Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 września 2013 r.
18:57
Edytuj ten wpis

Drogie limuzyny dla lubelskich urzędników

Autor: Zdjęcie autora red
W styczniu br. luksusowe audi stało już przed rektoratem Uniwersytetu Przyrodniczego. (Maciej Kaczan
W styczniu br. luksusowe audi stało już przed rektoratem Uniwersytetu Przyrodniczego. (Maciej Kaczan

Zamówienie luksusowej limuzyny dla lubelskiego fiskusa wywołało wiele kontrowersji. Ale to nie jedyny przetarg na samochody, który wzbudził tak wielkie emocje

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Spośród 12 samochodów, jakie Ministerstwo Finansów zamówiło dla fiskusa w całej Polsce, uwagę zwróciło auto dla Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie. A to dlatego, że resort zamówił limuzynę z silnikiem benzynowym o pojemności co najmniej 2451 cm3 i o mocy nie mniejszej niż 250 KM z automatyczną skrzynią biegów, napędem na cztery koła itd.

Limuzyna dla fiskusa

Ceny takich aut – audi, mercedesów, BMW, volvo, volkswagenów – zaczynają się od niemal 200 tys. zł, ale na ogół trzeba za nie zapłacić ok. ćwierć miliona złotych. Droższych samochodów fiskus nie brałby raczej pod uwagę, gdyż o wyborze decyduje w tym przypadku cena.
– W segmencie premium, a o taki tu chodzi, już silniki 2-litrowe mają bardzo dobre parametry, a samochody wyposażone w takie jednostki są tańsze. Tak duże silniki nie są potrzebne urzędnikom fiskusa, chyba że chcą ścigać przestępców skarbowych – powiedział nam Wojciech Drzewiecki, szef Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Marek Kostyła, rzecznik Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie, poinformował nas, że samochód będzie użytkowany jako oznakowany radiowóz do szukania przemycanych towarów. "W związku z powyższym (...) samochód powinien posiadać parametry odpowiednie do wykonywanych przez pracowników oddziału realizacyjnego zadań (np. pościgi)” – czytamy w piśmie od rzecznika, który dodaje, że samochód będzie koloru białego z oznaczeniami "Kontrola Skarbowa”.

Nikt nie zarzuca fiskusowi złamania prawa, ale na prasowe doniesienia o tym samochodzie zareagował wczoraj poseł Michał Kabaciński z Ruchu Palikota. Rozesłał do mediów list, jaki skierował do ministra finansów Jacka Rostowskiego. Czytamy w nim m.in.:

"Jako Minister przyzwyczaja Pan urzędników do wysokich standardów, co za tym idzie wydatków. Polityka Ministerstwa obejmuje jedynie podnoszenie obciążeń podatkowych nakładanych na obywateli – wbrew wszystkim pozorom Polacy nie chcą płacić jak najwięcej. Ja nie wyrażam zgody, jako obywatel, reprezentant Lubelszczyzny i podatnik na opłacanie bezużytecznych, co więcej bezzwrotnych inwestycji. W dobie kryzysu, który ponoć jedynie puka do granic naszego państwa, zwłaszcza Ministerstwo Finansów powinno zająć się optymalizowaniem wydatków, oszczędzaniem, prowadzeniem zbilansowanej, ostrożnej polityki skarbowej, zamiast trwonić ponad 200 tysięcy złotych w perłowe wymagania lubelskiego fiskusa (...). Proszę poszukać wydatków na luksusy we własnej kieszeni, bez sięgania do portfela obywatela, lub zacząć poważnie zajmować się problemami finansowymi, z jakimi boryka się nasze państwo (...).

Volvo dla lotniska

W 2011 roku głośna była sprawa zakupu samochodu służbowego dla spółki Port Lotniczy Lublin. Port tak ustalił warunki publicznego zamówienia, że tylko volvo S80 (ok. 140 tys. zł) mogło je spełnić. Inne sprawdzone przez nas marki nie miały szans.

Po wielu naszych publikacjach PLL ostatecznie nie kupił volvo. Anita Wichniak-Olczak, rzecznik Urzędu Zamówień Publicznych w Warszawie powiedziała nam: Nie można mówić o zachowaniu zasady uczciwej konkurencji w sytuacji, gdy przedmiot zamówienia określany jest w sposób wskazujący na konkretny produkt. Przy czym produkt ten nie musi być nazwany przez zamawiającego, wystarczy, że wymogi i parametry określone są tak, że aby je spełnić, oferent musi dostarczyć jeden konkretny produkt (wyrok Zespołu Arbitrów z 20 kwietnia 2004 r.). Ponadto w wyroku z 11 stycznia 2008 r. Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że zamawiającemu wolno określić przedmiot zamówienia w sposób odpowiadający jego potrzebom, pod warunkiem, że określenie przedmiotu zamówienia nie spowoduje wyeliminowania konkurencji poprzez wskazanie na konkretne rozwiązania techniczne, które oferuje tylko jeden dostawca.

Audi dla uniwersytetu

W 2012 roku Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie ogłosił przetarg, w którym mógł wygrać dostawca tylko jednego modelu samochodu. – Parametry przetargu wskazują jedną konkretną konfigurację audi A6 – mówił nam Łukasz Michalski z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Zgłosił się jeden dostawca. Uczelnia zdecydowała się kupić zaproponowane auto. To audi A6 (za blisko 210 tys. zł brutto). – Samochód miał być duży, rektorski. Tym się kierowałem. Ale nie parametrami audi – tłumaczył się pracownik uczelni, który przygotowywał zamówienie.

Radiowozy dla Straży Miejskiej

Również w ubiegłym roku przetarg na nowe radiowozy dla Straży Miejskiej w Lublinie został ustawiony pod konkretny model – ustalili kontrolerzy z Ratusza.

Za cztery skody octavie kierowana przez Waldemara Wieprzowskiego SM zapłaciła ponad 220 tys. złotych. Komendant stracił stanowisko.

Pozostałe informacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł
galeria

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł

Urząd Marszałkowski w Lublinie rozdał fundusze dla samorządów. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 dofinansowanie na niskoemisyjny transport miejski otrzymało cztery podmioty.

Huczwa Tyszowce wywiozła remis 2:2 z boiska Omegi Stary Zamość

PoGrom w spotkaniu kolejki zamojskiej okręgówki, Omega i Huczwa na remis

Sąsiadujące w tabeli Omega Stary Zamość i Huczwa Tyszowce podzieliły się punktami po remisie 2:2. Wicelider Tanew Majdan Stary rozbiła lidera Grom Różaniec 6:1.

Ekran akustyczny przy SP nr 4 w Puławach

Prezydent Puław trafi do więzienia. "Bezduszne, kalekie prawo"

Za otwarcie boiska sportowego dla mieszkańców Puław - mimo sądowego zakazu - prezydent Paweł Maj odbędzie karę pięciu dni pozbawienia wolności. Samorządowiec spędzi je w więzieniu w Opolu Lubelskim. To skutek odrzucenia proponowanej przez sąd grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Do hiszpańskiej Barcelony polecimy z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair.
ZDJĘCIA
galeria

¡Hola Barcelona! Ryanair uruchomił loty do Girony

Port Lotniczy Lublin poszerza swoją ofertę o kolejne atrakcyjne połączenie. Od poniedziałku pasażerowie mogą polecieć bezpośrednio do hiszpańskiej Barcelony. To doskonała wiadomość dla miłośników podróży i mieszkańców województwa lubelskiego.

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

To wcale nie jest prima aprilis. Politechnika Lubelska 1 kwietnia zaprasza przyszłych studentów by poznali szeroką ofertę uczelni.

Padwa musiała uznać wyższość rywali z Żukowa

Niespodziewana porażka Padwy, AZS AWF Biała Podlaska z cenną wygraną

KPR Padwa Zamość bez punktów, AZS AWF Biała Podlaska powiększył dorobek o wygraną z SMS ZPRP I Kielce.

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić
galeria

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Lublin. Ulica Chłodna, niedaleko ulica Kunickiego. Niedaleko dworzec, tuż przy skrzyżowaniu komisariat policji. A tuż za nim istne wysypisko śmieci w samym sercu miasta. Miasto o tej sytuacji wie, ale nie może zrobić praktycznie nic.

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Współczesny marketing internetowy wymaga ciągłego mierzenia efektywności działań. Jednym z najważniejszych narzędzi, które umożliwiają to monitorowanie, są KPI (Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki efektywności. Dzięki nim można precyzyjnie ocenić, czy strategie marketingowe przynoszą pożądane rezultaty. W artykule tym przyjrzymy się definicji KPI w marketingu internetowym oraz przedstawimy konkretne przykłady wskaźników, które warto stosować, aby optymalizować działania marketingowe w sieci.

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy
patronat

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy

W Teatrze Osterwy wiosna pachnie premierami. Pachnie też ... dziecięcą wyobraźnią! A wszystko za sprawą Inkubatora Osterwy – miejsca, gdzie marzenia o teatrze materializują się bardzo szybko.

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we współpracy z funkcjonariuszami z Warszawy zatrzymali 29-letniego obywatela Ukrainy poszukiwanego przez hiszpańskie organy ścigania. Mężczyzna zostanie deportowany do kraju, gdzie będzie odbywać karę.

Ponad 14 tysięcy kibiców na meczu Motor Lublin - Stal Mielec
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Ponad 14 tysięcy kibiców na meczu Motor Lublin - Stal Mielec

Pełna rehabilitacja. Piłkarze Motoru świetnie odpowiedzieli na porażkę z Górnikiem Zabrze. W niedzielę rozbili u siebie Stal Mielec 4:1. Spotkanie na Motor Lublin Arenie oglądało 14195 osób i chyba nie było takich, którzy wychodzili ze stadionu niezadowoleni. Sprawdźcie nasze zdjęcia z trybun.

Jak wyłonić najlepszy software house w zaledwie 3 ruchach?

Jak wyłonić najlepszy software house w zaledwie 3 ruchach?

Wybór odpowiedniego software house’u to jedna z najważniejszych decyzji, jeśli chodzi o tworzenie sklepów internetowych. Aby zwiększyć sprzedaż, zoptymalizować koszty i wykorzystać nowoczesne technologie, musisz znaleźć partnera, który rozumie Twoje potrzeby. Oto trzy najważniejsze kryteria, które pomogą Ci w podjęciu decyzji: doświadczenie, elastyczność technologiczna i komunikacja. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty