Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 stycznia 2024 r.
15:46

Już stoi, czas na uroczyste odsłonięcie

Autor: Zdjęcie autora IC BAS ArtS

W sobotę punktualnie o godzinie 16 rozpocznie się uroczystość odsłonięcia pomnika śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W wydarzeniu udział weźmie brat zmarłego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak zdradził w czwartek Marek Krakowski, odsłonięcie pomnika będzie godne, bez fajerwerków. W otwarciu udział wezmą politycy PiS, Jarosław Kaczyński oraz marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. 

Zapraszamy do oglądania relacji na żywo z wydarzenia. 

W międzyczasie na miejscu uroczystości doszło do interwencji policji. Mężczyźnie został wyrwany transparent z napisem "Lechu, tyś tu nie stał" i wywiązała się szarpanina. 

Wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości podczas uroczystości odsłonięcia pomnika prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego: 

Muszę bardzo serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do wybudowania tego pomnika. To dla tych wszystkich, którzy uważają, że polskie dzieje powinny iść w kierunku wolności, w kierunku niepodległości, którzy wierzą, że warto być Polakiem, że warto by Polska trwała bardzo ważne wydarzenie. Ten pomnik, jeden na razie z niewielu w kraju, to wyraz pamięci o człowieku, który wypowiedział te słowa, ale który nie tylko je wypowiedział ale potrafił w swoim działaniu, które trwało przez kilkadziesiąt lat zrealizować tą idee, dążył do tego by stała się faktem.

Zasługi Lecha Kaczyńskiego to nie tylko to, iż pełnił wiele wysokich funkcji, najpierw w związku zawodowym Solidarność, aż po funkcję pierwszego zastępcy przewodniczącego, a później w instytucjach państwowych aż po funkcję prezydenta RP.

Przede wszystkim był człowiekiem, który zdawał sobie sprawę, w jakiej sytuacji znajduje się nasz kraj i zdawał sobie sprawę, co trzeba uczynić, by tą sytuację zmienić. Zdawał sobie sprawę z tego, że w Polsce po 89. roku powstał system, który co prawda przywrócił nam te największe wartości: niepodległość i wolność, ale który jednocześnie był skrajnie niesprawiedliwy i skrajnie nieefektywny jeżeli chodzi o podejmowanie wszelkich zbiorowych, a potrzebnych społeczeństwu, potrzebnych narodowi działań. I podjął najróżniejsze przedsięwzięcia zmierzające do tego by ten stan rzeczy zmienić.

To dzięki niemu mogła zostać powołana pierwsza partia, która tylko mówiła to, co ja przed chwilą powiedziałem, że potrzebna jest ta wielka zmiana, ale jednocześnie sprawiała sprawę naszego narodu w sposób rozsądny, nie konstruowała jakiś naiwnych, z czasem moralnie słusznych koncepcji, a chciała Polski w Europie, w Unii Europejskiej, a jednocześnie Polski silnej i niepodległej – mówię tu o Porozumieniu Centrum, partii która miała bardzo silne oparcie w tym miejscu, to znaczy w Lublinie m.in. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Bez niego, choć sam nigdy nie był członkiem tej partii jej powołanie byłoby niemożliwe.

Bez niego nie byłoby także możliwe powołanie Prawa i Sprawiedliwości, tej partii która nie tylko powstała dzięki niemu, nie tylko niosła w swoim programie te idee, o których przed chwilą mówiłem, ale także potrafiła je realizować, bo miał Lech Kaczyński pewną rzadką zdolność tzn. miał nie tylko rację jeśli chodzi o diagnozę sytuacji, nie tylko wiedział jak tą rację wyrazić, ale potrafił także wygrywać.

Potrafił wygrać, co wydawało się niemożliwe wybory prezydenckie w Warszawie, a następnie prezydenckie wybory w Polsce. I potrafił w ciągu tych niespełna czterech lat niedokończonej kadencji doprowadzić do tego, że nasz kraj pod bardzo wieloma względami się zmienił, że ten proces koniecznej zmiany rozpoczął się zarówno w sferze duchowej, rozpoczął z prawdziwą, słuszną, poddającą, tą co się należy naszemu narodowi politykę historyczną, jak i politykę która miała zabezpieczyć nie tylko Polskę, ale i naszą politykę przed rosyjskim imperializmem. Politykę przemyślaną, która przynosiła wiele sukcesów. O jednym z nich pan marszałek tutaj wspominał. To była polityka zmierzająca do obniżenia możliwości Rosji, jeśli chodzi o zdobywanie środków na zbrojenia, na ten właściwy temu krajowi imperializm, a z drugiej strony jednocząca te kraje, które były zagrożone.

To, że zginął w katastrofie - a ta katastrofa wynikała z zamachu w Smoleńsku - to z całą pewnością wynikało właśnie z tego, że ta polityka była coraz bardziej skuteczna, ale podejmował także bardzo wiele innych przedsięwzięć dotyczących wielkiej mierze świadomości społecznej. Mimo, że prezydentem Warszawy został zaledwie 13 lat po 89. roku, historycznie rzecz biorąc to czas bardzo krótki, prezydentem Rzeczypospolitej 16 lat to stał problem przypomnienia Polakom Solidarności, tego największego ruchu społecznego nie tylko w dziejach Polski, ale także i świata, wielkiego ruchu wolnościowego, wielkiego wydarzenia w historii nie tylko naszego narodu, ale historii całej ludzkości.

Podjął ten wysiłek nagradzając orderami bardzo wielu działaczy i przypominając bardzo wielu działaczy Solidarności, ale przede wszystkim realizując jej idee i nieustannie odwołując i się do jej tradycji. To też był element Jego polityki, polityki przemyślanej, polityki która miała na celu zmienić tradycję solidarnościową, tradycję związku zawodowego, tradycję która wyrastała z pewnej szczególnej historycznej sytuacji Polski nowoczesny republikanizm, nasze poczucie jedności, nasze poczucie odpowiedzialności za naród, za całość, za państwo, a jednocześnie poczucie związane z pełnym, całkowitym przywiązaniem do polskiej niepodległości i wolności, także indywidualnej, wolności Polaków.

Dzisiaj, kiedy został odsłonięty ten pomnik, te wartości są zagrożone. Pamiętajcie państwo ten pomnik powinien nas wspierać w walce o to, by Polska pozostała państwem demokratycznym, praworządnym i niepodległym.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty