Dwa przedszkola mogą przenieść się na parter VII Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie przy ul. Farbiarskiej 8. We wtorek lubelski kurator oświaty dał zielone światło urzędnikom i firmie, która przeprowadzi tam generalny remont. Od 31 sierpnia w jednym budynku będą i licealiści, i maluchy
Na ul. Farbiarską trafią dzieci z dwóch przedszkoli: nr 14 przy ul. Bronowickiej 3 oraz nr 26 przy ul. Dożynkowej 38 (dawniej Rynek 12). W pierwszym z nich jest 125 maluchów (pięć oddziałów), a w drugim 83 (cztery oddziały).
– Zmiana miejsca realizacji zadań statutowych Przedszkola nr 14 w Lublinie jest konieczna ze względu na zły stan techniczny budynku przy ul. Bronowickiej 3, co potwierdza będąca w posiadaniu Lubelskiego Kuratora Oświaty dokumentacja tj. wyniki przeglądów okresowych budynków – czytamy w pierwszym z dwóch uzasadnień.
Dalej Teresa Misiuk pisze, że decyzja ta została także podjęta, mając na względzie „dobro i bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników Przedszkola nr 14 w Lublinie”. Ta zmiana spowoduje „polepszenie warunków kształcenia, wychowania i opieki”, a do tego „zapewnione będą bezpieczne i higieniczne warunki pobytu dzieci w przedszkolu”. Korzystne jest także samo położenie budynku liceum, bo blisko ścisłego centrum miasta.
W przypadku decyzji dotyczącej Przedszkola nr 26 argumentacja jest niemal identyczna. Dzieci musiały przenieść się z dotychczasowej siedziby przy Rynku 12, bo zastrzeżenia co do stanu technicznego tej kamienicy zgłosiła Państwowa Straż Pożarna, która przeprowadzała tam kontrolę. Tymczasowo maluchy zostały umieszczone w wynajmowanym przez miasto budynku przy ul. Dożynkowej 38.
W VII LO uczy się obecnie 281 uczniów w 11 oddziałach. W przyszłym roku szkolnym liczba klas zmaleje o jedną. Kurator pisze również, że umieszczenie przedszkola w jednym budynku z liceum „nie zakłóci działalności statutowej VII Liceum Ogólnokształcącego im Marii Konopnickiej w Lublinie”.
Na decyzje dotyczące przeniesienia obu przedszkoli przysługuje zażalenie do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.
Generalny remont
Do przetargu na przebudowę parteru liceum przy ul. Farbiarskiej 8 stanęło sześć firm. Urzędnicy wybrali w poniedziałek ofertę spółki Edach z Lublina. Za wykonane prace adaptacyjne ma ona otrzymać 5 mln 469 tys. zł. Po modernizacji miejsca ma wystarczyć dla 225 dzieci.
Powstanie 9 sal zajęć (o powierzchni od 65 mkw do 74 mkw), 9 toalet, 9 szatni i 5 pomieszczeń pomocniczych. Łączna powierzchnia przedszkola wyniesie 1132 mkw. Cała bryła jednopiętrowego budynku, o powierzchni zabudowy blisko 2.3 tys. mkw, pozostanie bez zmian.
– Cztery wejścia dla dzieci przedszkolnych zaprojektowano od strony północnej, natomiast wejścia do szkoły od strony południowej. To pozwoli zachować odrębność przedszkola od liceum. Wejście główne do szkoły będzie się mieściło jak obecnie, od strony ul. Farbiarskiej – wyjaśnia Izolda Boguta z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.
To nie wszystko. Wymienione zostaną także instalacje: wodociągowa, kanalizacji sanitarnej, centralnego ogrzewania, wentylacji mechanicznej, klimatyzacji, elektryczna i teletechniczna. Cały budynek otrzyma odświeżoną elewację w kolorze szaro-kremowym, z brązowym cokołem i stolarką okienną oraz drzwiową. Projekt zakłada także odnowienie istniejącego muralu.
Na nowo zostanie urządzony teren wokół szkoły, gdzie nie tylko uporządkowana zostanie zieleń i posiane nowe trawniki. Chodzi m.in. o zrobienie dojścia i chodników o powierzchni 400 mkw, drogi wewnętrznej pożarowej oraz 27 miejsc parkingowych, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami. Poza tym, uzupełnione lub wymienione zostanie ogrodzenie od strony ul. Farbiarskiej, na plac trafi nowa wiata śmietnikowa i stojaki na rowery, wykonane zostaną kanalizacja deszczowa z budową zbiorników retencyjnych oraz oświetlenie całego terenu.
Dzieci będą miały swój plac zabaw z nawierzchni z maty przerostowej o powierzchni 390 mkw. Łącznie trafi tu 13 urządzeń (wieże ze ślizgawkami, bujaki, huśtawki i karuzele), a także 9 drewnianych ławek i 6 koszy na śmieci.
– W tym tygodniu zostanie wyznaczony termin podpisania umowy z wykonawcą. Będzie to możliwe nie wcześniej niż 24 lutego, to jest po upływie terminu na wnoszenie odwołań. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 5 miesięcy na wykonanie robót budowlanych i towarzyszących, w związku z tym budynek powinien być gotowy w połowie wakacji – wskazuje Izolda Boguta.
Sprzeciw licealistów i rodziców
Pomysł połączenia przedszkola i liceum w jednym budynku nie spodobał się uczniom VII LO oraz ich rodzicom. Argumentowali m.in., że dla nich będzie zbyt mało miejsca na jednym piętrze, przedszkolny plac zabaw będzie blisko hałaśliwej al. Unii Lubelskiej, a asfaltowe boisko stanie się parkingiem.
Na nic zdały się jednak te argumenty oraz protesty uczniów, bo 27 stycznia tego roku miejscy radni podjęli dwie uchwały – jedną „w sprawie zamiaru przekształcenia Przedszkola nr 14 w Lublinie”, a drugą „w sprawie zamiaru przekształcenia Przedszkola nr 26 w Lublinie”. W praktyce oznacza to po prostu przeniesienie obu placówek z dotychczasowych siedzib na parter liceum przy ul. Farbiarskiej. W obu dokumentach wskazano, że ta operacja na przedszkolnych organizmach zakończy się 31 sierpnia tego roku.
Lista niezadowolonych
Grono niezadowolonych jest jednak dłuższe niż licealiści oraz ich rodzice, bo dołączyli do niego także rodzice uczniów Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26. Do jednej z jej dwóch siedzib, położonej przy ul. Krochmalnej 29, ma przenieść się młodzież na czas remontu. Przez ostatnie dwa lata z sal na piętrze tego budynku korzystali uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie. Remont przy ul. Bernardyńskiej się zakończył, a więc przy ul. Krochmalnej zwolniły się pomieszczenia.
– Główne egzaminy maturalne – z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego – zostaną przeprowadzone w budynku szkoły przy ul. Farbiarskiej 8. W tym czasie prace związane z przebudową parteru zostaną wstrzymane. Pozostałe egzaminy, do których przystępować będą niewielkie liczby uczniów, odbędą się w pobliskich placówkach oświatowych – informuje Izolda Boguta.