Rozmowa z lek. med. Ewą Trębas-Pietraś, która kieruje oddziałem alergologii i chorób płuc w wojewódzkim szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie
• Jak bardzo smog jest groźny dla zdrowia?
– Zanieczyszczone powietrze przyczynia się do zaostrzenia chorób przewlekłych, szczególnie u grup najmniej odpornych, czyli dzieci i osób starszych. Obserwujemy wyraźny związek między wzrostem zgonów w miesiącach zimowych a wyższym stężeniem szkodliwych substancji w powietrzu. Chodzi między innymi o pyły zawieszone – PM 2,5 i PM 10.
• Która z tych substancji jest bardziej niebezpieczna?
– Obie, z tym, że PM 2,5 może wyrządzić znacznie większe szkody w naszym organizmie. To mniejsza cząsteczka niż PM 10, w związku z czym może dotrzeć aż do pęcherzyków płuc i oddziaływać negatywnie na każdy narząd. Z kolei PM 10 osadza się w układzie oddechowym i powoduje liczne uszkodzenia płuc.
• Do jakich chorób może prowadzić stały kontakt z zanieczyszczonym powietrzem?
– Na pewno zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory. Przyczynia się też do zaostrzenia chorób układu krążenia, m.in. zawałów, a przede wszystkim chorób układu oddechowego, który jako pierwszy ma kontakt z powietrzem. Chodzi tu między innymi o przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę oskrzelową, choroby śródmiąższowe płuc.
• Jak tego uniknąć?
– W przypadku osób, które już chorują, środki ostrożności powinny być szczególnie przestrzegane. Jeśli stężenie szkodliwych substancji w powietrzu jest duże, powinno się unikać wychodzenia z domu, a jeśli jest taka konieczność to w ochronnych maseczkach. Polecam też aplikacje na telefon, które informują o aktualnym stanie powietrza, jego składnikach i ich stężeniu. Dzięki temu możemy na bieżąco śledzić sytuację.
Dobrze jest też reagować, jeśli widzimy, że ktoś zanieczyszcza powietrze paląc na przykład śmieciami. Można powiadomić przecież straż miejską, która może ukarać taką osobę mandatem. Warto też zainwestować w wymianę pieców i nowoczesne systemy grzewcze z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.