Dokładnie 196 589 spraw wpłynęło dotychczas do e-sądu. Załatwiono ponad 166 tys. spraw - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości. E-sąd działa w Polsce od stycznia tego roku i poza uproszczeniem i odciążeniem sądów w kraju przynosi korzyści finansowe.
- Patrząc na sukces, jaki odniósł polski e-sąd, możemy przypuszczać, że teraz inne kraje będą brały przykład właśnie z nas - mówi minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
Jak poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w komunikacie, od stycznia, czyli od uruchomienia e-sądu wydano 159 470 nakazów zapłaty, umorzono 3003 sprawy. W tym czasie wydano także 80 704 postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności. Do czasu uruchomienia e-sądu główną bolączką stron dochodzących swoich należności był długi czas, który upływał od momentu wniesienia pozwu do rozpoczęcia postępowania.
E-sąd działa formalnie jako XVI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego w Lublinie i na stronie internetowej tego sądu: lublin.sr.gov.pl znajduje się odpowiedni link.
Składanie pozwu do e-sądu polega na wypełnianiu odpowiednich rubryk na stronie internetowej. System nie przyjmuje pozwu, jeśli nie będą wypełnione wszystkie wymagane pola. To zmniejsza liczbę błędów i przez to skraca postępowanie.
E-sąd to jeden z projektów dotyczących informatyzacji wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju, realizowany w ostatnim czasie. Od połowy czerwca funkcjonuje także możliwość przeglądania przez internet ksiąg wieczystych. Przeglądarka ksiąg wieczystych funkcjonuje w internecie pod adresem http://ekw.ms.gov.pl, można na nią również trafić z odnośnika na głównej stronie resortu.