyjny transport miejski otrzymało cztery podmioty.

Huczwa Tyszowce wywiozła remis 2:2 z boiska Omegi Stary Zamość

PoGrom w spotkaniu kolejki zamojskiej okręgówki, Omega i Huczwa na remis

Sąsiadujące w tabeli Omega Stary Zamość i Huczwa Tyszowce podzieliły się punktami po remisie 2:2. Wicelider Tanew Majdan Stary rozbiła lidera Grom Różaniec 6:1.

Ekran akustyczny przy SP nr 4 w Puławach

Prezydent Puław trafi do więzienia. "Bezduszne, kalekie prawo"

Za otwarcie boiska sportowego dla mieszkańców Puław - mimo sądowego zakazu - prezydent Paweł Maj odbędzie karę pięciu dni pozbawienia wolności. Samorządowiec spędzi je w więzieniu w Opolu Lubelskim. To skutek odrzucenia proponowanej przez sąd grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Do hiszpańskiej Barcelony polecimy z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair.
ZDJĘCIA
galeria

¡Hola Barcelona! Ryanair uruchomił loty do Girony

Port Lotniczy Lublin poszerza swoją ofertę o kolejne atrakcyjne połączenie. Od poniedziałku pasażerowie mogą polecieć bezpośrednio do hiszpańskiej Barcelony. To doskonała wiadomość dla miłośników podróży i mieszkańców województwa lubelskiego.

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

To wcale nie jest prima aprilis. Politechnika Lubelska 1 kwietnia zaprasza przyszłych studentów by poznali szeroką ofertę uczelni.

Padwa musiała uznać wyższość rywali z Żukowa

Niespodziewana porażka Padwy, AZS AWF Biała Podlaska z cenną wygraną

KPR Padwa Zamość bez punktów, AZS AWF Biała Podlaska powiększył dorobek o wygraną z SMS ZPRP I Kielce.

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić
galeria

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Lublin. Ulica Chłodna, niedaleko ulica Kunickiego. Niedaleko dworzec, tuż przy skrzyżowaniu komisariat policji. A tuż za nim istne wysypisko śmieci w samym sercu miasta. Miasto o tej sytuacji wie, ale nie może zrobić praktycznie nic.

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Współczesny marketing internetowy wymaga ciągłego mierzenia efektywności działań. Jednym z najważniejszych narzędzi, które umożliwiają to monitorowanie, są KPI (Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki efektywności. Dzięki nim można precyzyjnie ocenić, czy strategie marketingowe przynoszą pożądane rezultaty. W artykule tym przyjrzymy się definicji KPI w marketingu internetowym oraz przedstawimy konkretne przykłady wskaźników, które warto stosować, aby optymalizować działania marketingowe w sieci.

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy
patronat

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy

W Teatrze Osterwy wiosna pachnie premierami. Pachnie też ... dziecięcą wyobraźnią! A wszystko za sprawą Inkubatora Osterwy – miejsca, gdzie marzenia o teatrze materializują się bardzo szybko.

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we współpracy z funkcjonariuszami z Warszawy zatrzymali 29-letniego obywatela Ukrainy poszukiwanego przez hiszpańskie organy ścigania. Mężczyzna zostanie deportowany do kraju, gdzie będzie odbywać karę.

Ponad 14 tysięcy kibiców na meczu Motor Lublin - Stal Mielec
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Ponad 14 tysięcy kibiców na meczu Motor Lublin - Stal Mielec

Pełna rehabilitacja. Piłkarze Motoru świetnie odpowiedzieli na porażkę z Górnikiem Zabrze. W niedzielę rozbili u siebie Stal Mielec 4:1. Spotkanie na Motor Lublin Arenie oglądało 14195 osób i chyba nie było takich, którzy wychodzili ze stadionu niezadowoleni. Sprawdźcie nasze zdjęcia z trybun.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty