- Rozpoczynamy 20 sezon naszej aktywności. To chyba dobitnie świadczy o tym, że nasza oferta programowa cieszy się powodzeniem. Zresztą z roku na rok rośnie liczba uczestników. Przekroczyła już 1,5 tysiąca osób, łącznie z filiami w Tomaszowie Lubelskim, Chełmie, Puławach i Kraśniku.
• Czy w tym roku przewidziane są jakieś innowacje?
- Chcemy stworzyć lepsze warunki do zdobywania wiedzy i takich umiejętności, które pomogą ludziom starszym lepiej zadbać o swoje zdrowie i sprawność.
• A na co mogą liczyć nowo wstępujący na uniwersytet?
- Pierwszy rok uczestnictwa, nazwany przez nas rokiem wstępnym, powinien przygotować słuchaczy uniwersytetu do świadomego wyboru zajęć w latach następnych.
• Co konkretnie proponujecie nowicjuszom?
- Uczestnictwo w 3-4 zajęciach tygodniowo, przy czym każdy słuchacz - poza obowiązkowymi wykładami i zajęciami integracyjno-informacyjnymi - powinien wybrać jedno seminarium i tzw. zajęcia bliżej współczesności.
• Zajęcia seminaryjne mają określoną tematykę?
- Ogniskują się w trzech cyklach: psychologiczno-metodycznym, przyrodniczym oraz wiedzy o sztuce. Wykłady i ćwiczenia "bliżej współczesności” mają za zadanie ułatwić słuchaczom posługiwanie się nowinkami technicznymi, w tym głównie obsługę komputera i korzystanie z Internetu.
• Wykłady i ćwiczenia prowadzone są przez dobrych fachowców?
- Tak, przez pracowników naukowych wyższych uczelni Lublina.
• Które z zajęć uniwersytetu mają największe wzięcie?
- Gimnastyka (prowadzona w obiektach UMCS, AM i KUL), pływanie (w obiektach MOSiR przy Al. Zygmuntowskich), spotkania ze sztuką i lektoraty języków obcych.
• Co najlepiej sprzyja integracji słuchaczy LUTW?
- Poza uczestnictwem we wspólnych zajęciach (wykładach, seminariach), organizowane dwukrotnie w ciągu roku bale seniorów i wycieczki do najpiękniejszych zakątków kraju. Także wczasy krajowe i zagraniczne. Chcemy w tym roku położyć nacisk na lepsze porozumienie się ludzi starszych z młodzieżą.
• W jaki jeszcze sposób uniwersytet wychodzi naprzeciw oczekiwaniom seniorów?
- W Wojewódzkim Domu Kultury przy ul. Dolnej Panny Marii 3 uruchomiliśmy centrum aktywizacji seniora, w którym codziennie (w godz. 11-13) udzielane są bezpłatne porady z zakresu prawa spadkowego i prawa budowlanego. Pomagamy także w załatwianiu różnych spraw w urzędach.
• Jak można się stać uczestnikiem zajęć, nawiązać bliższy kontakt z Lubelskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku?
- Wszystkich zainteresowanych zapraszamy codziennie (z wyjątkiem sobót) przez cały wrzesień w godz. 10-13 do budynku politologii UMCS, pl. Litewski 3, pokój 114.