Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 lutego 2022 r.
15:38

Przedszkole na parterze VII LO w Lublinie? Jest decyzja lubelskiego kuratora oświaty

Protest uczniów VII Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie przed ratuszem
Protest uczniów VII Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie przed ratuszem (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Dwa przedszkola mogą przenieść się na parter VII Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie przy ul. Farbiarskiej 8. We wtorek lubelski kurator oświaty dał zielone światło urzędnikom i firmie, która przeprowadzi tam generalny remont. Od 31 sierpnia w jednym budynku będą i licealiści, i maluchy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na ul. Farbiarską trafią dzieci z dwóch przedszkoli: nr 14 przy ul. Bronowickiej 3 oraz nr 26 przy ul. Dożynkowej 38 (dawniej Rynek 12). W pierwszym z nich jest 125 maluchów (pięć oddziałów), a w drugim 83 (cztery oddziały).

– Zmiana miejsca realizacji zadań statutowych Przedszkola nr 14 w Lublinie jest konieczna ze względu na zły stan techniczny budynku przy ul. Bronowickiej 3, co potwierdza będąca w posiadaniu Lubelskiego Kuratora Oświaty dokumentacja tj. wyniki przeglądów okresowych budynków – czytamy w pierwszym z dwóch uzasadnień.

Dalej Teresa Misiuk pisze, że decyzja ta została także podjęta, mając na względzie „dobro i bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników Przedszkola nr 14 w Lublinie”. Ta zmiana spowoduje „polepszenie warunków kształcenia, wychowania i opieki”, a do tego „zapewnione będą bezpieczne i higieniczne warunki pobytu dzieci w przedszkolu”. Korzystne jest także samo położenie budynku liceum, bo blisko ścisłego centrum miasta.

W przypadku decyzji dotyczącej Przedszkola nr 26 argumentacja jest niemal identyczna. Dzieci musiały przenieść się z dotychczasowej siedziby przy Rynku 12, bo zastrzeżenia co do stanu technicznego tej kamienicy zgłosiła Państwowa Straż Pożarna, która przeprowadzała tam kontrolę. Tymczasowo maluchy zostały umieszczone w wynajmowanym przez miasto budynku przy ul. Dożynkowej 38.

W VII LO uczy się obecnie 281 uczniów w 11 oddziałach. W przyszłym roku szkolnym liczba klas zmaleje o jedną. Kurator pisze również, że umieszczenie przedszkola w jednym budynku z liceum „nie zakłóci działalności statutowej VII Liceum Ogólnokształcącego im Marii Konopnickiej w Lublinie”.

Na decyzje dotyczące przeniesienia obu przedszkoli przysługuje zażalenie do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

Generalny remont

Do przetargu na przebudowę parteru liceum przy ul. Farbiarskiej 8 stanęło sześć firm. Urzędnicy wybrali w poniedziałek ofertę spółki Edach z Lublina. Za wykonane prace adaptacyjne ma ona otrzymać 5 mln 469 tys. zł. Po modernizacji miejsca ma wystarczyć dla 225 dzieci.

Powstanie 9 sal zajęć (o powierzchni od 65 mkw do 74 mkw), 9 toalet, 9 szatni i 5 pomieszczeń pomocniczych. Łączna powierzchnia przedszkola wyniesie 1132 mkw. Cała bryła jednopiętrowego budynku, o powierzchni zabudowy blisko 2.3 tys. mkw, pozostanie bez zmian.

– Cztery wejścia dla dzieci przedszkolnych zaprojektowano od strony północnej, natomiast wejścia do szkoły od strony południowej. To pozwoli zachować odrębność przedszkola od liceum. Wejście główne do szkoły będzie się mieściło jak obecnie, od strony ul. Farbiarskiej – wyjaśnia Izolda Boguta z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

To nie wszystko. Wymienione zostaną także instalacje: wodociągowa, kanalizacji sanitarnej, centralnego ogrzewania, wentylacji mechanicznej, klimatyzacji, elektryczna i teletechniczna. Cały budynek otrzyma odświeżoną elewację w kolorze szaro-kremowym, z brązowym cokołem i stolarką okienną oraz drzwiową. Projekt zakłada także odnowienie istniejącego muralu.

Na nowo zostanie urządzony teren wokół szkoły, gdzie nie tylko uporządkowana zostanie zieleń i posiane nowe trawniki. Chodzi m.in. o zrobienie dojścia i chodników o powierzchni 400 mkw, drogi wewnętrznej pożarowej oraz 27 miejsc parkingowych, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami. Poza tym, uzupełnione lub wymienione zostanie ogrodzenie od strony ul. Farbiarskiej, na plac trafi nowa wiata śmietnikowa i stojaki na rowery, wykonane zostaną kanalizacja deszczowa z budową zbiorników retencyjnych oraz oświetlenie całego terenu.

Dzieci będą miały swój plac zabaw z nawierzchni z maty przerostowej o powierzchni 390 mkw.  Łącznie trafi tu 13 urządzeń (wieże ze ślizgawkami, bujaki, huśtawki i karuzele), a także 9 drewnianych ławek i 6 koszy na śmieci.

– W tym tygodniu zostanie wyznaczony termin podpisania umowy z wykonawcą. Będzie to możliwe nie wcześniej niż 24 lutego, to jest po upływie terminu na wnoszenie odwołań. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 5 miesięcy na wykonanie robót  budowlanych i towarzyszących, w związku z tym budynek powinien być gotowy w połowie wakacji – wskazuje Izolda Boguta.

Sprzeciw licealistów i rodziców

Pomysł połączenia przedszkola i liceum w jednym budynku nie spodobał się uczniom VII LO oraz ich rodzicom. Argumentowali m.in., że dla nich będzie zbyt mało miejsca na jednym piętrze, przedszkolny plac zabaw będzie blisko hałaśliwej al. Unii Lubelskiej, a asfaltowe boisko stanie się parkingiem.

Na nic zdały się jednak te argumenty oraz protesty uczniów, bo 27 stycznia tego roku miejscy radni podjęli dwie uchwały – jedną „w sprawie zamiaru przekształcenia Przedszkola nr 14 w Lublinie”, a drugą „w sprawie zamiaru przekształcenia Przedszkola nr 26 w Lublinie”. W praktyce oznacza to po prostu przeniesienie obu placówek z dotychczasowych siedzib na parter liceum przy ul. Farbiarskiej. W obu dokumentach wskazano, że ta operacja na przedszkolnych organizmach zakończy się 31 sierpnia tego roku.

Lista niezadowolonych

Grono niezadowolonych jest jednak dłuższe niż licealiści oraz ich rodzice, bo dołączyli do niego także rodzice uczniów Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26. Do jednej z jej dwóch siedzib, położonej przy ul. Krochmalnej 29, ma przenieść się młodzież na czas remontu. Przez ostatnie dwa lata z sal na piętrze tego budynku korzystali uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie. Remont przy ul. Bernardyńskiej się zakończył, a więc przy ul. Krochmalnej zwolniły się pomieszczenia.

– Główne egzaminy maturalne – z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego – zostaną przeprowadzone w budynku szkoły przy ul. Farbiarskiej 8. W tym czasie prace związane z przebudową parteru zostaną wstrzymane. Pozostałe egzaminy, do których przystępować będą niewielkie liczby uczniów, odbędą się w pobliskich placówkach oświatowych – informuje Izolda Boguta.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty