Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 maja 2020 r.
17:17

Czy i kiedy pojedziemy rowerem z Lublina do Świdnika?

15 2 A A
Na ulicy Dworcowej królują dziury. Rowerzyści od lat monitują samorządy o remont tego ciągu i budowę ścieżki rowerowej łączącej Lublin z Świdnikiem
Na ulicy Dworcowej królują dziury. Rowerzyści od lat monitują samorządy o remont tego ciągu i budowę ścieżki rowerowej łączącej Lublin z Świdnikiem (fot. Maciej Kaczanowski)

Od 10 lat rowerzyści czekają na ścieżkę rowerową łączącą Lublin ze Świdnikiem. Samorządy składają różne deklaracje, ale nie dzieje się nic

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 – Jak wygląda sprawa planowanej i obiecywanej zarówno przez Urząd Miasta Lublin, jak również Urząd Miasta Świdnik i Starostwo Powiatowe w Świdniku, ścieżki rowerowej łączącej systemy ścieżek obu miast? Już 2 lata temu urzędnicy obiecywali, że uda się połączyć oba miasta przez ul. Dworcową. I że to góra rok, dwa. Jednak do dziś nic nie udało się zrobić. Pierwszy artykuł na ten temat pojawił się w Dzienniku Wschodnim w 2010 roku. I nic – irytuje się pan Michał.

Władze samorządowe Świdnika i powiatu świdnickiego od lat deklarują budowę ścieżki rowerowej do Lublina.

– Ten problem nie został rozwiązany przez poprzednie władze samorządowe. Planowana ścieżka ma biec przez ulicę Struga i dalej Dworcową do ul. Brzegowej w Lublinie. W lipcu złożymy do wojewody wniosek o dofinansowanie pierwszego etapu remontu tej drogi z Funduszu Dróg Samorządowych. Chodzi o odcinek od ulicy Struga do starego dworca, skrzyżowania z ulicą Partyzancką – mówi Łukasz Reszka, starosta świdnicki.

W ramach FDS samorząd może otrzymać do 60 proc. dofinansowania. – Miasto wspomoże finansowo tę inwestycję – deklaruje Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika. Ten odcinek mógłby być wyremontowany w ciągu roku.

Większych problemów może nastręczyć remont dalszego odcinka ulicy Dworcowej. Ten spory fragment jest w stanie agonalnym. Droga biegnie po gruncie PKP. Kolejarze nie są zainteresowani odnową. – Rozmawiamy z PKP o tym problemie. Myślę, że uda się nam dojść do porozumienia – dodaje starosta.

Tymczasem władze Lublina nie planują wybudowania rowerzystom wydzielonej drogi, która umożliwiałaby dojazd do Świdnika inaczej niż jezdnią. Projektów nie ma, za to są deklaracje.

– Jesteśmy otwarci na współpracę w kwestii połączenia naszych sieci rowerowych – zapewnia Grzegorz Jędrek z biura prasowego w lubelskim Ratuszu. – Na tę chwilę nie mamy informacji, by władze Świdnika planowały w najbliższym czasie przebieg drogi rowerowej łączącej nasze miasta. Przebieg ścieżki przez ul. Felin jest jedną z możliwych opcji, będzie to rozważane przy okazji realizacji inwestycji na tym terenie – dodaje.

Jest alternatywne połączenie rowerowe Lublin–Świdnik. – Można skorzystać ze ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Mełgiewskiej w Lublinie, potem kierować się starą Mełgiewską, niemal do końca. Przejechać ok. 100 metrów chodnikiem do kładki pieszo-rowerowej nad obwodnicą i kontynuować jazdę dalej w kierunku Świdnika ul. Mełgiewską, Lotniczą oraz Żwirki i Wigury, już po ścieżce – podpowiadają rowerzyści z Lublina.

Rowery miejskie

Brak drogi rowerowej łączącej obydwa miasta nie powinien być przeszkodą dla dalszego działania publicznych wypożyczalni rowerów. Dziś na terenie Świdnika działa pięć stacji Lubelskiego Roweru Miejskiego kupionych wraz z 41 rowerami przez władze miasta (wyłożyły na to niemal 345 tys. zł) i władze powiatu (koszt prawie 330 tys. zł). Całą siecią, liczącą kilkadziesiąt wypożyczalni, zarządza spółka Nextbike Polska na podstawie umowy zawartej z władzami Lublina. Umowa wygaśnie z końcem roku.

Lubelscy urzędnicy przedstawili niedawno wstępną koncepcję systemu, który miałby działać od roku 2021. Miałby on bazować na używanych obecnie rowerach, które zostałyby poddane gruntownej odnowie, a część jednośladów zostałaby wyposażona w specjalne adaptery umożliwiające zostawienie roweru w jednej z 10 nowych wypożyczalni. Świdnik i powiat świdnicki mogłyby dalej korzystać z systemu pod warunkiem, że odnowią wszystkie swoje jednoślady i wyposażą, co najmniej 30 proc. z nich we wspomniane adaptery.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pokaż jak atrakcyjny jest Lublin i wygraj nagrody

Pokaż jak atrakcyjny jest Lublin i wygraj nagrody

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna organizuje konkurs fotograficzny. Jego celem jest przedstawienie atrakcyjności miasta.

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team rozdawali karty w krajowych wyścigach

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team rozdawali karty w krajowych wyścigach

Pierwszą imprezą minionego tygodnia było 48 Kryterium Asów Tytani Kolarstwa Polskiego w Chorzowie. Przedstawiciele Lubelskie Perła Polski Cycling Team od samego początku nadawali ton rywalizacji na Górnym Śląsku.

"W sumie się nie stresuję". Ten egzamin zdaje dziś Juliusz z Lublina i tysiące ósmoklasistów
foto
galeria

"W sumie się nie stresuję". Ten egzamin zdaje dziś Juliusz z Lublina i tysiące ósmoklasistów

Równo o godzinie 9 uczniowie rozpoczęli egzamin z języka polskiego. Ponad 11 tys. ósmoklasistów zmierzy się z pierwszym w swoim życiu poważniejszym egzaminem.

Zrównoważony rozwój zaczyna się w domu: Zbiorniki na Wodę Deszczową

Zrównoważony rozwój zaczyna się w domu: Zbiorniki na Wodę Deszczową

Zbiorniki na deszczówkę to nie tylko ekologiczne rozwiązanie pomagające w gospodarowaniu zasobami naturalnymi, ale również praktyczne narzędzie, które może znacząco przyczynić się do zrównoważonego rozwoju każdego gospodarstwa domowego. W dobie rosnących cen wody i coraz bardziej widocznych skutków zmian klimatycznych, gromadzenie i wykorzystywanie wody deszczowej staje się nie tylko opcją, ale często koniecznością.

Praca z domu – poznaj zalety i wady

Praca z domu – poznaj zalety i wady

Od niedawna praca z domu stała się powszechnym modelem zatrudnienia, wykorzystywanym przez coraz więcej pracowników i pracodawców. Zdolność do wykonywania obowiązków zawodowych spoza biura daje zarówno pracownikom, jak i firmom szereg korzyści, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Warto bliżej przyjrzeć się zaletom i wadom pracy z domu, aby lepiej zrozumieć, jak ten model wpływa na pracowników i pracodawców.

Rodzinne piekło. Syn zwyrodnialec

Rodzinne piekło. Syn zwyrodnialec

Przez długie miesiące znęcał się nad matką. 32-latek trafił do aresztu.

Czy warto ocieplić stary dom? Jak zwiększyć komfort i wartość Twojego domu

Czy warto ocieplić stary dom? Jak zwiększyć komfort i wartość Twojego domu

Ocieplenie starego domu może być jedną z najważniejszych inwestycji, które możesz podjąć, aby poprawić komfort życia, zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i zwiększyć wartość swojej nieruchomości. W tej analizie przyjrzymy się różnym aspektom ocieplenia starych domów, włączając w to korzyści, techniki, a także możliwe wyzwania.

Były prezydent Niemiec wesprze inicjatywę z Zamościa
ZDJĘCIA
galeria

Były prezydent Niemiec wesprze inicjatywę z Zamościa

Z udziałem prof. dr hab. Horsta Köhlera, byłego prezydenta Niemiec odbyło się w Zamościu spotkanie poświęcone historii i bezpieczeństwu w Europie. Uczestniczyli w nim miejscowi samorządowcy i delegacja z Ukrainy.

Ósmoklasiści zaczynają maraton egzaminacyjny
Dzień Wschodzi
film

Ósmoklasiści zaczynają maraton egzaminacyjny

Dzisiaj pierwszy dzień egzaminów ósmoklasisty. To szczególny rocznik. Wyjątkowo mało liczny. Zazwyczaj kończących podstawówki w Lublinie jest 2 razy więcej. Dlaczego tak się dzieje i jakie będzie to miało przełożenie na rekrutację do szkół średnich? O tym w porannej rozmowie Dzień Wschodzi. Gościem Krzysztofa Kota jest dr Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina do spraw oświaty.

MKS FunFloor Lublin dzisiaj gra z KPR Gminy Kobierzyce o srebrny medal

MKS FunFloor Lublin dzisiaj gra z KPR Gminy Kobierzyce o srebrny medal

We wtorek MKS FunFloor może zostać wicemistrzem Polski. Aby tak się stało podopieczne Edyty Majdzińskiej muszą pokonać KPR Gminy Kobierzyce.

Przeczesywali bagna. Pan Jerzy przepadł bez śladu

Przeczesywali bagna. Pan Jerzy przepadł bez śladu

68-letni pan Jerzy zaginął w sierpniu ubiegłego roku. Poszukiwania nadal trwają. Niedawno policja przeczesywała bagna.

Nowy sposób odczytu wodomierzy. Usterki będą im niestraszne

Nowy sposób odczytu wodomierzy. Usterki będą im niestraszne

W Świdniku ruszyły testy nowego systemu odczytu wodomierzy za pomocą anten radiowych. Wszystko po to, by w przyszłości uniknąć usterek i wycieku wody.

Ostatni dzwonek na zapisy do przedszkola. Miejsca w 60 placówkach

Ostatni dzwonek na zapisy do przedszkola. Miejsca w 60 placówkach

Trwa uzupełniająca rekrutacja do publicznych przedszkoli w Lublinie. Wolne miejsca czekają na przedszkolaków w 60 placówkach.

Motor Lublin znalazł nowego dyrektora sportowego

Motor Lublin znalazł nowego dyrektora sportowego

Wszystko wskazuje na to, że Motor Lublin znalazł wreszcie nowego dyrektora sportowego. A zostanie nim Grzegorz Koprukowiak, ostatnio menedżer drugoligowej Pogoni Siedlce. W poniedziałek taką informację przekazał portal weszlo.com. Wieczorem sam zainteresowany zrezygnował z pracy w ekipie lidera eWinner II ligi.

Abolicja w bibliotece. Szansa na uniknięcie kary

Abolicja w bibliotece. Szansa na uniknięcie kary

Oddaj książki i nie płać kary. Biblioteka idzie na rękę spóźnialskim czytelnikom.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty