Przygotowanie pakietu łączącego ofertę turystyczną, kulturalną i medyczną to jeden z pomysłów, który ma przyciągnąć do nas zagranicznych pacjentów. To jeden z celów Klastra Lubelska Medycyna, który skupia już 30 uczestników.
- Lubelska medycyna może wiele skorzystać na turystyce medycznej, jesteśmy konkurencyjni cenowo przy zachowaniu wysokich światowych standardów - zaznacza Wit Danilkiewicz, prezes spółki Gastromed, która należy do lubelskiego klastra.
Usługi medyczne oferowane przez lubelskie placówki już cieszą się dużym zainteresowaniem. - W ubiegłym roku udzieliliśmy aż 4,5 tysiąca porad medycznych dla pacjentów m.in. ze Szwecji, Norwegii, Wielkiej Brytanii i krajów azjatyckich. To pacjenci, którzy mieszkają w Lublinie ze względu na pracę i naukę, ale również są tu np. w krótkich delegacjach - wylicza Elżbieta Stasieczek, kierownik działu marketingu w Centrum Medycznym Luxmed, które również należy do lubelskiego klastra.
- Dominującą specjalizacją jest ginekologia, ale pacjenci korzystają także m.in. z zabiegów z zakresu kardiologii i okulistyki oraz badań laboratoryjnych. Dzięki promocji możemy przyciągnąć ich jeszcze więcej. Naszą propozycją w ramach klastra są usługi stomatologiczne.
Na razie klaster skupia się na wizytach studyjnych i promocji w internecie. Ale będą też organizowane wizyty studyjne zagranicznych pośredników turystycznych oraz przygotowywane wspólne materiały reklamowe. Pierwsza taka wizyta w trzech lubelskich placówkach (Luxmed, Gastromed, Medicos) i Uzdrowisku Nałęczów odbyła się w grudniu.
Jak oceniają?
Z badań przeprowadzonych wśród studentów z krajów skandynawskich Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wynika, że potencjalnym zainteresowaniem mogą cieszyć się usługi w zakresie stomatologii, chirurgii otyłości, usługi SPA i wellness, dermatologii czy chirurgii plastycznej. Do mocnych stron Lublina należą przede wszystkim atrakcyjna cena usługi i dobra jakość leczenia. Do słabych wciąż istniejąca bariera językowa.