Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 listopada 2020 r.
8:31

Lubelska księgarnia z szansą na przetrwanie "Dziś jest we mnie zdecydowanie więcej optymizmu"

11 0 A A
(fot. Elwira Przyjemska prowadząca bloga książkowego Księgarka na regale)

Z Karoliną Pikułą, właścicielką księgarnio-kawiarni Między Słowami w Lublinie rozmawiamy o akcji „Książka na telefon” i o tym, jak zareagowali na nią czytelnicy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tydzień temu powiedziała pani, że jeśli nic się nie zmieni, przetrwacie maksymalnie dwa miesiące. A potem będziecie musieli zamknąć księgarnię

- Tak było. Nie tylko nasza, ale wszystkie księgarnie stacjonarne w całej Polsce świeciły pustkami. Bez czytelników było smutno, ponuro i niepokojąco. Dlatego zdecydowaliśmy się na ograniczenie stacjonarnej działalności do dwóch dni: wtorku i czwartku w godz. 13-17.30. W pozostałe dni zapraszaliśmy do składania zamówienia przez telefon lub internet.

Co się zmieniło po tym jak napisaliśmy o akcji „Książka na telefon”?

- Otrzymaliśmy mnóstwo wiadomości na facebooku i instagramie. Były maile i telefony. Czytelnicy pisali, że byli kiedyś w naszej księgarnio-kawiarni i bardzo im się podobało. Obiecywali, że gdy tylko będzie to możliwe znów będą nas odwiedzać i przy kawie lub herbacie wybierać ksiązki. To sprawiło, że dziś jest we mnie zdecydowanie więcej optymizmu niż podczas naszej poprzedniej rozmowy. Wierzę, że gdy przetrwamy pandemię na brak czytelników nie będziemy narzekać.

To dobre informacje, ale nie przekładające się niestety na waszą sytuację finansową.

- Przekładające się! Dostaliśmy też sporo zamówień. Paczki z książkami wysyłałam już nawet do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Finlandii. Kupują ludzie z małych miasteczek i dużych miast. W tej chwili największym zainteresowaniem cieszy się „Gambit królowej”. Ludzie obejrzeli film i chcą teraz przeczytać książkę. Wiele osób sięga też po Radka Raka, laureata tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. Przed nami 6 grudnia i Gwiazdka, czyli czas w którym kupujemy więcej książek. Przygotowujemy więc ofertę świąteczną. Będą to propozycje dla dzieci ale i dla dorosłych. Nie będziemy stawiać na same nowości, ale zaproponujemy też bardzo wartościowe książki, które mogły gdzieś umknąć naszym czytelnikom.

A wracając do tekstu w Dzienniku Wschodnim to jego konsekwencją była pomoc nie tylko „Między słowami”. Dostałam np. informację z Antykwariatu przy ul. Jasnej, że i tam zjawiają się czytelnicy Dziennika i robią zakupy. To bardzo miłe!

Możemy już powiedzieć, że przetrwacie trudny czas pandemii?

- Aż tak dobrze nie jest. Rynek księgarski jest dosyć specyficzny. Ponieważ prowizje ze sprzedaży książek nie pozwalają na utrzymanie stacjonarnej sprzedaży, wiele księgarni posiłkuje się sprzedażą artykułów piśmienniczych, puzzli czy tornistrów. My postawiliśmy na kawiarnię, która pozwalała nam utrzymać księgarnię wyjątkową, bo zajmującą się sprzedażą literatury niszowej. Ale tego właśnie chcieliśmy! Zależało nam na stworzeniu miejsca, w którym czytelnicy będą mogli znaleźć pozycje niedostępne w innych lubelskich księgarniach. Zamknięcie kawiarni odbiło się więc bardzo niekorzystnie na naszych obrotach. Liczę jednak na to, że zainteresowanie akcję „Książka na telefon” pozwoli nam przetrwać najtrudniejszy czas.

Czyli do…

- Obawiam się, że aż do marca nic się nie zmieni. Wierze jednak, że będzie dobrze. Na razie nie mogę liczyć na pomoc z tarczy antykryzysowej, czy zmniejszonego czynszu, ale mam wsparcie czytelników i są osoby, które mi pomagają. Na facebooku trwa licytacja prac kartograficznych Adama Poręby „Wspieramy Między Słowami”. Adam Poręba miał u nas wystawę, wykonał szyld i potykacz. Jest z nami jednak związany nie tylko zawodowo, ale i emocjonalnie stąd pomysł by nas wesprzeć w tym trudnym czasie. Mając takich ludzi obok siebie nie sposób nie wierzyć w to, że jeszcze będzie dobrze.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Każda z drużyn miała grupę swoich kibiców
BEZ BARIER

Olimpiada bez barier. Te przedszkolaki mają moc

V Paraolimpiada Przedszkolaków zorganizowana przez Przedszkole Integracyjne nr 39 w Lublinie. Hasło przewodnie: Czy Ty, czy Ja - każdy w sporcie szansę ma.

Cleo
DECYZJA

Cleo nie zaśpiewa na jarmarku. Ośrodek kultury musi oszczędzać

Mieszkańcy Radzynia Podlaskiego nie usłyszą Cleo ani zespołu Afromental podczas jarmarku Kozirynek. Miasto zaoszczędzi 200 000 złotych. To kwota, której Radzyński Ośrodek Kultury potrzebuje na wypłatę pensji dla pracowników za ostatni kwartał.

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym
NA ROWERZE
galeria

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym

Kosztowało to ok. 400 tys. zł, ale połowę pieniędzy samorząd dostał z Unii Europejskiej za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Ziemia Zamojska. Przy szlaku rowerowym w gminie Łabunie powstało siedem drewnianych altan.

Wieniawa bawi się na międzypokoleniowym festynie (zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Wieniawa bawi się na międzypokoleniowym festynie (zdjęcia)

Występy, zawody sportowe i miasteczko medyczne. Dziś Zarząd i Rada Dzielnicy zaprasza na festyn „Wieniawa łączy pokolenia".

Poseł Michał Krawczyka z Janem Rajchelem (z lewej), generałem brygady rez. Wojska Polskiego, podczas konferencji prasowej
BEZPIECZEŃSTWO

Tarcza Wschód: najpierw legislacja, potem zasieki

Poseł Michał Krawczyka z Janem Rajchelem, generałem brygady rez. Wojska Polskiego, spotkali się z dziennikarzami, aby opowiedzieć o „Tarczy Wschód” w naszym regionie. Wprawdzie szczegółów instalacji obronnych, poza rządem i premierem Tuskiem, nikt nie zna, ale warto o tym mówić.

Briefing prasowy zapowiadający XII Lubelskie Dni Seniora
galeria

Zdrowie, sport i czas wolny, czyli Lubelskie Dni Seniora

Rozmowy o zdrowiu i bezpłatne badania. Spacery i wystawy. Spotkania i koncerty. W sumie 120 wydarzeń w ciągu czterech dni – tak zapowiadają się XII Lubelskie Dni Seniora.

Ukrywał się 16 lat. Zatrzymali go lubelscy „łowcy głów”

Ukrywał się 16 lat. Zatrzymali go lubelscy „łowcy głów”

42-latek z powiatu hrubieszowskiego był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i trzema listami gończymi. Za co? Między innymi za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, która przerzucała nielegalnych emigrantów z Azji na teren UE. Do odbycia ma karę prawie 5 lat pozbawienia wolności.

Minister sportu Sławomir Nitras odwiedził sztangistkę z Białej Podlaskiej, Weronikę Zielińską-Stubińską

Sztangistka zaimponowała ministrowi sportu. Specjalnie przyjechał na jej trening

Weronika Zielińska-Stubińska ma szansę pojechać na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Jej trening podglądał minister sportu, Sławomir Nitras. Przy okazji dał władzom filii AWF pomysł na nową inwestycję.

Motocyklista miał prawie promil alkoholu

Ułan na „wuesce” wpadł w Łopienniku Dolnym

Gonił przez Łopiennik Dolny na starej, dobrej „wuesce”. Nie miał kasku, świateł, ale z alkoholem we krwi i dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów.   

Biuro do wynajęcia w Warszawie – klucz do sukcesu Twojej firmy

Biuro do wynajęcia w Warszawie – klucz do sukcesu Twojej firmy

Wybór odpowiedniego biura to jedna z najważniejszych decyzji, które musi podjąć każda rozwijająca się firma. W szczególności w tak dynamicznym i prężnie rozwijającym się mieście jak Warszawa.

Woda do firmy – jakie rozwiązanie jest najlepsze?

Woda do firmy – jakie rozwiązanie jest najlepsze?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz większą wagę przykłada się do zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników, zapewnienie odpowiednich warunków w miejscu pracy stało się priorytetem dla wielu firm. Jednym z istotnych elementów tych warunków jest dostęp do świeżej i czystej wody.

Jak zoptymalizować proces transportu morskiego w kontenerach?

Jak zoptymalizować proces transportu morskiego w kontenerach?

Międzynarodowy transport morski w kontenerach stanowi ogromną część branży przewozu ładunków. Dostawy drogą morską są korzystne cenowo, ale wymagają stosunkowo dużo czasu. W procesie planowania takiego przedsięwzięcia niezwykle ważna jest zatem optymalizacja różnych procesów logistycznych na poszczególnych etapach łańcucha dostaw. W tym artykule przyjrzymy się sposobom na skuteczną optymalizację transportu morskiego w kontenerach.

Promile i zakaz prowadzenia, czyli przepis na odsiadkę

Promile i zakaz prowadzenia, czyli przepis na odsiadkę

Pijany 54-latek wsiadł za kółko mimo aktywnego sądowego zakazu prowadzenia. Zatrzymał go świadek, którego zaniepokoił samochód jadący „wężykiem”.

Bogdanka zapchana węglem, ale z przychylnością polityków

Bogdanka zapchana węglem, ale z przychylnością polityków

Bogdanka jest zakorkowana węglem. Kopalniane hałdy pękają w szwach, a w poniedziałek w Urzędzie Wojewódzkim zebrał się Lubelski Zespół Parlamentarny. Tematem spotkania była sytuacja w branży górniczej, z akcentem na lubelską kopalnię. Posłanka Marta Wcisło odpowiedziała na pytanie naszego czytelnika.

Lubelskie Team Sport. Kto i za co dostał nagrody?
Zdjęcia/Wideo
galeria

Lubelskie Team Sport. Kto i za co dostał nagrody?

Jest ich 33. To młodzi zawodnicy i zawodniczki nadzieje lubelskiego sportu, medaliści mistrzostw Polski. We wtorek zostali uhonorowani przez marszałka województwa lubelskiego nagrodami pieniężnymi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty