
Pierwszego marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Lublinie odbywają się oficjalne uroczystości m.in. na Zamku Lubelskim, kościołach, cmentarzach i pomnikach poświęconych organizacjom antykomunistycznego podziemia.

Dzień pamięci to święto ustanowione w 2011 roku dla bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy po II wojnie światowej nie porzucili marzeń o Polsce demokratycznej i wolnej od sowieckich wpływów. Za przeciwstawianie się narzuconemu siłowo nowemu ustrojowi byli więzieni, sądzeni i skazywani na śmierć.
W Lublinie dzisiejsze obchody rozpoczęły się o godz. 9 od złożenia kwiatów przy Pomniku Zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944-1954 na cmentarzu przy Unickiej. Kwiaty złożono również pod tablicami w bramie Zamku Lubelskiego oraz pod pomnikiem Zaporczyków na Placu Zamkowym. O godz. 10 na wspomnianym placu IPN otworzył wystawę pt. "Podziemie niepodległościowe na Lubelszczyźnie po 1944 r.".
W ramach obchodów w kościele pw. Michała Archanioła w Lublinie odprawiona została msza w intencji poległych, zamordowanych i zmarłych "żołnierzy wyklętych", a równo w południe na placu przy tym kościele odbył się apel pamięci, zgromadzeni złożyli kwiaty i zapalali znicze. Podobnie uhonorowana została pamięć o żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych, których pomnik stoi przy rondzie NSZ, a także Zrzeszenia WiN przy rondzie WiN.
