Od dziś idąc na zakupy dowiesz się czegoś ciekawego o historii miasta. W centrach handlowych będę wystawy pokazujące efekty międzynarodowego projektu popularyzującego wiedzę o zabytkach. Kto chce wiedzieć więcej, może wziąć udział w konferencji naukowej podsumowującej prace konserwatorów, archiwistów, archeologów i badaczy
Autorom międzynarodowego projektu APPROACH, do którego Lublin został zaproszony trzy lata temu, chodziło o popularyzację wiedzy o zabytkach i dziedzictwie kulturowym ale z wykorzystaniem potencjału jaki w dzisiejszych czasach ma branża IT. Bo APPROACH to znaczy tyle co: prezentacja centrów miast historycznych w formie zdigitalizowanej.
Pomysł zakładał współpracę instytucji odpowiedzialnych za ochronę i promocję dziedzictwa kulturowego czy zarządzanie przestrzenią historyczną ze szkołami średnimi oraz uczelniami wyższymi. Oprócz Lublina realizowały go: Edynburg, Granada i Budapeszt. Założono, że produktem finalnym projektu będą wirtualne modele 3D historycznych centrów tych miast. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli zobaczyć ich rozwój przestrzenny w wybranych okresach historycznych.
- Dla Lublina to jest rok 1350, 1650, 1790, 1850 i rok początku projektu 2015. Wybieraliśmy momenty największych i najbardziej istotnych zmian. Zaproszeni do współpracy specjaliści zajmowali się wybranymi fragmentami Lublina: miastem w murach, zamkiem wraz z Podzamczem (do rzeki Czechówki), Krakowskim Przedmieściem oraz wzgórzem Żmigród – mówi Katarzyna Czerlunczakiewicz z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, które reprezentowało Lublin.
I podkreśla że w przypadku naszego miasta było to pierwsze, tak kompleksowe podejście do tematu badań nad rozwojem przestrzennym miasta.
- O ile są dostępne pojedyncze opracowania poświęcone przekształceniom urbanistycznym Lublina na przestrzeni wieków oraz podjęto już wcześniej próbę jego rekonstrukcji 3D, o tyle po raz pierwszy udało się zebrać zespół profesjonalistów – archeologów, historyków sztuki, historyków, informatyków, których wiedza i doświadczenie pozwoliła na zgromadzenie niezwykle wartościowego merytorycznie materiału – dodaje Czerlunczakiewicz.
Od dziś w Felicity będzie można oglądać wystawę pokazującą efekty projektu. Zobaczymy na niej między innymi modele oraz wizualizacje wybranych budynków, pozbawione w miarę możliwości kreacji i fantazji.
W centrum handlowym na Felinie ekspozycja będzie prezentowana do 2 września. Od 3 do 16 września można ja będzie ja można oglądać w Tarasach Zamkowych.
Zainteresowany Lublinem?
W czwartek, 23 sierpnia o godz. 16 w Trybunale Koronnym zacznie się konferencja finalna projektu. W programie między innymi: Michał Trzewik przedstawi rys rozwoju przestrzennego Lublina, Rafał Niedźwiadek - uwagi odnośnie Lublina w połowie XIV wieku na podstawie danych archeologicznych, Roman Zwierzchowski o Lublinie około 1650 roku i pracach przygotowawczych do modelu 3D. Krzysztof Mucha zaprezentuje kolejna cyfrową rekonstrukcję nieistniejącego lubelskiego budynku.