W Lasach Janowskich i na Roztoczu pojawiły się pierwsze kleszcze. Owady mogą być nosicielami boreliozy. Kilka przypadków tej choroby stwierdzono w nadleśnictwie Józefów - dowiedział się wczoraj Dziennik.
Kleszcze roznoszą dwa groźne typy chorób. Przeciwko wirusowemu kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych każdy może się zaszczepić. - W okolicach Lublina znam kilka przypadków zachorowań na opony mózgowe - mówi podleśniczy Paweł Kusiak z nadleśnictwa świdnickiego.
- Z boreliozą jest gorzej - uważa nadleśniczy. - Trzeba co roku robić sobie badania. Jeśli wynik jest pozytywny, trzeba kłaść się do szpitala i leczyć antybiotykami.
Jak poznać boreliozę? - Na ciele pojawi się rumień, który będzie się rozchodził jak kręgi po wodzie. Nie leczony po kilku miesiącach zaatakuje nasze stawy, serce, układ nerwowy, a w ostatnim stadium dojdzie do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych - tłumaczy doktor Bogusław Wach, kierownik Wojewódzkiej Przychodni Skórno-Wenerologicznej w Lublinie.
W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zamościu każdy może się zbadać i stwierdzić, czy nie został zakażony boreliozą. - Badanie kosztuje 88 zł - dowiedzieliśmy się w stacji. - Mamy nowe testy, wynik jest jeszcze tego samego dnia. Mieliśmy już pierwsze przypadki boreliozy.
Nie ma stuprocentowego sposobu na uniknięcie ataku kleszcza, chyba że zrezygnuje się z letnich spacerów po lesie i łąkach, ale wtedy co to za odpoczynek? Leśnicy radzą szczególnie uważać na krzaki leszczyny i paprocie, ulubione miejsca kleszczy. - Kleszcze mogą czyhać wszędzie - ostrzega nadleśniczy. Gdy tylko poczują drżenie potrąconej gałązki albo ciepło naszego ciała opuszczają kryjówkę i lądują na ofierze.
- Nie należy ulegać panice. Nie każdy kleszcz może nas zakazić chorobą. Badania wykazują, że ok. 25 proc. kleszczy jest zainfekowanych - uspokaja dr Wach.
Mniej groźne są meszki i komary. Te jednak zaczynają się dopiero wylęgać. W wyniku ich ukąszeń u alergików mogą się pojawić: wysoka gorączka, obrzęki i reakcje uczuleniowe. - Meszka wejdzie wszędzie - twierdzi nadleśniczy Kudełka. - Przy dużych rojach nie pomoże nawet szczelne ubranie.