Bezpłatne warsztaty archiwalne i konserwatorskie. Będzie kolejne spotkanie w Archiwum Państwowym w Lublinie. Wstęp jest wolny ale obowiązują zapisy
W ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej, 15 października w Archiwum Państwowym w Lublinie odbędą się warsztaty archiwalne i konserwatorskie.
Od godz. 13.30 do 14.30 czynny będzie punkt konsultacyjny, gdzie będzie można uzyskać profesjonalne porady na temat sposobów zabezpieczenia dokumentów, zdjęć, pamiątek z domowych archiwów.
Od godz. 14.30 do 15.30 uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak dbać o archiwalia rodzinne w domowych warunkach. Między godz. 15.30 a 16.40 będzie można się dowiedzieć czym są archiwa domowe i jak je porządkować.
- Ponadto serdecznie zapraszamy, wszystkich chętnych którzy pragną przekazać, do Archiwum Państwowego w Lublinie, archiwa domowe do digitalizacji. Digitalizacja będzie bezpłatna i profesjonalna, a po zeskanowaniu i zabezpieczaniu kopii cyfrowych pamiątki zostaną opisane i udostępnione na portalu www.archiwarodzinne.gov.pl. Oryginały zostaną zwrócone właścicielom. Chyba, że ktoś będzie chciał przekazać je do zasobu Archiwum Państwowego w Lublinie, gdzie będą wieczyście przechowywane – informuje Agnieszka Konstankiewicz, kierownik Oddziału II Informacji Archiwalnej AP w Lublinie, która będzie prowadziła część warsztatów.
Archiwum jest szczególnie zainteresowane archiwaliami, fotografiami, wspomnieniami a także pamiątkami rodzinnymi obrazującymi skomplikowane drogi do odzyskania niepodległości przez Polskę.
- Na portalu pragniemy zaprezentować różnorodność materiałów archiwalnych gromadzonych w archiwach rodzinnych i domowych, ukazujących trudną walkę o sprawę narodową jak również lata odbudowy i organizacji Państwa Polskiego, także poprzez codzienną pracę zawodową, artystyczną, społeczną czy polityczną jak również codzienne życie zwykłych ludzi – dodaje.
Wszyscy zainteresowani warsztatami (w sali konferencyjnej AP, przy ul. Jezuickiej 13) powinni się zapisać dzwoniąc pod nr tel. 81 528 61 51. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.