Podpowiadamy przedsiębiorcom, jak zdobyć europejskie fundusze. Dzisiaj o programie, który pomoże w założeniu małej firmy i wesprze funkcjonowanie już istniejącej.
Działanie 2.5 Promocja Przedsiębiorczości
Przeznaczony jest dla:
- osób, które nie są zarejestrowane jako bezrobotne (bez względu na ich doświadczenie zawodowe)
- chcą założyć przedsiębiorstwo
- nie były właścicielami przedsiębiorstwa i nie prowadziły działalności gospodarczej po 1 stycznia 2004 r.
W tym programie priorytetowo traktowane są osoby, które odchodzą z pracy w rolnictwie, grozi im utrata zatrudnienia oraz młodzi ludzie do 25 roku życia.
Jak się starać?
Musisz skorzystać z pośrednictwa instytucji uprawnionych do składania projektów. To: ośrodki Krajowego Systemu Usług, instytucje rynku pracy (m.in. urzędy pracy, OHP, agencje zatrudnienia, instytucje szkoleniowe), szkoły wyższe, organizacje pozarządowe, agencje rozwoju regionalnego i lokalnego, jednostki naukowe, ośrodki poradnictwa zawodowego i psychologicznego. Wymienione podmioty składają do Lubelskiej Fundacji Rozwoju projekty dotyczące m.in. szkoleń i usług doradczych dla osób pragnących założyć firmę. Jako przyszły przedsiębiorca, planujący ubiegać się o dofinansowanie, powinieneś zgłosić się do wspomnianych instytucji (których lista rankingowa zostanie opublikowana na stronie internetowej LFR) w celu skorzystania ze szkoleń i doradztwa (wspierających zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej).
Co zyskasz?
Pieniądze i wiedzę.
Jeśli weźmiesz udział we wspomnianych szkoleniach i zarejestrujesz działalność gospodarczą (jako mikroprzedsiębiorstwo*) możesz ubiegać się o bezzwrotne pieniądze. 700 zł co miesiąc przez pół roku od chwili zarejestrowania firmy. Tyle powinno wystarczyć na opłaty, np. ubezpieczenie społeczne czy zdrowotne. Jeśli nadal będziesz miał kłopoty i udokumentujesz je, to jest szansa, że pomoc będziesz otrzymywał przez kolejnych 6 miesięcy (nie dłużej jednak niż rok, do 12 miesiąca funkcjonowania). To nie wszystko. Możesz również starać się o jednorazową pomoc na zakup najpotrzebniejszego sprzętu, np. wyposażenia siedziby - dostaniesz 75 procent kosztów, maksymalnie 5 tys. euro.
Oczywiście zyskasz także wiedzę uczestnicząc w szkoleniach, m.in. o zasadach prowadzenia działalności gospodarczej, podnoszących kwalifikacje zawodowe, zyskasz diagnozę potrzeb Twojego przedsiębiorstwa, rodzaju i zakresu potrzebnej pomocy, opiekę indywidualnego doradcy.
Dodatkowe informacje można uzyskać w LFR (tel. 531 80 19, 531 80 07) lub w Urzędzie Marszałkowskim (tel. 74 24 181).
oprac. Rafał Panas