Bazylika o.o. dominikanów w Lublinie, sanktuarium w Wąwolnicy czy kościół p.w. św. Anny w Lubartowie – w tych między innymi kościołach wierni z archidiecezji lubelskiej będą mogli uzyskać odpust zupełny w Roku Wiary. Metropolita lubelski, abp Stanisław Budzik wydał dekret w tej sprawie.
Odpust zupełny w Roku Wiary mogą uzyskać:
- wierni, którzy wezmą udział, w co najmniej w trzech konferencjach misji świętych lub, co najmniej trzech wykładach na temat dokumentów II Soboru Watykańskiego i Katechizmu Kościoła Katolickiego, w jakimkolwiek kościele lub np. na uniwersytecie.
- za każdym razem, gdy wierni odbędą pielgrzymkę do którejś z bazylik papieskich, katakumb chrześcijańskich, kościoła katedralnego lub do innego miejsca świętego wskazanego przez ordynariusza miejsca z okazji Roku Wiary i wezmą tam udział w nabożeństwie, bądź będą się tam modlić, kończąc modlitwą "Ojcze nasz”, wyznaniem wiary, wezwaniem do Matki Bożej lub świętych.
Wyznaczone miejsca w Archidiecezji Lubelskiej:
* Bazylika pw. Narodzenia NMP w Chełmie,
* Bazylika pw. św. Anny w Lubartowie
* Bazylika pw. św. Stanisława BM w Lublinie(OO. Dominikanie),
* Bazylika pw. św. Wojciecha BM w Wąwolnicy
* Kościół pw. św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja Ap. w Kazimierzu Dolnym.
* Kościół pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie
* Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Kraśniku
* Kościół pw. św. Mikołaja w Lublinie
* Kościół pw. MB Fatimskiej w Lublinie
* Kościół pw. św. Stanisława w Piotrawinie
* Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Puławach
Poza tym w każdym kościele parafialnym w pierwszy piątek miesiąca i podczas Triduum Sacrum.
Odpust uzyskać mogą również osoby, które w dniach wyznaczonych z okazji Roku Wiary przez ordynariusza, zgromadzą się na uroczystej Eucharystii lub Liturgii godzin, dodając wyznanie wiary.
*Uroczystość Narodzenia Pańskiego
* Uroczystość Objawienia Pańskieg
* Święto Chrztu Pańskiego
* Uroczystość Zwiastowania Pańskiego
* Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego
* Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego
* Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
* Uroczystość Trójcy Świętej
* Uroczystość NMP Królowej Polski
* Uroczystość Wniebowzięcia NMP
* Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata
Poza tym odpust zupełny mogą otrzymać wierni, którzy w dowolnie wybranym dniu podczas Roku Wiary nawiedzą miejsce swojego chrztu, jeśli odnowią przyrzeczenia chrzcielne według dowolnej, zatwierdzonej formuły.
Osoby, które z poważnych przyczyn nie mogą spełnić wyżej wymienionych warunków, np. osoby starsze czy więźniowie powinny jednoczyć się duchowo, na przykład podczas transmisji telewizyjnych uroczystości Roku Wiary pod przewodnictwem Ojca Świętego lub biskupa diecezjalnego.
– Odmówią "Ojcze nasz”, wyznanie wiary oraz inne modlitwy odpowiadające celom Roku Wiary, ofiarowując jednocześnie swoje cierpienia i trudności – pisze abp Budzik.