Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 lutego 2011 r.
14:11
Edytuj ten wpis

ESK 2016: Co nam może dać Hiszpania?

0 0 A A
Lubelska delegacja podczas wizyty w Hiszpanii.
Lubelska delegacja podczas wizyty w Hiszpanii.

Rozmowa z Agatą Will, koordynatorem współpracy Lublina z hiszpańskimi miastami kandydującymi do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Segowia, Burgos, Kordoba, Saragossa. Jakie wrażenia z Hiszpanii?

- Jeszcze w grudniu razem z Karoliną Rozwód przeanalizowałyśmy listę rzeczy, które hiszpańskie miasta mają zamiar zorganizować w ramach ESK 2016 i porównałyśmy z lubelskim programem. Znalazłyśmy wspólne obszary i powstał schemat projektów, które możemy zrobić wspólnie z Hiszpanią. Zaaranżowałyśmy spotkania w tych miastach i właśnie przedwczoraj z nich wróciłyśmy.

Jak duża była lubelska delegacja?

- Pojechałyśmy w pięć: ja, Ania Machocka z biura ESK, Ewa Molik z Centrum Kultury, którą ze względu na znajomość języków poprosiłam o zostanie sekretarzem wyjazdu, Magda Kawa z pracowni „Kultura wiedzy” oraz Ola Zińczuk – koordynator pracowni ‘Pamięć i Antycypacja’.

Chciałyśmy spotkać się nie tylko z osobami pracującymi w biurach ESK, ale też z instytucjami, artystami, podmiotami współpracującymi z miastami oraz zobaczyć, jak funkcjonuje miasto i na co stawia.

Zadziwiające było zainteresowanie tamtejszej prasy naszym przyjazdem – w każdym mieście czekała nas konferencja prasowa, a na spotkaniach dziennikarze tworzyli największą grupę!

Gotowe na nasz przyjazd miasta miały już przygotowaną przez nas ofertę współpracy, więc mogliśmy przejść od razu do konkretnych rozmów.

Coś zostało ustalone?

Największym zainteresowaniem w każdym mieście cieszyły się działania pracowni „Pamięć i Antycypacja”. Chodzi o mówienie o przeszłości, nie poprzez zwiedzanie muzeów, ale przez takie działania, jakie szerzy Teatr NN. Przykładem może być „Historia Mówiona”.

Bardzo chwalili takie nasze projekty i prosili, czy mogliby je u siebie skopiować, bo nie mają pomysłu, jak pracować z młodzieżą.

Kolejną rzeczą, którą interesują się miasta hiszpańskie to projekty związane z rezydencją artystów w Lublinie. Planujemy je przy okazji różnych wydarzeń kulturalnych.

Na czym polega taki projekt?

Przez 3 do 6 tygodni artyści z całej Europy pracują w jakimś ośrodku np. w Warsztatach Kultury. Miejsce narzuca pewien obszar tematyczny, ma inspirować twórców. Chcemy zorganizować też sesje i warsztaty. Projekt powtarzałby się co roku, a może nawet dwa razy do roku. Spodobało się to Hiszpanom i bardzo chcieliby przy tym pracować.

Czego Lublin może nauczyć się od hiszpańskich miast?

Saragossa i Burgos reprezentują zaawansowane myślenie europejskie na temat projektów i strategii miasta. Szczególnie Saragossa po doświadczeniach EXPO (byli organizatorem EKSPO w 2008 roku i będą nim ponownie w 2014 roku) ma ogromne doświadczenie w organizacji tego typu wydarzeń.

Miasto ma świetną infrastrukturę, genialne budynki służące kulturze – centra sztuki i technologii. Takie rzeczy moglibyśmy od nich ściągnąć.

A czym my się możemy pochwalić?

Jesteśmy partnerem strategicznym, jeśli chodzi o odkrywanie Wschodu, bo Hiszpania ma bardzo małą wiedzę na ten temat. Możemy zarazić zachód Europy wschodem. Hasło: „Lublin bramą Wschodu” przestaje być tylko hasłem, bo naprawdę jesteśmy tą bramą!

Niektóre miasta mają też problem z działaniami społecznymi i pracą z mieszkańcami. Nie wiedzą, jak prowadzić projekty społeczno – edukacyjne. I my możemy ich tego nauczyć. , U nas wolontariat ESK jest bardziej znacznie bardziej rozwinięty, ma szerszą formułę, jest nastawiony na praktykę i wiedzę. Cieszy się też ogromnym zainteresowaniem.

Ale najważniejsze jest, że Lublin jest miastem przyjaznym, charakteryzuje nas wschodnia gościnność i tym możemy się chwalić. U nas widać wielkie zaangażowanie społeczne przy wszystkich projektach związanych z kulturą. Mamy potencjał studencki, artystyczny i kreacyjny, a brakuje nam strategii zarządzania. To mogą dać nam koledzy z Zachodu. Słowem każdy wnosi coś od siebie i wspaniale się uzupełniamy. Jak w małżeństwie (śmiech).

A jeśli Lublin nie otrzyma tytułu Europejskiej Stolicy Kultury?

Wszystkie z odwiedzonych przez nas miast, jak i San Sebastian, z którym współpracujemy już od dawna, deklarują chęć działania nie tylko w ramach ESK. Chcemy razem stworzyć list intencyjny między Lublinem, a poszczególnymi miastami Hiszpanii i zadeklarować w nim współpracę. Nawet jeśli nasze miasta nie otrzymają tego tytułu to będziemy pracować razem.

Pozostałe informacje

Koparka trafiła na minę. I to dosłownie

Koparka trafiła na minę. I to dosłownie

Podczas prac budowlanych operator koparki natrafił na minę przeciwpancerną z czasów II wojny światowej.

Lublin kocha żużel. Karnety na mecze Orlen Oil Motoru wyprzedane w około pięć minut

Lublin kocha żużel. Karnety na mecze Orlen Oil Motoru wyprzedane w około pięć minut

W poniedziałek o godzinie 20.25 rozpoczęła się sprzedaż karnetów na mecze mistrzów Polski w 2025 roku. Zainteresowanie, zgodnie z przewidywaniami, było ogromne. Wejściówki rozeszły się błyskawicznie i część kibiców wpadło w szał radości, a zdecydowana większość musiała obejść się smakiem

Dachówka ceramiczna, betonowa, a może inny materiał na poszycie dachowe? Poznaj popularne rozwiązania stosowane przez dekarzy!

Dachówka ceramiczna, betonowa, a może inny materiał na poszycie dachowe? Poznaj popularne rozwiązania stosowane przez dekarzy!

Na rynku jest wiele materiałów przeznaczonych do estetycznego wykończenia konstrukcji dachowej. To jednak nie oznacza, że każdy produkt nada się do konkretnego rodzaju więźby na dachu. Trzy popularne opcje do wykorzystania to dachówka betonowa, ceramiczna i blachodachówka. Przejrzyj poradnik i dokonaj wyboru!

Wyświetlacze nie działają i działać nie będą. Na nowe jednak pieniędzy jeszcze nie ma
TEMAT OD CZYTELNIKA

Wyświetlacze nie działają i działać nie będą. Na nowe jednak pieniędzy jeszcze nie ma

Każdy użytkownik komunikacji miejskiej chciałby wiedzieć kiedy odjedzie jego autobus. Niestety, na niektórych przystankach w Lublinie pasażerowie mogą mieć z tym problem. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego o sytuacji wie, jednak na pieniądze na nowy sprzęt przyjdzie jeszcze poczekać.

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wywalczyły w Warszawie cztery medale MMP

Cztery medale Cementu-Gryfa Chełm i jeden Sokoła Lublin na młodzieżowych mistrzostwach Polski

Dobry występ zawodniczek Cementu-Gryfa Chełm oraz przedstawicielki Sokoła Lublin podczas Międzynarodowych Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w zapasach kobiet.

Wjechał motocyklem w betonowe płyty. Interweniował śmigłowiec LPR

Wjechał motocyklem w betonowe płyty. Interweniował śmigłowiec LPR

Do wypadku z udziałem motocykla doszło w poniedziałek w miejscowości Oleśniki. Na miejscu potrzebny był śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Pimcore – Poznaj kompleksowe narzędzie dla Twojego biznesu

Pimcore – Poznaj kompleksowe narzędzie dla Twojego biznesu

W świecie pełnym danych i złożonych procesów biznesowych zarządzanie informacjami produktowymi (PIM), zasobami cyfrowymi (DAM) i treścią (CMS) staje się wyzwaniem. Pimcore to innowacyjna platforma open-source, która umożliwia firmom centralizację i optymalizację tych procesów. Jednak skuteczne wdrożenie Pimcore wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej i doświadczenia. Dlatego współpraca z software housem specjalizującym się w Pimcore może przynieść Twojej firmie nieocenione korzyści.

Co na prezent świąteczny dla koleżanki z pracy?

Co na prezent świąteczny dla koleżanki z pracy?

Nadchodzące dużymi krokami Święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja, aby okazać koleżance z pracy swoją sympatię. Wybór idealnego prezentu może być jednak wyzwaniem. Jak znaleźć coś, co zarówno wyrazi wdzięczność za współpracę, jak i sprawi przyjemność obdarowanej osobie? Podpowiadamy jak znaleźć najlepszy upominek dla kogoś, z kim nie łączy Cię nic więcej niż tylko wspólna praca.

Studenci zaprojektują nam miasto? To możliwe dzięki współpracy na szeroką skalę
film

Studenci zaprojektują nam miasto? To możliwe dzięki współpracy na szeroką skalę

Dzisiaj w naszym programie Dzień Wschodzi rozmawiamy o wyjątkowej współpracy między lubelskimi uczelniami a miastem! Studenci kierunków architektonicznych mają szansę zmieniać przestrzeń miejską, projektując nowatorskie rozwiązania dla Lublina. Jak wygląda ten proces? Co mogą zdziałać studenci w miejskich przestrzeniach. O tym opowie nasz gość, prof. Małgorzata Michalska-Nakonieczna z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji.

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Świetny występ Adeli Piskorskiej w Łodzi, przy okazji PGE Grand Prix Pucharu Polski. Pływaczka AZS UMCS Lublin wygrała klasyfikację na najlepszą zawodniczkę imprezy. Trudno się dziwić skoro wygrywała wszystkie pięć konkurencji, w których startowała.

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Do kolizji doszło na trasie Zamość-Krasnystaw. Występują utrudnienia w ruchu.

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób
galeria

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób

Nocny pożar domu jednorodzinnego w powiecie lubelskim. Łącznie z żywiołem walczyło 11 zastępów straży pożarnej.

Zbigniew Jakubas ma ambitne plany odnośnie Motoru Lublin

Zbigniew Jakubas (Motor Lublin): Miejsca sześć-osiem na koniec sezonu, a za trzy lata europejskie puchary

Wracamy do wywiadu Zbigniewa Jakubasa w Lidze+ Extra. Większościowy udziałowiec i prezes Motoru Lublin w niedzielę wystąpił na antenie Canal Plus Sport. Podczas rozmowy przyznał, jakiego miejsca na koniec sezonu oczekuje od drużyny. Zapewnił także, że Mateusz Stolarski w kolejnych rozgrywkach również będzie prowadził zespół.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty