Piotr Bikont, Robert Makłowicz i Stanisław Soyka to gwiazdy najsmaczniejszego festiwalu po prawej stronie Wisły. W ciągu trzech dni w Lublinie odbędą się wystawy, koncerty i pokazy kulinarne.
W piątek, 11 września, o godz. 10 na Starym Mieście w Lublinie rozpocznie się Jarmark św. Jacka. Dokoła Trybunału Koronnego staną barwne domki smaku, w których będzie można degustować i kupić tradycyjne smakołyki i produkty regionalne z Lubelszczyzny i całej Polski.
Na placu Po Farze stanie Scena Smaku, na której codziennie będą odbywały się pokazy kulinarne.
W piątek, 11 września – zobaczycie Tatarów ze Studzianki. – Zrobimy pierekaczewnik, pokażemy widowisko o tatarskich zwyczajach – mówi Łukasz Radosław Węda ze Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka.
W sobotę, 12 września – pokaz pieczenia sękacza na żywym ogniu z Wisznic oraz obrzędowe gotowanie żydowskich klusek i zacierki z Trawnik. W niedzielę, 13 września, Sceną Smaku zawładnie Janów Lubelski.
Najatrakcyjniej zapowiada się sobota. Zawodowi kucharze z najlepszych restauracji regionu staną w szranki prestiżowego konkursu "Smaki Lubelszczyzny” corocznie organizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie. Z kolei w restauracji Old Pub wystartują uczniowie szkół gastronomicznych. Jurorami będą Piotr Bikont i Robert Makłowicz.
Także w sobotę w Sali Lustrzanej Old Pubu odbędzie się I Międzynarodowy Turniej Nalewek Polski i Krajów Ościennych. U dominikanów – biesiada z renesansowymi tańcami organizowana przez Radio Lublin. O 20 na Scenie Smaku zaśpiewa Stanisław Soyka. W niedzielę odbędzie się Festiwal Pierogów i Święto Miodu.
Europejski Festiwal Smaku wpisuje się w starania Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, stąd pojawią się na nim wystawy i koncerty.
W piątek, 11 września, w Galerii Wirydarz odbędzie się wernisaż wielkiej wystawy Antoniego Fałata, rektora Europejskiej Akademii Sztuki. W wirydarzu Muzeum Czechowicza – wernisaż wystawy: Tatarzy z Podlasia. Dzień później na Zamku Lubelskim – wernisaż wystawy Franciszka Starowieyskiego.
Na festiwalu zagrają także zespoły Caci Vorba, Klezmaholics i Jerzy Szyszkowski z zespołem "Wątli Kołodzieje”.