Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 stycznia 2024 r.
15:46

Już stoi, czas na uroczyste odsłonięcie

Autor: Zdjęcie autora IC BAS ArtS
0 A A

W sobotę punktualnie o godzinie 16 rozpocznie się uroczystość odsłonięcia pomnika śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W wydarzeniu udział weźmie brat zmarłego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak zdradził w czwartek Marek Krakowski, odsłonięcie pomnika będzie godne, bez fajerwerków. W otwarciu udział wezmą politycy PiS, Jarosław Kaczyński oraz marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. 

Zapraszamy do oglądania relacji na żywo z wydarzenia. 

W międzyczasie na miejscu uroczystości doszło do interwencji policji. Mężczyźnie został wyrwany transparent z napisem "Lechu, tyś tu nie stał" i wywiązała się szarpanina. 

Wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości podczas uroczystości odsłonięcia pomnika prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego: 

Muszę bardzo serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do wybudowania tego pomnika. To dla tych wszystkich, którzy uważają, że polskie dzieje powinny iść w kierunku wolności, w kierunku niepodległości, którzy wierzą, że warto być Polakiem, że warto by Polska trwała bardzo ważne wydarzenie. Ten pomnik, jeden na razie z niewielu w kraju, to wyraz pamięci o człowieku, który wypowiedział te słowa, ale który nie tylko je wypowiedział ale potrafił w swoim działaniu, które trwało przez kilkadziesiąt lat zrealizować tą idee, dążył do tego by stała się faktem.

Zasługi Lecha Kaczyńskiego to nie tylko to, iż pełnił wiele wysokich funkcji, najpierw w związku zawodowym Solidarność, aż po funkcję pierwszego zastępcy przewodniczącego, a później w instytucjach państwowych aż po funkcję prezydenta RP.

Przede wszystkim był człowiekiem, który zdawał sobie sprawę, w jakiej sytuacji znajduje się nasz kraj i zdawał sobie sprawę, co trzeba uczynić, by tą sytuację zmienić. Zdawał sobie sprawę z tego, że w Polsce po 89. roku powstał system, który co prawda przywrócił nam te największe wartości: niepodległość i wolność, ale który jednocześnie był skrajnie niesprawiedliwy i skrajnie nieefektywny jeżeli chodzi o podejmowanie wszelkich zbiorowych, a potrzebnych społeczeństwu, potrzebnych narodowi działań. I podjął najróżniejsze przedsięwzięcia zmierzające do tego by ten stan rzeczy zmienić.

To dzięki niemu mogła zostać powołana pierwsza partia, która tylko mówiła to, co ja przed chwilą powiedziałem, że potrzebna jest ta wielka zmiana, ale jednocześnie sprawiała sprawę naszego narodu w sposób rozsądny, nie konstruowała jakiś naiwnych, z czasem moralnie słusznych koncepcji, a chciała Polski w Europie, w Unii Europejskiej, a jednocześnie Polski silnej i niepodległej – mówię tu o Porozumieniu Centrum, partii która miała bardzo silne oparcie w tym miejscu, to znaczy w Lublinie m.in. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Bez niego, choć sam nigdy nie był członkiem tej partii jej powołanie byłoby niemożliwe.

Bez niego nie byłoby także możliwe powołanie Prawa i Sprawiedliwości, tej partii która nie tylko powstała dzięki niemu, nie tylko niosła w swoim programie te idee, o których przed chwilą mówiłem, ale także potrafiła je realizować, bo miał Lech Kaczyński pewną rzadką zdolność tzn. miał nie tylko rację jeśli chodzi o diagnozę sytuacji, nie tylko wiedział jak tą rację wyrazić, ale potrafił także wygrywać.

Potrafił wygrać, co wydawało się niemożliwe wybory prezydenckie w Warszawie, a następnie prezydenckie wybory w Polsce. I potrafił w ciągu tych niespełna czterech lat niedokończonej kadencji doprowadzić do tego, że nasz kraj pod bardzo wieloma względami się zmienił, że ten proces koniecznej zmiany rozpoczął się zarówno w sferze duchowej, rozpoczął z prawdziwą, słuszną, poddającą, tą co się należy naszemu narodowi politykę historyczną, jak i politykę która miała zabezpieczyć nie tylko Polskę, ale i naszą politykę przed rosyjskim imperializmem. Politykę przemyślaną, która przynosiła wiele sukcesów. O jednym z nich pan marszałek tutaj wspominał. To była polityka zmierzająca do obniżenia możliwości Rosji, jeśli chodzi o zdobywanie środków na zbrojenia, na ten właściwy temu krajowi imperializm, a z drugiej strony jednocząca te kraje, które były zagrożone.

To, że zginął w katastrofie - a ta katastrofa wynikała z zamachu w Smoleńsku - to z całą pewnością wynikało właśnie z tego, że ta polityka była coraz bardziej skuteczna, ale podejmował także bardzo wiele innych przedsięwzięć dotyczących wielkiej mierze świadomości społecznej. Mimo, że prezydentem Warszawy został zaledwie 13 lat po 89. roku, historycznie rzecz biorąc to czas bardzo krótki, prezydentem Rzeczypospolitej 16 lat to stał problem przypomnienia Polakom Solidarności, tego największego ruchu społecznego nie tylko w dziejach Polski, ale także i świata, wielkiego ruchu wolnościowego, wielkiego wydarzenia w historii nie tylko naszego narodu, ale historii całej ludzkości.

Podjął ten wysiłek nagradzając orderami bardzo wielu działaczy i przypominając bardzo wielu działaczy Solidarności, ale przede wszystkim realizując jej idee i nieustannie odwołując i się do jej tradycji. To też był element Jego polityki, polityki przemyślanej, polityki która miała na celu zmienić tradycję solidarnościową, tradycję związku zawodowego, tradycję która wyrastała z pewnej szczególnej historycznej sytuacji Polski nowoczesny republikanizm, nasze poczucie jedności, nasze poczucie odpowiedzialności za naród, za całość, za państwo, a jednocześnie poczucie związane z pełnym, całkowitym przywiązaniem do polskiej niepodległości i wolności, także indywidualnej, wolności Polaków.

Dzisiaj, kiedy został odsłonięty ten pomnik, te wartości są zagrożone. Pamiętajcie państwo ten pomnik powinien nas wspierać w walce o to, by Polska pozostała państwem demokratycznym, praworządnym i niepodległym.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Gala karnawałowa w Operze
7 lutego 2025, 18:00

Gala karnawałowa w Operze

Mamy karnawał, czas zabawy. Opera Lubelska zaprasza na Galę Karnawałową w stylu brilliant, która zaświeci blaskiem Wiednia i Paryża.

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!
MEMY
galeria

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!

22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka. To właśnie dzięki nim świat jest lepszy.

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu
galeria

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu

Ulica Bernardyńska nadal pozostaje zamknięta dla ruchu. Obowiązują objazdy komunikacji miejskiej. Decyzja o otwarciu ulicy może zapaść jutro.

Sebastian Rudol może wkrótce pożegnać się z Motorem Lublin

Sebastian Rudol pożegna się z Motorem Lublin?

Niespodziewane wieści transferowe. Według plotek wkrótce Motor Lublin może opuścić Sebastian Rudol. Środkowy obrońca pokazał się na jesieni z bardzo dobrej strony, ale w zimie żółto-biało-niebiescy sprowadzili już dwóch stoperów. „Rudi” ma przenieść się do pierwszoligowego ŁKS Łódź.

Zigi Zana

Miał być przełom, a jest problem. Kupiec nie zapłacił za najdroższą klacz aukcji Pride of Poland

Typowana jako faworytka ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, klacz Zigi Zana taką się okazała. Problem w tym, że stadnina w Michałowie do tej pory nie doczekała się 145 tys. zł euro. To cena, za którą wylicytował ją kupiec z Belgii.

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej
galeria

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej

Marianna Krasnodębska pseud. „Wiochna” zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę na cmentarzu na Majdanku.

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Gdyby nie reakcja świadków, mogłoby dojść do tragedii. Jedna z dziewczynek odskoczyła w ostatniej chwili.

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, zginął we wczorajszym wypadku w Werbkowicach. Jak podaje policja - zderzył się czołowo z pojazdem wojskowym.

Pożar domu

Sąsiad uratował starszą kobietę z pożaru domu. Trwa zbiórka na odbudowę

Gdyby nie odważny sąsiad, pani Stanisława mogłaby spłonąć w pożarze swojego dobytku. Wójt gminy w specjalny sposób podziękował panu Januszowi, a przyjaciele uruchomili zbiórkę na odbudowę domu.

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Dzień Babci nie był szczęśliwy dla seniorek z Lublina. Kobiety uwierzyły w historie o ataku na konto bankowe i wypadku wnuczki.

34-latek wyskoczył z okna szpitala. Na miejscu trwa dochodzenie

34-latek wyskoczył z okna szpitala. Na miejscu trwa dochodzenie

Dzisiaj rano mężczyzna wyskoczył z okna szpitala na al. Kraśnickiej. Wstępnie został wykluczony udział osób trzecich.

Olimpiakos Tarnogród zmierzył się z reprezentacją księży

Zaskakujący rywal Olimpiakosu Tarnogród. Zespół zmierzył się... z Reprezentacją Księży

Olimpiakos Tarnogród rozpoczął przygotowania od mocnego uderzenia. Podopieczni trenera Tomasza Mazurka bardzo szybko po rozpoczęciu przygotowań do rundy wiosennej rozegrali pierwsze mecze kontrolne. Najpierw na boisku zmierzyli się z Sokołem Sieniawia, a następnie w hali ich rywalem była… reprezentacja Polski Księży

Jutro zaczną mierzyć kierowców na ekspresówkach

Jutro zaczną mierzyć kierowców na ekspresówkach

Drogowcy rozpoczynają badania natężenia ruchu na drogach krajowych w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu (GPR) 2025. Akcja pomiarowa rusza w czwartek, 23 stycznia, a jej wyniki poznamy w przyszłym roku.

Dzisiaj odbędą się uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata

Dzisiaj odbędą się uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata

Sprawiedliwa wśród Narodów Świata zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się na lubelskim cmentarzu.

Saszan uczyła i śpiewała. Edukacyjna zabawa w Puławach
zdjęcia
galeria

Saszan uczyła i śpiewała. Edukacyjna zabawa w Puławach

Puławy, Puławy są żądne zabawy! - to hasło muzycznego-tanecznego wydarzenia Eco Studio, które w Domu Chemika zgromadziło ok. 200 uczniów z puławskich szkół. Na scenie wystąpiła piosenkarka i influencerka Saszan.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty