Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 września 2014 r.
20:45
Edytuj ten wpis

Fragment S-17 już otwarty. W przyszłości ciężarówki nie pojadą przez miasto?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

We czwartek, kilka minut po godz. 13, otwarty został nowy odcinek al. Solidarności i fragment trasy S-17 między węzłami Jastków i Lublin Sławinek. Do końca października sukcesywnie otwierana ma być obwodnica miasta, którą pojedziemy od Felina aż do Sławinka

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Z otwarcia nowej drogi na pewno nie ucieszą się autostopowicze, którzy łapali okazję za skrzyżowaniem al. Warszawskiej z ul. Zbożową. Spora część kierowców jadących do stolicy wybierze nową drogę przez przedłużenie al. Solidarności. To ucieszy za to tych, którzy przy al. Warszawskiej mieszkają.

Ratusz szacował, że natężenie ruchu na tej arterii spadnie o 20-30 proc. Ale patrząc na to, ilu kierowców pomknęło nową trasą zaledwie kilka minut po jej otwarciu, urzędnicy zaczęli zastanawiać się, czy nie były to zbyt ostrożne szacunki. Kierowcy wjeżdżający na nową dwupasmówkę dawali wyraz swojej radości klaksonami. I to nie tylko ci, którzy jechali jako pierwsi.

Ale wcześniej był to wielki plac budowy. - Średnio pracowało tu od 600 do 800 osób dziennie. W okresie kumulacji robót gruntowych liczba ta dochodziła do tysiąca - mówi Cezary Łysenko, dyrektor rejonu w firmie Budimex.

Otwarta droga składa się z dwóch odcinków: miejskiego budowanego na zlecenie Ratusza i krajowego, który zlecała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Ten miejski odcinek to najdroższa inwestycja w historii Lublina, kosztowała prawie 320 milionów złotych i zapewne nigdy by nie powstała, gdyby nie rządowe dofinansowanie unijnymi pieniędzmi. - Ta droga powinna nosić imię minister Bieńkowskiej - mówił w czwartek Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. I mówił to już nie po raz pierwszy.

Odcinek poza miastem kosztował 485 milionów złotych. GDDKiA wyliczyła, że 30-tonowe ciężarówki wykonały dokładnie 93 076 kursów z ziemią z wykopów i 81 195 kursów z piaskiem. Na drogę dowieziono 7585 ciężarówek asfaltu.

- Ta droga daje nam to, co ma Wrocław, Poznań i Łódź, czyli dogodny układ komunikacyjny do obsługi biznesu i turystów - mówi Żuk. Ale do kompletu brakuje jeszcze obwodnicy, która - z dużym poślizgiem - otwarta ma być jeszcze tej jesieni.

Najpierw otwarty ma być odcinek od węzła Lublin Felin do węzła Lublin Rudnik, co ma nastąpić za jakieś dwa-trzy tygodnie. Tak przynajmniej mówiła w czwartek dyrektor lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Całe miasto od północy da się okrążyć wtedy, gdy otwarty będzie brakujący fragment tej drogowej układanki: od Rudnika do Sławinka. Kiedy to nastąpi?

- Planujemy, że do końca października - mówi Anna Wysocka, dyrektor oddziału GDDKiA. - Ale jeśli to będzie w pierwszym tygodniu listopada, to mi nie urwijcie głowy - prosiła dziennikarzy. Teraz czas jeszcze na zachodnią obwodnicę Lublina. - W najbliższych tygodniach będziemy już podpisywać umowę na budowę.

Myślą o rewolucji

Ratusz zastanawia się jeszcze nad bardziej radykalnym rozwiązaniem, które może być wprowadzone dopiero wtedy, gdy gotowa będzie cała północna obwodnica Lublina. - Rozważamy wprowadzenie zakazu ruchu ciężarówek przez miasto - mówi Kazimierz Pidek, dyrektor Zarządu Dróg i Mostów. Oznakowanie miałoby kierować cały ruch tranzytowy na obwodnicę. Bez niego ciężarówki mogłyby, ale nie musiały z obwodnicy korzystać. Miasto zastrzega, że decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

Otworzyli, co teraz?

Na razie nie zanosi się na zmiany w organizacji ruchu na skrzyżowaniu al. Solidarności z al. Sikorskiego oraz ul. Ducha i Północną. Właśnie tutaj miasto spodziewa się "kumulacji” samochodów wjeżdżających od strony Warszawy. Do tej pory były one przytrzymywane m.in. przez światła na skrzyżowaniu ze Zbożową. Teraz od granicy miasta muszą się zatrzymać dopiero przed światłami na skrzyżowaniu z al. Sikorskiego. I właśnie temu, jak będzie wyglądała sytuacja na tym wlocie skrzyżowania mają się teraz przyglądać miejscy urzędnicy od inżynierii ruchu.

- Dlatego na razie nie przewidujemy zasadniczych zmian cyklu świateł na tym skrzyżowaniu - mówi Andrzej Matacz z Zarządu Dróg i Mostów. - Obecne ustawienie świateł daje trochę większy przywilej wjeżdżającym al. Solidarności od Warszawy i chcemy to jeszcze przez pewien czas utrzymać.

Jadąc ul. Kosmowskiej nadal nie będzie można skręcić w prawo w Północną. - W przeciwnym razie musielibyśmy wydłużyć zielone światło dla wyjeżdżających z Północnej, a to wymagałoby przeprogramowania całego skrzyżowania - mówi Matacz. Czy Północna będzie niedostępna dla samochodów już na stałe? - Ostateczne decyzje podejmiemy na początku października -zapowiada Matacz.

Pozostałe informacje

Strzelcy rywalizowali o  puchary marszałka
galeria

Strzelcy rywalizowali o puchary marszałka

Na strzelnicy przy ul. Gospodarczej 27 w Lublinie w niedzielę, 6 kwietnia zorganizowano zawody strzeleckie.

Stal Kraśnik bez problemów pokonała w niedzielę Start Krasnystaw

Debiut Jakuba Rzeźniczaka, Stal Kraśnik w Krasnymstawie gonić nie musiała

Pierwszy raz w tym roku kibice Stali Kraśnik nie musieli się martwić o wynik. W niedzielę niebiesko-żółci łatwo wygrali na wyjeździe ze Startem Krasnystaw aż 5:0. W barwach przyjezdnych od pierwszego gwizdka zagrał debiutant – były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak.

Do Lublina przyjedzie kilka tysięcy górników z Bogdanki

Gorący wtorek. Górnicy zapowiadają manifestację w centrum Lublina

Już w najbliższy wtorek, 8 bm., kilka tysięcy górników z Łęcznej będzie manifestować w centrum Lublina. Wielki wiec protestacyjny organizują związkowcy z kopalni. Jest to wyraz frustracji załogi spowodowanej brakiem uzgodnień i pomysłów na przyszłość Bogdanki w związku z planami zamknięcia zakładu w roku 2049. Szykuje się paraliż miasta.

Bartosz Zmarzlik z Koroną Bolesława Chrobrego

Bartosz Zmarzlik z Koroną Bolesława Chrobrego

W niedzielę odbył się kolejny żużlowy spektakl. Na torze w Gnieźnie odbył się turniej o Koronę Bolesława Chrobrego, a zwycięzcą okazał się Bartosz Zmarzlik

Jarosław Milcz na jesieni w meczu z Huraganem zdobył dwa gole, a w niedzielę zaaplikował rywalom trzy

Huragan przegrywał z Lublinianką 0:3, ale dostał pomoc z góry i wywalczył punkt

Od 3:0 do 3:3. Lublinianka miała już solidną zaliczkę w Międzyrzecu Podlaskim, ale dopisała do swojego konta tylko punkt. A to oznacza, że strata do lidera z Kraśnika wzrosła do sześciu „oczek”.

Rozmowy i spotkania z posłanką Gromadzką

Rozmowy i spotkania z posłanką Gromadzką

W poniedziałek (7 kwietnia) panie z powiatu chełmskiego będą miały okazję do rozmowy z posłanką Małgorzatą Gromadzką.

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Patrol Straży Granicznej natrafił na zwłoki w rzece Bug. Najprawdopodobniej to jeden z migrantów utonął kilka tygodni temu przy próbie nielegalnego przedostania się przez granicę z Białorusi do Polski.

 Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki
galeria

Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki

W niedzielę 6 kwietnia w foyer Sali Operowej CSK odbył się finał VI Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Ideą tego wydarzenia było popularyzowanie zanikającego zwyczaju własnoręcznego tworzenia palm i pisanek wielkanocnych.

Bogdanka LUK Lublin zagra w półfinale play-off PlusLigi
ZDJĘCIA
galeria

Historyczny sukces: Bogdanka LUK Lublin zagra o medale PlusLigi

W trzecim decydującym spotkaniu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym wywalczyła historyczny awans do półfinału wygrywając rywalizację 2-1. MVP wybrany został rozgrywający i kapitan gospodarzy Marcin Komenda

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

W niedzielę w Lesznie odbył się Memoriał Alfreda Smoczyka, w którym najlepszy okazał się Dominik Kubera dokładając kolejny sukces do sobotniego zwycięstwa w mistrzostwach Polski Par Klubowych

Mandat na 2000 zł każdego "boli"

52 wiosny na karku i zero rozsądku

Mandat karny w wysokości 2 000 złotych oraz 14 punktów to finał kontroli drogowej 52-latka z Siedlec. Kierowca mitsubishi pędził krajową dwójką 154 km/h przekraczając dozwoloną prędkość o 64 km/h. Mężczyzna tłumaczył się pośpiechem.

Zatrzymany Gruzin w drodze do aresztu

Lubelscy „łowcy głów” namierzyli go w Zakopanem

Lubelscy „łowcy głów” i poszukiwacze z IV komisariatu w Lublinie zatrzymali 55-letniego obywatela Gruzji, który poszukiwany był m.in. listem gończym. Mężczyzna łącznie do odbycia ma karę prawie roku pozbawienia wolności. Poszukiwany był za jazdę w stanie nietrzeźwości i przywłaszczenie samochodu marki volkswagen transporter. Wpadł w Zakopanem.

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się otwarcia sezonu w tężni solankowej. Instalacja stanęła w maju ubiegłego roku nad Krzną, ale póki co jest obklejona taśmą.

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach
galeria

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach

Wprawdzie emocje po wczorajszym meczu we Wrocławiu już opadły, ale wciąż kibice czują gorącą atmosferę z trybun. Zobaczmy, jak obie drużyny były dopingowane.

Efekt sobotniego sprzątania
Józefów nad Wisłą

To jest ekologia! Mimo chłodu posprzątali brzegi Wyżnicy

Mimo przenikliwego chłodu nikt nie spóźnił się wczoraj na zbiórkę nad rzeczka Wyżnicą przepływającą przez gminę Józefów nad Wisłą. W sobotni poranek dzieci, młodzież i dorośli w ramach „Operacji Czysta Rzeka” posprzątali brzegi tej rzeczki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty