Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 lutego 2011 r.
14:11
Edytuj ten wpis

ESK 2016: Co nam może dać Hiszpania?

0 0 A A
Lubelska delegacja podczas wizyty w Hiszpanii.
Lubelska delegacja podczas wizyty w Hiszpanii.

Rozmowa z Agatą Will, koordynatorem współpracy Lublina z hiszpańskimi miastami kandydującymi do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Segowia, Burgos, Kordoba, Saragossa. Jakie wrażenia z Hiszpanii?

- Jeszcze w grudniu razem z Karoliną Rozwód przeanalizowałyśmy listę rzeczy, które hiszpańskie miasta mają zamiar zorganizować w ramach ESK 2016 i porównałyśmy z lubelskim programem. Znalazłyśmy wspólne obszary i powstał schemat projektów, które możemy zrobić wspólnie z Hiszpanią. Zaaranżowałyśmy spotkania w tych miastach i właśnie przedwczoraj z nich wróciłyśmy.

Jak duża była lubelska delegacja?

- Pojechałyśmy w pięć: ja, Ania Machocka z biura ESK, Ewa Molik z Centrum Kultury, którą ze względu na znajomość języków poprosiłam o zostanie sekretarzem wyjazdu, Magda Kawa z pracowni „Kultura wiedzy” oraz Ola Zińczuk – koordynator pracowni ‘Pamięć i Antycypacja’.

Chciałyśmy spotkać się nie tylko z osobami pracującymi w biurach ESK, ale też z instytucjami, artystami, podmiotami współpracującymi z miastami oraz zobaczyć, jak funkcjonuje miasto i na co stawia.

Zadziwiające było zainteresowanie tamtejszej prasy naszym przyjazdem – w każdym mieście czekała nas konferencja prasowa, a na spotkaniach dziennikarze tworzyli największą grupę!

Gotowe na nasz przyjazd miasta miały już przygotowaną przez nas ofertę współpracy, więc mogliśmy przejść od razu do konkretnych rozmów.

Coś zostało ustalone?

Największym zainteresowaniem w każdym mieście cieszyły się działania pracowni „Pamięć i Antycypacja”. Chodzi o mówienie o przeszłości, nie poprzez zwiedzanie muzeów, ale przez takie działania, jakie szerzy Teatr NN. Przykładem może być „Historia Mówiona”.

Bardzo chwalili takie nasze projekty i prosili, czy mogliby je u siebie skopiować, bo nie mają pomysłu, jak pracować z młodzieżą.

Kolejną rzeczą, którą interesują się miasta hiszpańskie to projekty związane z rezydencją artystów w Lublinie. Planujemy je przy okazji różnych wydarzeń kulturalnych.

Na czym polega taki projekt?

Przez 3 do 6 tygodni artyści z całej Europy pracują w jakimś ośrodku np. w Warsztatach Kultury. Miejsce narzuca pewien obszar tematyczny, ma inspirować twórców. Chcemy zorganizować też sesje i warsztaty. Projekt powtarzałby się co roku, a może nawet dwa razy do roku. Spodobało się to Hiszpanom i bardzo chcieliby przy tym pracować.

Czego Lublin może nauczyć się od hiszpańskich miast?

Saragossa i Burgos reprezentują zaawansowane myślenie europejskie na temat projektów i strategii miasta. Szczególnie Saragossa po doświadczeniach EXPO (byli organizatorem EKSPO w 2008 roku i będą nim ponownie w 2014 roku) ma ogromne doświadczenie w organizacji tego typu wydarzeń.

Miasto ma świetną infrastrukturę, genialne budynki służące kulturze – centra sztuki i technologii. Takie rzeczy moglibyśmy od nich ściągnąć.

A czym my się możemy pochwalić?

Jesteśmy partnerem strategicznym, jeśli chodzi o odkrywanie Wschodu, bo Hiszpania ma bardzo małą wiedzę na ten temat. Możemy zarazić zachód Europy wschodem. Hasło: „Lublin bramą Wschodu” przestaje być tylko hasłem, bo naprawdę jesteśmy tą bramą!

Niektóre miasta mają też problem z działaniami społecznymi i pracą z mieszkańcami. Nie wiedzą, jak prowadzić projekty społeczno – edukacyjne. I my możemy ich tego nauczyć. , U nas wolontariat ESK jest bardziej znacznie bardziej rozwinięty, ma szerszą formułę, jest nastawiony na praktykę i wiedzę. Cieszy się też ogromnym zainteresowaniem.

Ale najważniejsze jest, że Lublin jest miastem przyjaznym, charakteryzuje nas wschodnia gościnność i tym możemy się chwalić. U nas widać wielkie zaangażowanie społeczne przy wszystkich projektach związanych z kulturą. Mamy potencjał studencki, artystyczny i kreacyjny, a brakuje nam strategii zarządzania. To mogą dać nam koledzy z Zachodu. Słowem każdy wnosi coś od siebie i wspaniale się uzupełniamy. Jak w małżeństwie (śmiech).

A jeśli Lublin nie otrzyma tytułu Europejskiej Stolicy Kultury?

Wszystkie z odwiedzonych przez nas miast, jak i San Sebastian, z którym współpracujemy już od dawna, deklarują chęć działania nie tylko w ramach ESK. Chcemy razem stworzyć list intencyjny między Lublinem, a poszczególnymi miastami Hiszpanii i zadeklarować w nim współpracę. Nawet jeśli nasze miasta nie otrzymają tego tytułu to będziemy pracować razem.

Pozostałe informacje

Aukcja Pride of Poland w 2024

Promują konie w Paryżu i szukają firmy eventowej. Już szykują się na aukcję Pride of Poland

Do wydarzenia jeszcze wiele miesięcy, ale przygotowania do tegorocznych Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim już ruszyły. Stadnina szuka firmy eventowej, która zorganizuje techniczne zaplecze dla 2 tys. gości podczas sierpniowej imprezy.

– O małżeństwo trzeba dbać - mówią Teresa i Piotr Mojzessowie
PÓŁ WIEKU RAZEM
galeria

Przeżyli z sobą wiele lat. „Trzeba umieć ustąpić i powiedzieć przepraszam”

Wasza obecność dzisiaj tutaj to dowód, że miłość istnieje – mówił Rafał Zwolak, prezydent Zamościa i zdradził, że sam jest po ślubie 26 lat. Słuchali go małżonkowie ze znacznie dłuższym stażem, którym Prezydent RP przyznał Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte
galeria

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne przy ulicy Poturzyńskiej 1 jest nową miejską placówką z zakresu pomocy społecznej. Inwestycja została dofinansowana kwotą 3,15 mln zł w ramach Programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Całość kosztów to niemal 4 mln zł.

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa
Lubycza Królewska

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa

Miał w domu mefedron, susz roślinny i próbował przekupić policjantów. Może trafić za kratki na kilka lat.

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.

Wiktora Kawka wraca do Zamościa

Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość

Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego

Rodzinny dom dziecka przy ulicy Kolejowej

Urzędnicy nie znaleźli budynku do rewitalizacji. Pomysł się zmieni

Urzędnicy nie znaleźli budynku na potrzeby rewitalizacji. Dlatego koncepcja się zmieni i obejmie istniejący już przy ulicy Kolejowej w Białej Podlaskiej rodzinny dom dziecka.

Dziś rusza kampania wyborcza

Dziś rusza kampania wyborcza

Wybory prezydenckie zaplanowane zostały „zgodnie z zapowiedzią - w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie” – poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na portalu X. To oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza.

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

89,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

105,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty