Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 lutego 2011 r.
14:11
Edytuj ten wpis

ESK 2016: Co nam może dać Hiszpania?

0 0 A A
Lubelska delegacja podczas wizyty w Hiszpanii.
Lubelska delegacja podczas wizyty w Hiszpanii.

Rozmowa z Agatą Will, koordynatorem współpracy Lublina z hiszpańskimi miastami kandydującymi do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Segowia, Burgos, Kordoba, Saragossa. Jakie wrażenia z Hiszpanii?

- Jeszcze w grudniu razem z Karoliną Rozwód przeanalizowałyśmy listę rzeczy, które hiszpańskie miasta mają zamiar zorganizować w ramach ESK 2016 i porównałyśmy z lubelskim programem. Znalazłyśmy wspólne obszary i powstał schemat projektów, które możemy zrobić wspólnie z Hiszpanią. Zaaranżowałyśmy spotkania w tych miastach i właśnie przedwczoraj z nich wróciłyśmy.

Jak duża była lubelska delegacja?

- Pojechałyśmy w pięć: ja, Ania Machocka z biura ESK, Ewa Molik z Centrum Kultury, którą ze względu na znajomość języków poprosiłam o zostanie sekretarzem wyjazdu, Magda Kawa z pracowni „Kultura wiedzy” oraz Ola Zińczuk – koordynator pracowni ‘Pamięć i Antycypacja’.

Chciałyśmy spotkać się nie tylko z osobami pracującymi w biurach ESK, ale też z instytucjami, artystami, podmiotami współpracującymi z miastami oraz zobaczyć, jak funkcjonuje miasto i na co stawia.

Zadziwiające było zainteresowanie tamtejszej prasy naszym przyjazdem – w każdym mieście czekała nas konferencja prasowa, a na spotkaniach dziennikarze tworzyli największą grupę!

Gotowe na nasz przyjazd miasta miały już przygotowaną przez nas ofertę współpracy, więc mogliśmy przejść od razu do konkretnych rozmów.

Coś zostało ustalone?

Największym zainteresowaniem w każdym mieście cieszyły się działania pracowni „Pamięć i Antycypacja”. Chodzi o mówienie o przeszłości, nie poprzez zwiedzanie muzeów, ale przez takie działania, jakie szerzy Teatr NN. Przykładem może być „Historia Mówiona”.

Bardzo chwalili takie nasze projekty i prosili, czy mogliby je u siebie skopiować, bo nie mają pomysłu, jak pracować z młodzieżą.

Kolejną rzeczą, którą interesują się miasta hiszpańskie to projekty związane z rezydencją artystów w Lublinie. Planujemy je przy okazji różnych wydarzeń kulturalnych.

Na czym polega taki projekt?

Przez 3 do 6 tygodni artyści z całej Europy pracują w jakimś ośrodku np. w Warsztatach Kultury. Miejsce narzuca pewien obszar tematyczny, ma inspirować twórców. Chcemy zorganizować też sesje i warsztaty. Projekt powtarzałby się co roku, a może nawet dwa razy do roku. Spodobało się to Hiszpanom i bardzo chcieliby przy tym pracować.

Czego Lublin może nauczyć się od hiszpańskich miast?

Saragossa i Burgos reprezentują zaawansowane myślenie europejskie na temat projektów i strategii miasta. Szczególnie Saragossa po doświadczeniach EXPO (byli organizatorem EKSPO w 2008 roku i będą nim ponownie w 2014 roku) ma ogromne doświadczenie w organizacji tego typu wydarzeń.

Miasto ma świetną infrastrukturę, genialne budynki służące kulturze – centra sztuki i technologii. Takie rzeczy moglibyśmy od nich ściągnąć.

A czym my się możemy pochwalić?

Jesteśmy partnerem strategicznym, jeśli chodzi o odkrywanie Wschodu, bo Hiszpania ma bardzo małą wiedzę na ten temat. Możemy zarazić zachód Europy wschodem. Hasło: „Lublin bramą Wschodu” przestaje być tylko hasłem, bo naprawdę jesteśmy tą bramą!

Niektóre miasta mają też problem z działaniami społecznymi i pracą z mieszkańcami. Nie wiedzą, jak prowadzić projekty społeczno – edukacyjne. I my możemy ich tego nauczyć. , U nas wolontariat ESK jest bardziej znacznie bardziej rozwinięty, ma szerszą formułę, jest nastawiony na praktykę i wiedzę. Cieszy się też ogromnym zainteresowaniem.

Ale najważniejsze jest, że Lublin jest miastem przyjaznym, charakteryzuje nas wschodnia gościnność i tym możemy się chwalić. U nas widać wielkie zaangażowanie społeczne przy wszystkich projektach związanych z kulturą. Mamy potencjał studencki, artystyczny i kreacyjny, a brakuje nam strategii zarządzania. To mogą dać nam koledzy z Zachodu. Słowem każdy wnosi coś od siebie i wspaniale się uzupełniamy. Jak w małżeństwie (śmiech).

A jeśli Lublin nie otrzyma tytułu Europejskiej Stolicy Kultury?

Wszystkie z odwiedzonych przez nas miast, jak i San Sebastian, z którym współpracujemy już od dawna, deklarują chęć działania nie tylko w ramach ESK. Chcemy razem stworzyć list intencyjny między Lublinem, a poszczególnymi miastami Hiszpanii i zadeklarować w nim współpracę. Nawet jeśli nasze miasta nie otrzymają tego tytułu to będziemy pracować razem.

Pozostałe informacje

Saga o Wrotkowskich się rozkręca. Borowy wyleciał z gniazda

Saga o Wrotkowskich się rozkręca. Borowy wyleciał z gniazda

Szykujcie wiadra melisy i wykupujcie leki uspokajające. Akcja w rodzinie Wrotkowskich rozkręca się.

Dzień otwarty w schronisku. Uratowane gady
ZDJĘCIA
galeria

Dzień otwarty w schronisku. Uratowane gady

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie kolejny raz zaprosiło mieszkańców Lublina. Tym razem bliżej można było poznać egzotarium z uratowanymi wężami, żółwiami, agamami, papużkami czy pająkami. Ludzie wyrzucają je na śmietniki, w parkach, do Zalewu Zemborzyckiego i do Bystrzycy

Samoloty, atrakcje i dobre serce - to wszystko dzieje się w Radawcu
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Samoloty, atrakcje i dobre serce - to wszystko dzieje się w Radawcu

W Radawcu trwa Charytatywny Piknik Lotniczy. Oprócz ciekawych rozmów i możliwości podziwiania ciekawych maszyn, uczestnicy mogą dorzucić się do pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży.

Klaudia Fabova (z prawej) nie zdołała pokonać bramkarki Rekordu Bielsko-Biała

GKS Górnik Łęczna poniósł koleją wstydliwą porażkę

Górnik Łęczna jest pogrążony w olbrzymim kryzysie. W sobotę podopieczne Patryka Błaziaka nie dały rady Rekordowi Bielsko-Biała

Łukasz, ósmy z kolei Lubelski Koziołek, pojawił się naprzeciwko Teatru Starego w Lublinie pod koniec ubiegłego roku.

Koziołek Łukasz zniknął ze Starego Miasta. Co się stało?

Nieznany sprawca uszkodził dzisiaj w nocy koziołka Łukasza, stojącego przed Teatrem Starym przy ulicy Jezuickiej. O sprawie w mediach społecznościowych poinformowała Fundacja „Lubelskie Koziołki”.

Przed ostatnią kolejką bliżej miejsca w szóstce jest Motor, ale Górnik też ma szanse na baraże
RELACJA NA ŻYWO

Motor Lublin i Górnik Łęczna walczą o baraże (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczów: Motor Lublin - Podbeskidzie i GKS Tychy - Górnik Łęczna. Nasze drużyny walczą o pierwszą szóstkę i udział w barażach o awans do PKO BP Ekstraklasy. Wszystkie spotkania ostatniej kolejki Fortuna I Ligi wystartują o godz. 15.

1,5 promila alkoholu w organizmie i rajd zakończony skasowaniem auta

Kawęczyn. Rajd pijaka siał przerażenie

Jechał wężykiem, całą szerokością drogi, inni kierowcy zjeżdżali na pobocze, żeby uniknąć zderzenia. Około godz. 21 dyżurny zamojskiej komendy policji odebrał zgłoszenie od jednego z nich: "facet w daewoo jedzie wężykiem, na pewno jest pijany". Niedługo potem na 997 przyszło nowe zgłoszenie o tym, że daewoo rozstrzaskało się na przepuście drogowym

63 nowych żołnierzy jest już po przysiędzie
Dużo zdjęć

Mama i syn złożyli przysięgę

63 nowych żołnierzy w miniony piątek złożyło przysięgę w 2 LBOT. Wyjątkową dwójką w gronie nowych terytorialsów jest jest Jadwiga i Marcin, czyli mama i syn, pochodzący z powiatu kraśnickiego.

Dziś w Tomaszowie Lubelskim program pełen atrakcji
24 maja 2024, 12:00
galeria

Żarciowozy na początek. Co jeszcze w ramach Dni Tomaszowa Lubelskiego?

Zlotem food trucków rozpoczęły się w piątek tegoroczne Dni Tomaszowa Lubelskiego. Będą koncerty, wystawy, imprezy sportowe i wiele trakcji dla najmłodszych

Przysięga w Lublinie. Dowódca dziękował matkom żołnierzy
galeria

Przysięga w Lublinie. Dowódca dziękował matkom żołnierzy

Najpierw przeszli szkolenie, a w piątek stanęli w szeregu i złożyli przysięgę. 63 nowych żołnierek i żołnierzy dołączyło w piątek do grona wojskowych 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Wiktor Przyjemski wygrał finał Brązowego Kasku, a Bartosz Bańbor był trzeci

Wiktor Przyjemski z Orlen Oil Motoru wygrał finał Brązowego Kasku, Bartosz Bańbor też na podium

W piątek pierwsza dwucyfrówka w PGE Ekstralidze, a w sobotę komplet punktów w finale Brązowego Kasku. Wiktor Przyjemski ostatnie dni może zaliczyć do bardzo udanych. Tym bardziej, że zawodnik lubelskich „Koziołków” wygrał zawody drugi raz z rzędu

W minionym roku plantatorzy owoców miękkich także protestowali, m.in. blokując most w Annopolu
Opole Lubelskie

W poniedziałek plantatorzy wyjdą na ulicę

Trzy do czterech złotych za kilogram truskawek – takie stawki w tym sezonie płacą przetwórnie owoców lubelskim plantatorom truskawek. – To zdecydowanie za mało. Ta stawka nie pokrywa nawet kosztów produkcji – mówi Grzegorz Chmiel i zapowiada w najbliższy poniedziałek protest w Opolu Lubelskim.

Też chcemy być policjantami

Edukacja przez ciekawość

Dzień Motoryzacji zorganizowany w piątek, 24 maja w Zespole Szkół Podstawowych nr 2 w Zamościu zgromadził tłumy młodych fanów motoryzacji. Organizatorom wsparcia udzieliła Policja

Tak kibicowaliście juniorkom młodszym MKS w finale mistrzostw Polski
Zdjęcia/Wideo
galeria

Tak kibicowaliście juniorkom młodszym MKS w finale mistrzostw Polski

Znakomita organizacja, świetne mecze i doping, którego na próżno szukać nawet na superligowych parkietach. Turniej finałowy mistrzostw Polski juniorek młodszych w piłce ręcznej rozgrywany w piątek i sobotę w lubelskiej hali Globus na długo pozostanie w pamięci zawodniczek, trenerów, działaczy i kibiców.

Krzysztof Szewczyk i Olga Trzeciak znowu będą współpracować

Olga Trzeciak wraca do Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

23-latka w przeszłości już reprezentowała akademickie barwy. Miało to miejsce w latach 2019-2023 i właśnie z tym klubem sięgnęła po swoje największe sukcesy, czyli mistrzostwo i wicemistrzostwo Polski

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty