W poniedziałek, 15 maja rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Uczniowie klas ósmych mogą składać już dokumenty do wymarzonych ogólniaków, techników i szkół branżowych.
Rekrutacja, tradycyjnie już, prowadzona jest w internecie na stronie edu.lublin.eu.
Ósmoklasiści mogą wskazywać trzy szkoły, a w nich dowolną liczbę oddziałów w danej szkole. O tym, czy zostaną przyjęci do wybranych placówek zdecydują stopnie z ich świadectw oraz wyniki egzaminu ósmoklasisty. Dodatkowo kandydaci do klasy międzynarodowej, klas dwujęzycznych i klas sportowych w wybranych szkołach muszą przystąpić do sprawdzianu kompetencji językowych lub sprawdzianu sprawności fizycznej. Terminy sprawdzianów publikowane są na stronach poszczególnych szkół.
Od września w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez miasto przygotowano miejsca dla 6940 kandydatów w 218 oddziałach rekrutacyjnych (w poprzednim roku zaplanowano 6410 miejsc w 202 oddziałach), w tym 128 oddziałów w 22 liceach ogólnokształcących, 73 oddziały w 15 technikach i 17 oddziałów w 8 szkołach branżowych I stopnia.
>>Takie klasy powstaną od września w lubelskich szkołach ponadpodstawowych<<
– Liczba oddziałów w odniesieniu do bieżącego roku szkolnego wzrośnie średnio o 10,1 proc. ale wzrost nie będzie równomierny, w poszczególnych typach szkół planowany wzrost liczby oddziałów kształtuje się następująco: w liceach o 9,4 proc., w technikach o 7,4 procent – informują miejscy urzędnicy.
Miejsc starczy dla wszystkich, bo w klasach VIII szkół, których organem prowadzącym jest miasto w tym roku szkolnym uczy się 4003 uczniów. Przy dotychczasowym trendzie zainteresowania kandydatów spoza Lublina i ze szkół prywatnych, w roku szkolnym 2023/2024 w klasach I będzie kształciło się około 6865 uczniów.
>>W tym roku startuje też nowa szkoła<<
Wnioski o przyjęcie do szkół będą przyjmowane do 23 czerwca. Po otrzymaniu wyników egzaminu ósmoklasisty uczniowie będą mogli zmienić preferencje (od 23 czerwca do 10 lipca). Publikacja list kandydatów, którzy uzyskali pozytywne wyniki sprawdzianu uzdolnień kierunkowych, prób sprawności fizycznych nastąpi do 16 czerwca, a list kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia – 18 lipca. Pięć dni później nastąpi publikacja list kandydatów przyjętych. Potem ruszy rekrutacja uzupełniająca.
>>Wybierając najlepszą szkołę często kierujemy się wynikami matur<<
Wolne miejsca w szkołach zawodowych
Ogólnodostępne szkoły zawodowe prowadzone przez Miasto Lublin oferują łącznie:
544 miejsca w 17 oddziałach 8 branżowych szkół I stopnia, kształcących w 17 zawodach,
2336 miejsca w 73 oddziałach 15 techników, kształcących w 42 zawodach,
128 miejsc w 4 oddziałach 4 branżowych szkół II stopnia, kształcących w 5 zawodach, w tym w trybie stacjonarnym 2 oddziały 2 szkół w 2 zawodach, w trybie zaocznym 2 oddziały 2 szkół w 3 zawodach,
238 miejsc w 7 oddziałach szkoły policealnej, kształcącej w trybie zaocznym w 5 zawodach.
Ogółem w szkołach zawodowych wszystkich typów, prowadzonych przez Miasto Lublin młodzież może kształcić się w 68 zawodach. W bieżącym roku, po raz pierwszy w systemie rekrutacji będzie można wybrać zawód technik aranżacji wnętrz, technik automatyk, technik ogrodnik, operator obrabiarek skrawających, mechatronik.
W poprzednich dwóch latach szkolnych ofertę szkół wzbogacono o takie zawody jak: technik spawalnictwa, technik robotyk, technik stylista, technik programista, technik rachunkowości, technik dekarstwa.
Oferta dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
Dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi przygotowano łącznie 217 miejsc w 25 oddziałach, w tym:
106 miejsc w 8 oddziałach 2 branżowych szkół specjalnych I stopnia, kształcących w 10 zawodach,
39 miejsc w 6 oddziałach 2 techników specjalnych, kształcących w 5 zawodach,
15 miejsc w 3 oddziałach szkoły policealnej specjalnej, kształcącej w trybie dziennym w 2 zawodach,
52 miejsca w 7 oddziałach 2 szkół specjalnych przysposabiających do pracy,
5 miejsc w 1 oddziale liceum ogólnokształcącego specjalnego.