Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 sierpnia 2021 r.
6:33

Dworzec w Lublinie ma zostać zabytkiem. Nie każdemu to się podoba

Wybudowany w latach 60. ubiegłego wieku budynek powstał według projektu Wiesława Żochowskiego
Wybudowany w latach 60. ubiegłego wieku budynek powstał według projektu Wiesława Żochowskiego (fot. Piotr Michalski)

Dworzec autobusowy przy al. Tysiąclecia w Lublinie może stać się zabytkiem. Na to nie zgadza się zarządzająca obiektem spółka podległa marszałkowi województwa. Dlatego konserwator zabytków wszczął postępowanie w tej sprawie z urzędu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Próbowaliśmy rozmawiać z zarządcą terenu i przekonać go, że wpis do rejestru zabytków jest zasadny. Nie przyniosło to skutku, bo spotkaliśmy się z brakiem zrozumienia. My natomiast uważamy, że ten budynek jest wartościowy – przekonuje Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

W ubiegłym tygodniu wszczął z urzędu postępowanie o wpisaniu gmachu dworcowego przy al. Tysiąclecia do rejestru zabytków. Chodzi o wybudowany w latach 60. ubiegłego wieku budynek, który powstał według projektu Wiesława Żochowskiego, wieloletniego prezesa Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Konstrukcję zaprojektował Eugeniusz Szurgot. Ich praca została wybrana z pięciu wykonanych przez różne zespoły.

„Mało interesująca – w rozumieniu dzisiejszej estetyki – architektura budynku dworca, była nowoczesną w czasie jego powstawania i odzwierciedlała panujące tendencje, mieszczące się w pojęciu modernizmu. Publikacje z lat 70. XX wieku promujące Lublin jako miasto, zazwyczaj zawierają fotografie dworca PKS jako jednego z ważniejszych obiektów „nowego” Lublina, świadczących o rozwoju miasta. Dlatego też za uznaniem zabytkowych wartości budynku dworca przemawiają jego wartości naukowe i historyczne – jako świadectwa przeszłej epoki w architekturze polskiej – pisał konserwator w jednym z pism do spółki Lubelskie Dworce, w których prosił o rozważenie wpisania obiektu do rejestru zabytków. Za każdym razem spotykał się z odmową.

Nie dostrzegają walorów

Od Andrzeja Wójtowicza, wiceprezesa marszałkowskiej spółki słyszymy, że sprawa jest analizowana. Jeszcze w tym spotkaniu ma dojść do spotkania z konserwatorem.

– Cały czas zastanawiamy się, jakie są te walory zabytkowe, bo na dzień dzisiejszy ich nie dostrzegliśmy. Na dzień dzisiejszy nie jestem przekonany, że ten budynek powinien być wpisany do rejestru zabytków – mówi Wójtowicz.

Istotne jest to, że według aktualnych planów dworzec w tym miejscu ma funkcjonować do końca 2022 roku. Później autobusy przeniosą się na powstający w sąsiedztwie stacji kolejowej Lublin Główny Dworzec Metropolitarny. Przy al. Tysiąclecia może pozostać na przykład dworzec przesiadkowy, ale szczegóły w tej kwestii nie są jeszcze znane. Wiadomo jednak, że ten teren na pewno zmieni swoje przeznaczenie.

– Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania mogą tu powstać np. biurowce, hotele czy placówki ochrony zdrowia z wyłączeniem szpitali. W tej chwili trwają analizy, a decyzje będą podejmowane, kiedy będziemy mieli stuprocentową pewność dotyczącą dokładnej daty przenosin – mówi Wojtowicz. Dopytywany o to, jaka przyszłość może czekać obecny budynek dworcowy, dodaje: – Nie jest przesądzone, że stąd zniknie. Może na przykład zostać wtopiony w nową zabudowę. W tej chwili nie ma żadnych planów, czy będzie wyburzany, czy tu zostanie.

Zdania podzielone

O opinie na temat wpisu do rejestru zabytków pytaliśmy wczoraj osoby napotkane na dworcu. Zdanie są podzielone. – Szczerze? Jest mi to obojętne. Ale moim zdaniem nie ma to żadnych walorów. Widziałbym tu raczej coś bardziej nowoczesnego i estetycznego – mówi Mateusz z Lublina.

– To dobry pomysł. Dzisiaj nie docenia się takich budynków, a takich miejsc nie spotyka się w Polsce za dużo. Jest estetyczny, specyficzny, ale bardzo zaniedbany – przyznaje Marietta Łata, pochodząca z Kraśnika mieszkanka Warszawy. – Potrzebuje remontu, ale warto go tu zostawić – dodaje towarzysząca jej warszawianka Laura Andrzejak.

– Są ładniejsze budynki, ale gdyby go wyremontować, mógłby wyglądać miło dla oka – uważa kobieta handlująca przy jednym z pobliskich straganów. – Ludzie się nim raczej nie zachwycają, ale też nie krytykują. Każdy goni na autobus i nie zastanawia się nad walorami estetycznymi.

Po wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wpisania budynku do rejestru zabytków, Lubelskie Dworce mają 14 dni na zajęcie oficjalnego stanowiska w tej kwestii. Po jego otrzymaniu konserwator wyda decyzję i nietrudno się domyślić, że będzie ona pozytywna. Spółka będzie mogła się od niej odwołać do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

(fot. Piotr Michalski)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Po wyjazdowym remisie z LZS Sielczyk trener Orląt Łuków Adrian Świderski podał się do dymisji

Orlęta Łuków bez trenera, 11 goli Lutni Piszczac i wszystkie wyniki bialskiej okręgówki

Podział punktów w meczu LZS Sielczyk z Orlętami Łuków sprawił, że do dymisji podał się szkoleniowiec łukowian Adrian Świderski. Dymisja została przyjęta. ŁKS Łazy wygrał po raz pierwszy w rundzie wiosennej. Rezerwy Podlasia II Biała Podlaska lepsze od Unii Krzywda. Victoria Parczew rozbiła Kujawiaka Stanin, a Az-Bud Komarówka Podlaska Sokoła Adamów. Lutnia Piszczac rozgromiła Grom Kąkolewnica 11:1.

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

W niedzielę 11 maja Lublin stanie się centrum narodowych obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Wydarzenie upamiętni 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, która na trwałe wpisała Polskę w mapę europejskiej cywilizacji.

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

Wybór odpowiedniego oprogramowania stanowi często punkt zwrotny w rozwoju przedsiębiorstwa. Decyzja między systemem dedykowanym a gotowym bywa trudna, gdyż wpływa na funkcjonowanie firmy, jej efektywność i koszty operacyjne. Warto zatem przyjrzeć się najważniejszym aspektom obu rozwiązań, aby zrozumieć, które może okazać się bardziej korzystne.

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju
Dzień wschodzi
film

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy Adama Leśniaka, przewodniczącego Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej. W energetycznej rozmowie opowiada o idei Juvenaliów, zdradza szczegóły tegorocznego line-upu i podkreśla, jak ważną rolę odgrywa kultura studencka w budowaniu tożsamości akademickiej.

Piłkarze KS Cisowianka Drzewce przegrali w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce w końcówce stracił wszystkie punkty w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce był na prowadzeniu przez większość spotkania, ale kompletnie zawalił końcówkę i wyjechał z Bełżyc bez punktu.

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Choć ostatnie przymrozki postraszyły sadowników z Lubelszczyzny, na razie – odpukać w niemalowane jabłonie – większych strat nie ma. Jak uspokaja Krzysztof Cybulak, wiceprezes Związku Sadowników RP, skutki ochłodzenia są na razie lokalne i niezbyt dotkliwe. Ale na ostateczne oceny trzeba jeszcze chwilę poczekać.

Sparta Rejowiec Fabryczny nie ma łatwej rundy wiosennej

Wiosna nie leży Sparcie, Bug rozbił Brata i komplet wyników chełmskiej okręgówki

Prowadzący w tabeli Bug Hanna rozbił Brata Siennica Nadolna. Sparta Rejowiec Fabryczny nie dała rady Ogniwu Wierzbica. W meczu o podwójną stawkę Hetman Żółkiewka pokonał Granicę Dorohusk. Astra Leśniowice wywiozła komplet punktów z boiska Frassatiego Fajsławice. Wyjazdowe zwycięstwo Włodawianki z rezerwami Chełmianki.

Parking w miejsce targowiska

4 złote za godzinę postoju osobówki na parking przy ul. Ruskiej w Lublinie

Na miejscu zlikwidowanego targowiska przy ul. Ruskiej spółka Lubelskie Dworce, tak jak zapowiadała, uruchomiła parking. Przygotowano ok. 100 miejsc postojowych. Godzina parkowania samochodu osobowego kosztuje 4 złote, busa 5 złotych, autobusu 7 złotych.

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Mistrzowie Polski kolejny raz zdobyli Wrocław!
ZDJĘCIA
galeria

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Mistrzowie Polski kolejny raz zdobyli Wrocław!

Hit trzeciej kolejki PGE Ekstraligi nie zawiódł, choć obfitował w niebezpieczne zdarzenia. Po zaciętej, pasjonującej, ale momentami i niebezpiecznej walce Orlen Oil Motor Lublin wygrał we Wrocławiu z tamtejszą Betard Spartą Wrocław 47:43!

Stal Kraśnik wróciła w sobotę z bardzo dalekiej podróży

Stal Kraśnik znowu odwróciła losy meczu, Granit w gazie i reszta wyników Keeza IV ligi

Męczyła się w tej serii gier Lublinianka, a chyba jeszcze bardziej w sobotę na trzy punkty musiała się napracować Stal Kraśnik. Drużyna Rafała Kabasy po raz kolejny przegrywała do przerwy w domowym spotkaniu. Tym razem z rezerwami Avii Świdnik. Dopiero w doliczonym czasie gry zadała dwa ciosy i odwróciła losy zawodów.

Betard Sparta Wrocław - Orlen Oil Motor Lublin [zapis relacji na żywo]

Betard Sparta Wrocław - Orlen Oil Motor Lublin [zapis relacji na żywo]

Czas na hit trzeciej kolejki PGE Ekstraligi. O godzinie 19.30 Betard Sparta Wrocław podejmie u siebie Orlen Oil Motor Lublin. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo z tego spotkania

Julia Piętakiewicz świętuje zdobycie gola

GKS Górnik Łęczna sensacyjnie ograł lidera tabeli z Katowic

Zwycięstwo katowiczanek w Łęcznej dałoby im mistrzowski tytuł. Zawodniczkom z Górnego Śląska nie udało się jednak już w sobotę włożyć mistrzowskiej korony, bo Górnik rozegrał mecz niemal perfekcyjny i stał się pierwszym zespołem w tym sezonie, który odebrał punkty katowiczankom.

Daniel Eze w końcówce meczu z Koroną II niemal zapewnił Świdniczance zwycięstwo

Świdniczanka blisko wygranej w meczu z Koroną II Kielce i przełamanie Podlasia

Po niedzielnym meczu z Koroną II Kielce w brody na pewno będą sobie pluć gracze Świdniczanki. Chociaż piłkarze trenera Łukasza Gieresza przegrywali 0:1, to jeszcze przed przerwą wyrównali. A w drugiej połowie spokojnie zasłużyli przynajmniej na jedną bramkę. Niestety, zostało 1:1.

Chełmianka traci obecnie do drugiego w tabeli KSZO siedem punktów

Chełmianka przegrała z KSZO. Koniec marzeń o barażach?

Przed wyjazdowym starciem z KSZO Chełmianka traciła do wicelidera tylko cztery punkty. Łatwo policzyć, że w przypadku wygranej szanse na zajęcie drugiej lokaty i grę w barażach o awans byłyby dużo większe. Niestety, biało-zieloni przegrali 0:3.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty