Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 kwietnia 2023 r.
10:05

Produkty z Lublina jadą do USA i Kambodży. Aliplast w tym roku wyda 70 mln zł na inwestycje

0 A A
Aliiplast
Aliiplast

Lubelszczyzna to przecież najlepsze miejsce do robienia biznesu - mówi Tomasz Ćwiek, dyrektor inwestycyjny spółki Aliplast i tłumaczy dlaczego znana firma nie przeniesie się do Warszawy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tamtym roku Aliplast świętował 20-lecie. Jaką pozycję udało się wypracować w tym czasie?

– Zarówno w Polsce, jak i w Europie utrzymujemy mocną, drugą pozycję jako systemodawcy systemów aluminiowych. Dostarczamy je na cztery kontynenty. Kompleksowe rozwiązania z zakresu stolarki okienno-drzwiowej i fasadowej trafiają do kilkunastu krajów w tym: Słowacji, Czech, Rumunii, Bułgarii i krajów nadbałtyckich, Bałkanów,Stanów Zjednoczonych, Kanady, a także do Australii i Kambodży.

No właśnie. Pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja, wzrost cen mediów. Jak bardzo was to dotknęło?

– Żyjemy w bardzo nieprzewidywalnych czasach. Ponieważ świat się nieustannie zmienia to naszym głównym celem jest nadążanie i oczywiście wyprzedzanie tych zmian. Podam przykład. Każdego roku, w listopadzie układamy biznesplan na cały następny rok. Ale pierwszego roku z Covid 19 biznesplan zmienialiśmy aż pięć razy. W kwietniu 2020 r. musieliśmy zaciągnąć, podobnie jak cały świat, hamulec. Ale nawet wtedy nikt z nas nie pracował zdalnie. Nawet biuro w myśl zasady „wszystkie ręce na pokład.. Chwilę później naszym głównym problemem było to, żeby nadążyć za sukcesem. Bo to był boom. Ponieważ w niektórych państwach zakłady produkcyjne stawały, my mieliśmy 30-procentowe wzrosty zamówień. Stanęliśmy przed wyzwaniem, jakim było zapewnienie odpowiedniej przestrzeni magazynowej, a nie było to łatwe, gdyż pandemia zamroziła niektóre inwestycje, takie jak na przykład budowa nowej, kolejnej hali. Tutaj należą się wielkie podziękowania dla całego zespołu, w szczególności dla pracowników z produkcji, którzy pomimo panującego strachu byli z nami i realizowali plany produkcyjne. To dzięki nim przetrwaliśmy. Zawsze powtarzamy, że nasza firma to LUDZIE i to nasz największy potencjał.

A wracając do wzrostu cen…

– Poniekąd jesteśmy jeszcze zabezpieczeni, bo mieliśmy podpisane wieloletnie kontrakty. Podwyżki o 100 czy 200 procent za prąd, o których mówiło się głośno, na szczęście nas ominęły. Chronieni jesteśmy także w tym roku i zobaczymy, co będzie dalej. Natomiast faktycznie to wszystko przekłada się na to, że trudniej teraz prowadzić biznes. Trudno też pogodzić nasze problemy w tym zakresie z problemami pracowników, którzy też przecież płacą wyższe rachunki. A zatrudniamy blisko tysiąc osób. Musieliśmy im zbilansować wzrosty kosztów życia poprzez podwyżkę wynagrodzenia. Dodatkowo staramy się raz do roku o podwyżki dla wszystkich pracowników. Solidarnie. Oczywiście są też indywidualne podwyżki wynikające np. ze stażu pracy czy z zaangażowania danego pracownika.

Musimy też, biorąc np. pod uwagę sytuację geopolityczną, w tym sytuacje w Ukrainie, być na bieżąco, czekać, obserwować i reagować podejmując bardzo szybkie działanie korygujące. Ale patrzymy w przyszłość optymistycznie. Być może w Polsce sprzedaż trochę wyhamowała, ale ratuje nas eksport. Poza tym nasza firma ma dosyć długi czas reakcji na to, co się dzieje globalnie. Umowy np. z inwestorami podpisujemy często na dłuższy okres czasu. Produkcja i kompletacja systemów, potem prefabrykacja stolarki często trwa jeszcze jak trwa budowa.

Powiedział pan, że musicie czekać i obserwować. A co z inwestycjami? Czy to dobry czas na inwestowanie?

– W tym roku mamy 70 mln zł na inwestycje dotyczące kontynuacji rozpoczętych już projektów i to bardzo wysoki poziom. Realizacje tych projektów to II- III kwartał tego roku. W trakcie będziemy analizować, które projekty możemy zamrozić i przesunąć realizację na rok 2024. Z jednej strony są decyzje o inwestowaniu, ale jest też rozsądek. Można powiedzieć, że codziennie zadajemy sobie te samo pytanie wydawać teraz pieniądze czy poczekać rok, zaoszczędzić parę milionów i zobaczyć, co się wydarzy na rynku.

A co udało się zrealizować ostatnio?

– W tym roku zakończyliśmy i odebraliśmy budowę hali, o powierzchni 5 500 mkw. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy będziemy odbierać kolejny zakład o powierzchni 6 tys. mkw. A dziś całość Grupy Aliplast Polska ma już 70 tys. mkw. powierzchni produkcyjno-magazynowej, więc będzie tylko lepiej. Naszym atutem i przewagą rynkową jest to, że wszystko mamy pod jednym dachem i na jednym poziomie. A to oznacza, że nie ponosimy dodatkowych kosztów związanych np. z transportem między magazynem a zakładem produkcyjnym. Po drugie, jeśli trzeba przewieźć profile wyciskane do obróbki powierzchniowej nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami związanymi z pakowaniem, transportem i z rozładunkiem. Po trzecie, dzięki takim rozwiązaniom logistycznym możemy zaoferować klientom znacznie krótszy czas realizacji niż konkurencja.

Dodatkowo Aliplast uruchomił nowe linie produkcyjne, wprowadzając na rynek nowy segment produktów: żaluzje fasadowe SunFAs, pergole bioklimatyczne NUUN czy nowoczesne systemy osłonowe typu zip Screen. Cały czas obserwujemy trendy na rynku i dostosowujemy, często rozszerzając swoją ofertę.

Nie myśleliście nigdy pokusy żeby zmienić siedzibę? Wymienić Lublin na Warszawę?

– Swoją działalność Aliplast rozpoczynał przy ul. Diamentowej. Wraz z rozwojem firmy oraz rozbudową parku produkcyjno-technologicznego koniecznie potrzebowaliśmy przestrzeni do rozwoju, a taką w Lublinie zapewniała Strefa Ekonomiczna. A Lubelszczyzna to przecież najlepsze miejsce do robienia biznesu. Bo nasz biznes jest wyjątkowy. Mamy bardzo spłaszczone struktury zarządu, co pozwala nam na efektywniejsze podejmowanie decyzji niż w korporacjach. Może dlatego nie zależy nam na lokalizacji w stolicy. Zamiast myśleć o tym, jesteśmy bardziej skoncentrowani na relacjach międzyludzkich wewnątrz firmy. Jesteśmy grupą kapitałową z większościowym udziałowcem jakim jest fundusz inwestycyjny ale staramy się zachować standard firmy bardziej rodzinnej. To pozwala na szybsze podejmowanie decyzji, a za decyzyjnością idzie sukces. Nie mamy rady nadzorczej, a zarząd składa się dosłownie z kilku osób dlatego podejmowanie decyzji przed jakąkolwiek inwestycją jest u nas parę razy szybsze niż u konkurencji, dlatego właśnie tak dobrze radzimy sobie ze zmianami.

Skoro jesteście tak zakorzenieni w Lubelszczyźnie to czy tu prowadzicie działania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu?

– To jeden z najlepszych obszarów działalności! Nazywam to niepoliczalnym szczęściem. Dwa lata temu zauważyliśmy, że jesteśmy już tak dużą firmą, że nasze oddziaływanie na ludzi i na otoczenie może być naprawdę duże. Oczywiście to wymaga ekstra pracy i nie jest takie proste. Mimo to pomagamy i chcemy pomagać, bo widzimy sens angażowania się i cieszy nas to, co możemy zrobić dla lokalnej społeczności. Dlatego nasza Grupa zadecydowała, że czas sformalizować wszystkie nasze działania i powstała Fundacja Grupy Aliplast. Po roku działania widzimy, że rozstrzał w zrealizowanych projektach był od A do Z. Wciąż analizujemy na czym się skupić, co dla nas i dla otoczenia jest najkorzystniejsze i najważniejsze. W ubiegłym roku zrealizowaliśmy projekt „Aliplast bieg na 5 biegniemy dla Ukrainy”, a w tym roku będą już dwa biegi. Współpracujemy z Fundacją Rozwoju Sportu. A pierwszy bieg odbędzie się już w kwietniu i oczywiście cel będzie charytatywny. Fundacja ma zaplanowanych wiele innych aktywności do końca roku. Niektóre z nich, na przykład Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej organizujemy już po raz drugi, i chcemy aby była to impreza cykliczna. Wykorzystując naszą rozmowę chciałbym zaprosić wszystkich do udziału w naszym projekcie - gramy już 13 maja. Cały czas jesteśmy gotowi też na coś nowego i czekamy na chętnych, którzy przyjdą z pomysłami na to, co powinniśmy zrobić żeby szerzyć dobro.

www.aliplast.pl/

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

Jak informuje DORSZ, poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie

Polskie wojsko w stanie najwyższej gotowości. Rosja atakuje zachodnią Ukrainę

Dzisiaj nad ranem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na cele w Ukrainie, także jej zachodniej części. Polskie wojsko zareagowało natychmiast.

Szymon Strzałkowski ma za sobą przeszłość w ligach centralnych

LNBA: Nieoczywisty bohater

Meczem kolejki w rozgrywkach LNBA w minioną sobotę śmiało można określić potyczkę Alco z Alfachem Team. Obie ekipy są w grze o najlepszą czwórkę, która później będzie rywalizowała w fazie play-off o mistrzostwo LNBA. Po 9 serii gier bliżej tego celu jest Alco, które pokonało Alfachem Team 61:58.

Piotr Ziółkowski to jeden z liderów Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Problemy Symbitu

The Reds i Symbit – to prawdopodobnie te dwa zespoły stoczą walkę o mistrzostwo rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W miniony weekend spore problemy z odniesieniem zwycięstwa miał ten drugi zespół, który długo męczył się z silnym w tym sezonie Back to the Roots.

Jeden z przykładowych widoków prezentujących odnowiony Rynek w Wąwolnicy. Więcej szczegółów mieszkańcy gminy poznają w przyszłym tygodniu
ARCHITEKTURA

Bez wycinki, ale nowocześnie. Porozmawiają o nowym Rynku w Wąwolnicy

W przyszłym tygodniu, we wtorek, mieszkańcy miasta i gminy Wąwolnica będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak ma wyglądać odnowiony Rynek z położonym w centrum skwerem. Architektoniczna koncepcja wchodzi do etapu społecznych konsultacji.

Edyta Geppert zaśpiewa w Zamościu w niedzielę, 19 stycznia
KONCERT
19 stycznia 2025, 17:00

Pierwsza dama polskiej estrady: w niedzielę w Zamościu

Najpiękniejsze dzieła polskiej piosenki literackiej będzie można w niedzielę (19 stycznia) usłyszeć w Zamościu. Na dodatek w wyjątkowym wykonaniu - Edyty Geppert.

Michael Fassbender i Jodie Turner-Smith w serialu The Agency
DO ZOBACZENIA
film

The Agency: Szpiegowska premiera już w lutym (wideo)

Michael Fassbender, Richard Gere, Jeffrey Wright i Jodie Turner-Smith w szpiegowskim thrillerze The Agency. Premiera 10 lutego.

Chełm w budowie: Plany inwestycyjne na 2025 rok
PLANY I PIENIĄDZE

Chełm w budowie: Plany inwestycyjne na 2025 rok

Ambitne plany samorządu miasta potwierdza „prorozwojowy budżet” na poziomie ponad pół miliarda złotych. Co przewiduje harmonogram inwestycji na ten rok?

Szarpał i bił swoją partnerkę. Teraz grozi mu pięć lat

Szarpał i bił swoją partnerkę. Teraz grozi mu pięć lat

Włodawscy policjanci zatrzymali 46-latka, który szarpał i bił swoja konkubinę. Jak ustalili mundurowi, mężczyzna od kilku miesięcy znęcał się nad kobietą.

Kolędowanie u Barnardynów
31 stycznia 2025, 19:00

Kolędowanie u Barnardynów

Już 31 stycznia odbędzie się wydarzenie – „Niezła szopka u Bernardynów”, które potrwa do 1 lutego.

Rok 2025 przyniósł kilka zmian dla pasażerów komunikacji miejskiej w Puławach. Od tygodnia działa nowy rozkład jazdy, nieco odchudzony w stosunku do starego. Kolejne nowości zaplanowano na maj
PUŁAWY

Mniej połączeń, droższe bilety. Ale za rok będą jeździć elektryki

Miejski Zakład Komunikacji od tygodnia testuje nowy rozkład jazdy, w którym brakuje m.in. linii M1 i M2. Na ośmiu innych wprowadzono ograniczenia liczby kursów - chodzi o te prowadzące do Zakładów Azotowych i Kazimierza Dolnego. Spółka planuje także nowe inwestycje.

"Znajomi" poprosili ich o przelew na Blika. Tak stracili pieniądze

"Znajomi" poprosili ich o przelew na Blika. Tak stracili pieniądze

Tu 6700, tam 1600 złotych. Wystarczyło, że na konta ich znajomych włamali się oszuści.

Nowy trener w sztabie Motoru Lublin
KADRY

Nowy trener w sztabie Motoru Lublin

Sztab szkoleniowy Motoru Lublin ciągle rośnie w siłę. Na początku przygotowań do rundy wiosennej beniaminek PKO BP Ekstraklasy ogłosił, że z bramkarzami oprócz Marcina Zapała będzie pracował także Jarosław Tkocz. We wtorek okazało się, że do żółto-biało-niebieskich dołączył jeszcze Jakub Deszczka.

System amunicji krążącej WARMATE
WSPÓŁCZESNE POLE WALKI

Obserwacja i identyfikacja. Ćwiczenia z dronami kamikadze

Dron kamikadze może przez godzinę unosić się nad danym obszarem w oczekiwaniu na wybór celu. A przez cały czas może zapewnić przewagę na polu walki. Jak wyglądają ćwiczenia operatorów systemu WARMATE z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

89,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

105,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty