Wczoraj poznaliśmy oficjalną statystykę Straży Miejskiej za miniony rok. Na podstawie zdjęć z fotoradaru strażnicy wystawili dokładnie 3499 mandatów na kwotę 552,5 tys. złotych.
Różnica między tym wynikiem a statystykami za 2012 r. jest kolosalna, bo rok wcześniej dzięki fotoradarowi straż wystawiła 7723 mandaty opiewające łącznie na niemal 1,4 miliona złotych.
Skąd taki spadek?
To, że w lutym ktoś podpalił maszt z fotoradarem przy al. Andersa i urządzenie nie było używane przez kwartał nie miało wpływu na statystyki. Dlaczego? W 2012 r. przed obiektywem aparatu przejechało niecałe 2,1 miliona pojazdów, a w zeszłym roku ponad 2,4 miliona.
- Spadek może wynikać przede wszystkim z tego, że na naszej stronie internetowej zamieszczamy listę miejsc, w których będziemy prowadzić kontrolę przy użyciu fotoradaru - mówi Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej.
Funkcjonariusze zwracają uwagę, że coraz lepszy jest też wskaźnik mówiący o tym, ile procent pojazdów mijających fotoradar jechało z prędkością większą od dopuszczalnej. Ze statystyk wynika, że w 2012 r. wykroczenie popełniał jeden na 270 kierowców, a w zeszłym roku zaledwie jeden na 700.
Aktualnie strażnicy ustawiają fotoradar w 6 miejscach: przy ul. Zana między Nadbystrzycką a Filaretów, przy Nadbystrzyckiej od Zana do Jana Pawła II, Wyzwolenia od Gunwaldzkiej do Mickiewicza, al. Andersa od Lwowskiej do ul. Kalinowszczyzna, Krężnickiej od Pszczelej do Cienistej i Nałęczowskiej od Bażantowej do Głównej. Pomiędzy wspomnianymi odcinkami przenoszony jest jeden aparat na trójnogu.
Planowane miejsca kontroli
Jeszcze w pierwszym półroczu lista miejsc, w których może być prowadzona kontrola radarowa ma wzrosnąć do piętnastu.
Radary będą ustawiane także przy ul. Jana Pawła II (al. Kraśnicka-Roztocze, Roztocze-Granitowa, Granitowa-Armii Krajowej), al. Kompozytorów Polskich (Północna-al. Smorawińskiego), Janowskiej (Parczewska-Lipska), ul. Roztocze (Jana Pawła II-Łukowska), Krochmalnej (Diamentowa-Gazowa), Kunickiego (Dywizjonu 303-Mickiewicza, Zemborzycka-Głuska), Romera (w całości) i al. Smorawińskiego od kładki przy Chęcińskiego do al. Kompozytorów Polskich.