Nowoczesne cewniki medyczne, inteligentny gorset ortopedyczny czy trenażer do treningu pływackiego to tylko niektóre z wynalazków zaprezentowanych przez naukowców z Politechniki Lubelskiej
18 wynalazków stworzonych przez naukowców Politechniki Lubelskiej powstało w ramach ministerialnego projektu „Inkubator Innowacyjności +”. Wczoraj podczas „Innovation Day” przedstawiciele świata nauki prezentowali je biznesmenom.
– Namawiamy przedstawicieli biznesu do wdrażania tych rozwiązań, zakupu licencji czy zakładania spółek razem z naukowcami. Przyznam, że sami jesteśmy zaskoczeni zainteresowaniem. Mamy gości z różnych części Polski. Jeszcze przed rozpoczęciem konferencji toczyły się zaawansowane rozmowy – przyznaje Agnieszka Jarocka z Centrum Transferu Wiedzy Politechniki Lubelskiej.
Zespół pod kierownictwem prof. Tomasza Klepki opracował nową technologię wytwarzania i badania cewników wykorzystywanych np. do zabiegów angioplastycznych. Polega ona na wykonaniu dodatkowych powłok z substancji hydrofilowych i hydrofobowych na powierzchni urządzeń, które ułatwiają pracę lekarzowi i poprawiają bezpieczeństwo pacjenta. Ich zastosowanie może zmniejszyć też koszty przeprowadzania zabiegów i skrócić ich czas nawet o półtorej godziny. Wynalazek został już opatentowany, podpisano też już umowę z firmą zainteresowaną z jego wdrożeniem.
Nowością w branży medycznej może być też inteligentny gorset ortopedyczny typu Cheneau, wykorzystywany podczas terapii w leczeniu skoliozy.
– Sam gorset nie jest niczym nowym. My wprowadziliśmy dodatkowe elementy, które stanowią o jego innowacyjności –wyjaśnia dr Tomasz Giżewski z Instytutu Elektrotechniki i Elektrotechnologii PL. – Opracowaliśmy system, który zbiera i interpretuje dane, a następnie przekazuje je do dodatkowej oceny dla lekarza. Dzięki temu gorset będzie miał zastosowanie nie tylko pasywne, ale i aktywne.
W najbliższym czasie urządzenie będzie stosowane u dziesięciu pacjentów Kliniki Rehabilitacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jego twórcy podpisali już umowę licencyjną, negocjują też z firmą z Belgii, która jest potentatem w tej branży na europejskim rynku. – Po dzisiejszym spotkaniu mamy też sygnał z rynku lubelskiego, że do tego grona może dołączyć kolejny gracz – dodaje dr Giżewski.
Jest też propozycja dla sportowców. Chodzi o trenażer pływacki opracowany przez Krystiana Łygasa i Mateusza Paszko.
– W trakcie pływania generowana jest siła, która powoduje, że poruszamy się szybciej lub wolniej. Nasze urządzenie służy do jej pomiaru i przekazania tej informacji pływakowi, aby mógł obserwować, czy na przykład zmiana ułożenia ręki pozwoli na szybsze pływanie – opisuje Łygas.
Aparatura przeszła już testy, a jej autorzy myślą o konstruowaniu podobnych urządzeń, które mogłyby być wykorzystywane w innych dziedzinach, m.in. branży motoryzacyjnej.
W sumie w ramach „Inkubatora Innowacyjności +” na Politechnice Lubelskiej powstało 18 wynalazków. Uczelnia otrzymała na ten cel ok. 3 mln zł.